Přejít k hlavnímu obsahu

Karma: Lze ji vylepšit dobrými skutky? Vyvracíme 4 největší nesmysly, které se můžete dočíst

Když lidé slyší slovo karma, myslí si, že vědí, co to znamená. Ve skutečnosti však většina lidí koncept karmy vůbec nechápe. Představují si jej jako jednoduchý zákon akce a reakce, dobra a zla. V tomto článku vyvracíme 4 největší nesmysly, které se týkají karmy. Také jste jim věřili?

1. Karma funguje na principu akce a reakce

Spousta lidí má utkvělou představu, že karma funguje na jednoduchém principu. Když vykonám dobrý skutek, dobré se mi vrátí. Když udělám něco zlého, i mně se stanou špatné věci v životě. Už jste možná i vy slyšeli lidi hovořit o špatné karmě, když se někomu přihodilo něco zlého a také o dobré karmě, kterou si dotyčný „koupil“ tím, že pomohl druhému. Takto jednoduše to ale nefunguje. Vaše činy mají dopad na kvalitu vašeho života, to ano. Avšak je zde ještě osud, a to už je mnohem složitější záležitost. Osud a karma spolu úzce souvisí, nelze jednu z těchto věcí ignorovat. Právě osud vysvětluje situace, kdy dlouhodobě daná osoba páchá zlo a není za to potrestána. Mnozí se pak ptají, kde je ona pověstná karma a jestli boží mlýny skutečně melou každému stejně. Abychom to shrnuli, dobrými skutky si bohužel štěstí nekoupíte, ale to není důvod pro to je nedělat, protože mohou zlepšit kvalitu vašeho života. Lidé si jednou vzpomenou, jak jste se k nim zachovali. V dalších odstavcích rozebereme, jak komplexní systém karma je.

Mohlo by se vám líbit

Jak stará je vaše duše?

Pojem stáří duše nemá nic společného s tím, kolik vám je, ale s tím, kolika reinkarnacemi vaše duše prošla a kolik zkušeností v předchozích životech nasbírala.
svetzeny.cz

2. Je jen jedna karma

Většina lidí vnímá karmu jako jeden celek. Karma se však dělí celkem do třech typů, které je nutné rozlišovat, pokud zjistit, jak doopravdy funguje. Prvním typem je současná karma. Ten je nejblíže tomu, co lidé běžně jako „karmu“ označují a vnímají, tedy jako princip akce a reakce, jak jsme vysvětlili výše. Druhým typem je tzv. nashromážděná karma. Tato karma už se netýká jen vašeho současného života, ale i vašich minulých životů. Můžete si ji představit jako sněhovou kouli, která se tak dlouho kutálela, až se nabalila do obřích rozměrů. Současná karma je proti ní malá sněhová kulička, která si dítě vyrobilo na koulovačku. Zde vidíte, proč vaše současné skutky opravdu nedokážou vše zachránit. Třetím typem je osud. To je soubor předurčených událostí, které má člověk jen malou šanci ovlivnit.

3. Karma je nahodilá

Lidé, kteří věří v karmické zákony, zastávají názor, že vaše duše si vybrala tělo už před narozením cíleně, že nejde o náhodu. Tehdy se rozhodovala mezi různými typy životů a karmických zkušeností. Pro výběr využila i poznatky z minulých životů. Věděla, co právě vy zvládnete a vydržíte, proto si vás vybrala, nebyla to náhoda. Zná vaši minulost, přítomnost i budoucnost. Bude se snažit o to, abyste v tomto životě naplnili osud, který vám byl předurčen.

Info ikona
Narození dítěte
Mohlo by se vám líbit

Měsíční fáze, ve které jste se narodili: Vypovídá o vaší povaze a předurčuje, ve kterém věku dosáhnete úspěchu

Existuje celkem 8 fází Měsíce, které ovlivňují nejen přírodu, ale také lidskou psychiku. Víte, ve které fázi Měsíce jste se narodili vy? Pokud ne, zjistěte to a odhalte, jakou povahu vám lunární fáze předurčuje a také, kdy ve svém životě dosáhnete největšího úspěchu.
svetzeny.cz

4. Změnit svou karmu můžete kdykoliv a snadno

Tohle je další častý omyl, ke kterému se často upínají lidé, kteří se v minulosti zachovali špatně a rozhodli se svůj život změnit. Myslí si, že když najednou začnou dělat dobré skutky, všechny jejich minulé činy se „vyzmizíkují“ a oni začnou s čistým štítem. Takto to opravdu nefunguje, je možné svého chování upřímně litovat a snažit se napravit minulé chyby, ale to neznamená, že si takto zcela vyčistíte karmu a zbavíte se karmických dluhů. Navíc to ani není „prevence“ vůči špatným věcem, které máte vepsány v osudu. Lze pouze mírnit intenzitu negativní karmy tím, že se budete chovat k ostatním hezky, pomáhat jim a naučíte se dávat.

Info ikona
Pomoc druhým
Mohlo by se vám líbit

Strážní andělé: Víte, jak poznáte, že nad vámi drží ochrannou ruku? Video vás přesvědčí o tom, že skutečně existují

Víte, jaká znamení vám andělé dávají, aby vás zpravili o tom, že jsou vám na blízku a drží nad vámi ochrannou ruku? Některá z nich vás překvapí, doteď jste je možná považovali za pouhou náhodu. Také se podívejte na video, které vás přesvědčí o tom, že strážní andělé jsou všude kolem nás.
svetzeny.cz