Přejít k hlavnímu obsahu

Pro Nastěnku bylo líbání s Ivánkem traumatizující, málem ji uškrtil milenec, jediný syn ji opustil: Herečku z Mrazíka byste už nepoznali

Info ikona
Natalja Sedych

Na Mrazíka se těší o Vánocích většina českých diváků. Mnozí dříve narození mají tuto ruskou romanci o Ivánkovi a Nastěnce dokonce radši než tradiční pohádkový příběh Tři oříšky pro Popelku s Pavlem Trávníčkem a Libuší Šafránkovou. Pro představitelku nevinné dívenky z chaloupky uprostřed ruských lesů Natalju Sedych byla sice role v její herecké kariéře zásadní, na samotné natáčení ale nevzpomíná umělkyně příliš nadšeně.

Nastěnku jí rodiče povolili kvůli honoráři

Roli Nastěnky ve slavném ruském Mrazíkovi získala Natalja Sedych víceméně náhodou. Na krasobruslařské show zaujala svým procítěným výkonem umírající labutě režiséra připravovaného filmu, a ten ji jako patnáctiletou dívenku poslal před kameru s tehdy už slavným hercem Eduardem Izotovem. Psal se rok 1964 a stydlivá křehká Natalja málem o roli přišla. Rodiče ji totiž k filmu nechtěli pustit, trvali na tom, aby nejprve dostudovala na Baletní škole. Na tehdejší dobu závratná výše honoráře je ale přesvědčila ke kompromisu. Dcera přerušila výuku a na natáčení ji doprovázela matka. Byla tak přítomna i tomu, jak se její nevinná krásná holčička měla líbat s protřelým fešákem. Pro Natalyu byly intimní scény s Ivánkem traumatizující, neboť ve svém věku ještě neměla žádnou bližší fyzickou zkušenost s muži. Zárověň však zahořela i platonickou láskou ke sličnému Eduardovi. Ten byl v době natáčení šťastně ženat a s mladinkou stydlivou kráskou neměl žádné postranní úmysly.  

Zavzpomínejte na statečnou Scarlett O’Harovou: Z Joanne Whalley je šedesátnice a neztratila nic ze svého kouzla

svetzeny.cz

Příval nápadníků herečka nezvládla

Ivánkova věta „Nastěnku chci ženu!“ se po uvedení Mrazíka do sovětských kin stala ikonickou, muži všeho věku posílali něžně vyhlížející krásce dopisy s okamžitými nabídkami ke sňatku i k jednorázovému sexu, maminky prosily za své syny o setkání. Mladinkou herečku ale dostávaly nečekané reakce spíše do depresí, vzbuzovaly v ní nepříjemné emoce. Ve svém věku ještě nebyla vůbec připravena vypořádat se s takovým zájmem druhého pohlaví. Ale ani v pozdějším věku to Natalje s muži příliš nevycházelo. 

Kvíz: Jak dobře znáte legendární české filmy? Otestujte své znalosti a poznejte je pouze podle fotografie

svetzeny.cz

S muži to Natalyi nevycházelo, přítel ji škrtil, manžel podvedl

Když jí bylo něco přes dvacet, měla prožít první vážnější známost. Jejím vyvoleným ovšem nebyl nikdo z Rusů, ucházejících se o její přízeň, ale pohádkově bohatý íránský podnikatel. O vztahu Natalja nikdy veřejně nemluvila, ale pokud jej prožila, nevyšel. Půvabná i úspěšná primabalerína se zakoukala do divadelního choreografa. V tomto milostném vzplanutí ovšem Natalja narazila na násilníka a chorobného žárlivce, který ji kvůli nevinné schůzce se skladatelem Viktorem Lebeděvem málem zabil. Příšerná scénka v hotelovém pokoji, kdy choreograf Natalju škrtil, se podepsala na její psychice. Láska ale hory přenáší a vyléčila i psychické problémy ruské hvězdy. Skladatel se do ní bláznivě zamiloval, rozvedl se a téměř okamžitě se stal jejím manželem. Narodil se jim syn Alexej, ale společný příběh psali pouhých deset let. Oba měli své kariéry, společného času našli jen málo a říká se, že Natalya načapala Lebeděva v posteli s jinou ženou. Došlo na rozvod a také na nejbolestnější moment v jejím životě. Dospívající syn se rozhodl opustit společnou domácnost s matkou a odstěhoval se k otci. Natalyu to zlomilo a dlouhé roky se z této ztráty dostávala. 

Anketa: 10 nejatraktivnějších mužů Hollywoodu: Kdo je podle vás nejkrásnější? Hlasujte a vyberte vítěze

svetzeny.cz

Stala se primabalerínou a vrátila se i k filmu

Umělkyně Natalja Sedych se narodia 10. července 1948 v Moskvě, dnes jí je 75 let a její kariéra nezapočala a zároveň neskončila rolí Nastěnky v klasické ruské pohádce Mrazík. Od dětství se věnovala krasobruslení a baletu, od filmu ještě v poměrně mladém věku utekla k divadlu. Její mateřskou scénou byl Moskevský státní akademický divadelní ústav a byla také roky primabalerínou souboru Velké divadlo, díky čemuž procestovala celý svět. Na sklonku minulého tisíciletí se již nesmrtelně slavná ruská hvězda vrátila k filmu a menší role přijímala ještě před několika lety. Svůj pozdější dospělý život zasvětila Natalya Sedych práci a lásce k umění, pedagogické činnosti a žádný další muž se po jejím boku již oficiálně neobjevil. 

Natalya Sedych
Zdroj článku