Přejít k hlavnímu obsahu

Co dědí vaše děti: Po matce inteligenci, po otci zase duševní onemocnění

Každý rodič je zvědavý, jak bude jeho dítě v budoucnu vypadat a jak se bude chovat. Otázka genetiky však není nikdy jednoduchá a vždy jde o kombinaci genů a životního stylu. Ale zatímco většina zděděných genů se přenáší od obou rodičů, existují určité rysy, které bývají více spojovány s matkou nebo naopak otcem. Které to jsou?

Mohlo by se vám líbit

Nejpoulárnější jména pro děti roku 2022 ve světě i u nás a jejich význam

Čekáte miminko a hledáte dokonalé jméno, které se vám zalíbí? Pak zkuste najít inspiraci v nejoblíbenějších českých i zahraničních jménech. Někteří rodiče mají ohledně jména svého dítěte okamžitě jasno, zatímco jiní si s tím lámou hlavu. Jedná se o velmi důležitý a zodpovědný úkol a jak už to, tak bývá, tak do toho mluví celá rodina, přátelé i blízké okolí.
svetzeny.cz
Info ikona
Matka

Co dědí po matce

Inteligenci

Podle jedné studie ženy častěji přenášejí geny inteligence na své děti, protože jsou neseny na chromozomu X a ženy mají dva, zatímco muži mají pouze jeden. Předpokládá se, že inteligence patří mezi podmíněné geny – pokud pochází od otce, fungují pouze tehdy, pokud pocházejí i od matky.

Nespavost

Pokud jste frustrovaní z dítěte, které prostě odmítá spát, může to být otázka genetiky. Podle výzkumu, který provedl Dr. Sakari Lemola, mají matky často větší vliv na spánkové návyky svých dětí. Výsledky výzkumu ukazují, že děti matek s nespavostí usínají později a mají kratší hluboký spánek. Oproti tomu mezi nespavostí otců a dětí neexistuje žádná souvislost.

Temperament

Pokud máte doma vzteklouna, může hrát opět roli genetická výbava. Podle studie zveřejněné v Journal Behavioral Brain Research jsou nositelé určitého typu alely nebo alternativní formy genu mnohem vzteklejší, než ti bez ní. Velkou roli však pochopitelně hraje i prostředí, ve kterém dítě vyrůstá.

Vytrvalost

Téměř u všech savců je mitochondriální genom, který funguje jako jakýsi pohon buňky, zděděn výhradně od matky. Pokud má tedy dítě velkou fyzickou výdrž či odolnost, zdědilo ji z matčiny strany. Podle studie z roku 2005 dokáže nadání matky ke cvičení předpovědět fyzickou výdrž dítěte.

Známky stárnutí

Pokud matka dítěte vypadá mladší, než je ve skutečnosti, její dítě jí jednou možná poděkuje. Podle výzkumu provedeného Nilsem-Göranem Larsoonem z Institutu Maxe Plancka pro biologii stárnutí v Kolíně nad Rýnem jsou totiž fyzické známky stárnutí další genetickou vlastností, kterou děti dětí po své matce. Pokožku samozřejmě v průběhu života ovlivňují i jiné vlivy, ke kterým patří např. životospráva, vystavení slunci atp.

Mohlo by se vám líbit

Ruce jako okno do duše: Délky prstů prozradí, jakou máte povahu, ale i jestli jste předurčeni být bohatí

Délka prstů a osobnost člověka jsou vzájemně propojeny a mnohdy o člověku mohou prozradit spoustu zajímavého. V astrologii najdete také čtení z dlaní a taková délka jednotlivých prstů může napovědět, jak se budete chovat v určitých situacích. Odhalte svou osobnost pomocí prostředníčku nebo malíčku.
svetzeny.cz

Co dědí po otci

Výška

Obecně je fyzický vzhled silně ovlivněn geny otce a nikoli geny matky. Podle výzkumu existují důkazy, že geny otce hrají větší roli i při růstu dítěte. Tento genetický rys, který je zodpovědný za podporu růstu, je však někdy potlačován matčiným genem – protichůdným receptorem zvaným IGF2R, který v podstatě dělá pravý opak.

Duševní onemocnění

Pokud se muž stane otcem v pozdějším věku, může svému potomkovi kvůli méně kvalitnímu spermatu předat mutantní geny, které mohou vést k duševním chorobám nebo jiným psychickým potížím. Nicméně nedávný výzkum ukázal, že genetický vliv na duševní poruchy může být slabší, než se dříve předpokládalo. Duševní poruchy mají sice genetickou souvislost, ale jde jen o 10-20% s řadou dalších faktorů ovlivňujících duševní zdraví.

Otisky prstů

Žádné dva lidské otisky nejsou stejné, a tak ani dítě nemůže mít totožné otisky s jedním z jeho rodičů. Podle výzkumu však bylo zjištěno, že mezi genetické rysy zděděné po otci je zcela jistě zahrnuta genetická složka otisků prstů. Vzory otisků prstů mezi otcem a dítětem sice nejsou totožné, ale můžou si být extrémně podobné.

Syndrom kýchání

Určitě znáte ve svém okolí někoho, kdo kýchá při ostrém světle nebo pohledu směrem ke slunci. To je další genetická vlastnost, za kterou je zodpovědný otec. Tento stav je známý jako fotonické kýchání a podle provedeného výzkumu je mnohem pravděpodobnější, že ho dítě zdědí z otcovy strany.

Zdroj článku