Přejít k hlavnímu obsahu

7 důvodů, proč se nenechat ovládat

Info ikona
Proč se nenechat ovládat

Pokud v nás druhý vzbuzuje pocity viny či strachu, je to důkaz nedostatečné vztahové inteligence. Pojďme se zaměřit na to, proč je dobré uchovat si osobní svobodu za každé situace.

Koučka Lenka Černá pro čtenářky Světa ženy: „Manipulace do zdravého partnerství nepatří a měli bychom se naučit s ní bojovat.“

1. Můžeme projevit svůj pracovní potenciál

Manipulace se velice často vyskytuje i v naší profesní sféře života. Možná máte nadřízeného, který své lidi dostává tam, kde je potřebuje mít, a není ochoten své chování změnit. Když si udržíte vnitřní sílu a půjdete s takovým člověkem do konfrontace, nemusí to být jednoduché. Na druhou stranu, uchováte si svoji hodnotu a budete si vážit sama sebe. Svůj potenciál nepotlačíte a případně jej můžete projevit v jiné společnosti, kde si vašich schopností budou vážit.

2. Udržíme si vnitřní sílu i energii

Když jsme druhými lidmi ovládáni, dostáváme se do submisivní pozice, ve které ztrácíme zdravou sebedůvěru. Dochází pak k velkým úbytkům naší životní energie a my se ocitáme ve stavu absolutního vyčerpání. Pokud se tedy někým cítíte být manipulováni, zapracujte na své vnitřní stabilitě a orientujte se na sebelásku. Ptejte se také sama sebe, proč jste si zrovna takového člověka přitáhla do svého života a co vás tato situace učí. Pamatujte, že vaši sílu vám nemůže nikdo odebrat!

3. Skutečná láska kvete za absolutní svobody

Ovládat se můžeme nechat i od partnera, aniž bychom si to uvědomili. Avšak skutečná láska kvete pouze tehdy, když si vzájemně dáváme absolutní svobodu. Jdeme spolu životem, protože oba chceme, nikoliv na základě nátlaku nebo strachu, že se bez toho druhého neobejdeme.

4. Budeme fit po celý život

Emoce na náš život mají obrovský vliv. a to jak na naši psychiku, tak na fyzické zdraví. Když budeme dlouhodobě prožívat strach nebo pocit viny, dříve či později se tyto destruktivní emoce projeví ve formě únavy, bolesti, nebo dokonce nemoci. Když se nenecháte ovládat druhými, děláte svému tělu i duši tu nejlepší službu. Jenom tak jste v souladu sami se sebou a nedovolíte špatným pocitům, aby ničily vaše tělo.

5. Vytvoříme zdravé rodinné vazby

S manipulací se můžeme setkat ze strany rodinných příslušníků, ať už se jedná o naše rodiče či tchyni. Tyto situace nás učí dávat si zdravé hranice ve vztazích s druhými a asertivně si stát za svými názory i postoji. Nebojte se více komunikovat o tom, co je vám příjemné. Uchovejte si svůj životní styl. Dovolte si být jedineční. Je to váš život!

6. Posilujeme zdravé sebevědomí

Zdravá sebeláska je alfou a omegou životního štěstí. Jedním z jejích projevů je i to, že se nenecháme ovládat. Dobře víme, kde jsou naše hranice, a zároveň ani my nechceme ovládat druhé. Když se naučíme dávat svobodu i si ji brát, získáme větší vnitřní stabilitu. Buďte proto pro sebe nejlepším přítelem. Přitom nechávejte druhým svobodu, zbavte se posuzování i očekávání.

7. Trénujeme své komunikační dovednosti

Někdy je těžké vystoupit z pozice oběti a začít se aktivně bránit. Někteří lidé na manipulaci reagují útěkem nebo stagnací v komunikaci. Zkuste se raději bránit aktivně. Nebojte se druhému říci, že se cítíte být ovládáni a že vám takový stav nevyhovuje. Přirozeně se tak naučíte lepší komunikaci a získáte tak větší stabilitu v náročných situacích, které budou vyžadovat váš aktivní postoj.