Přejít k hlavnímu obsahu

Locklan Samples se narodil se syndromem neučesatelných vlasů. Nyní je tento roztomilý chlapeček hvězdou Instagramu

Info ikona
dítě, miminko

Syndrom „neučesatelných“ vlasů se vyskytuje u dětí od 3měsíců do 12 let a vyznačuje se tím, že vlasy jsou absolutně nepoddajné a nejdou, jak už název syndromu napovídá, zkrátka vůbec učesat. Výsledkem jsou tak rozčepýřené a rozcuchané vlasy, které však přesto neubírají na roztomilosti. U chlapce se jménem Locklan Samples tomu není jinak.

Vzácné genetické onemocnění

Syndrom nerozčesatelných vlasů (UHS) je vzácné genetické onemocnění, kdy kořen vlasu má atypický trojúhelníkový tvar. Díky tomu rostou vlasy rovně i do výšky, díky čemuž mají děti s tímto onemocněním rozčepýřené a nepoddajné vlasy. Na světě je zatím pouze 100 potvrzených případů, nicméně rodiče malého chlapce Locklana Samplese, který toto onemocnění má, vědí, že existuje daleko více případů a snaží se šířit světem osvětu.

Chlapcovi rodiče nic netušili

Rodiče malého Locklana ani netušili, že nějaké takové onemocnění má. Vše se změnilo v loňském roce, kdy jim cizí člověk poslal zprávu na Instagram, kde sdíleli fotografie svého syna. Ptal se jich, zda má jejich syn tento syndrom. Locklan pak s matkou na základě této zprávy navštívil specialistu na dermatologii, který tuto diagnózu skutečně potvrdil.

Michelle Obamová výjimečně ukázala svoji mámu s dcerami ke Dni matek: „Jsem tak vděčná“

svetzeny.cz

Locklan je i přesto rozkošný

Po stanovení diagnózy se rodičům ulevilo, když zjistili, že tento stav není nijak nebezpečný a Locklan je jinak zcela zdravý chlapec. Jediné, čím se liší od ostatních dětí, je pozornost, které se mu díky jeho neobvyklému vzhledu dostává. Sice si Locklan prý ještě neuvědomuje, jak je výjimečný, ale jeho rodina dbá na to, aby si to chlapec začal uvědomovat a byl na sebe náležitě hrdý. Malý Locklan se stal lokální celebritou a užívá si život ve světle reflektorů, lidé je s jeho matkou zastavují a chtějí se s ním vyfotit jako s ostřílenou místní celebritou. Jeho rodina má velký zájem na šíření povědomí o jeho stavu, proto se společným fotografiím nijak nebrání. Věří z celého srdce, že je v pořádku být jiný a že by k sobě lidé vždy měli být laskaví. Na instagramovém účtu, kde sdílí fotografie malého Locklana, je již přes 44 tisíc sledujících.

Královna, Kate Middleton a princ William sdílejí unikátní rodinné fotografie Archieho k jeho třetím narozeninám

svetzeny.cz

Syndrom neučesatelných vlasů

Syndrom neučesatelných vlasů je vzácná strukturální anomálie vlasů s různou mírou dopadu na finální vzhled vlasů. Hlavním příznakem tohoto syndromu jsou stříbřité, suché, krepaté vlasy, které se nedají rozčesat. Obvykle se tento syndrom objevuje mezi 3. měsícem až 12. rokem života. V rané fázi dospívání se pak příznaky samy zlepší nebo spontánně zcela zmizí. Vlasy lidí s tímto onemocněním pak v dospělosti vypadají téměř normálně a po onemocnění nezůstanou žádné stopy. Od roku 2016 se objevilo 100 případových studií lidí s tímto onemocněním, od roku 2020 se pak evidovalo několik dalších případů. Tento syndrom není pro jeho nositele nijak zdraví ohrožující stav, jedná se tak spíše o estetický problém.

Princezna Charlotte slaví 7. narozeniny s novými fotografiemi pořízenými Kate Middleton. Krása se v této rodině dědí

svetzeny.cz

Zdroj: The Guardian