Přejít k hlavnímu obsahu

Nejkrásnější jména podle vědců: Žebříček sestavili podle toho, jak krásně jména znějí

Vybrat jméno pro dítě není snadný úkol. Vstupuje do něj více faktorů, z nichž některé bývají pro partnery často i předmětem sváru. Každému z nás se líbí něco jiného, ale obecně jsou některá jména považována za krásná a libě znějící. Vědci dokonce sestavili žebříček takových jmen. Která podle nich znějí nejlépe?

Dědí se u vás v rodině jména z generace na generaci, inspirujete se jmény dětí celebrit nebo je pro vás rozhodující, ve kterém měsíci bude váš potomek jmeniny slavit? Vybrat to pravé jméno není snadný úkol. I příručka Miloslavy Knappové, kterou se řídí české matriky, jich dává na výběr na sedmnáct tisíc. Zatímco před 100 lety se na žebříčku popularity v Československu držela tradiční jména Josef a Marie, nyní stále více rostě obliba jmen cizího původu. V dětských kolektivech se tak potkáte například s Mathiasem, Nicolasem, Tobiasem nebo s Emmou, Ellou či Miou.

Právě z toho důvodu, že jsou u nás v současnosti dětem zahraniční jména velmi často dávaná, možná vás budou zajímat nedávná zjištění ze zahraničí.

Jak vybrat to nejhezčí jméno? Podle principů lingvistiky

Vybrat jméno pro potomka tak můžete podle principů lingvistiky. To má pomoci zaručit, že jméno bude znít příjemně a nebudou se s nim pojit žádné nepříjemné asociace. Žebříček nejoblíbenějších chlapeckých i dívčích jmen současnosti se rozhodl v souladu s lingvistikou přeskládat doktor Bodo Winter, docent kognitivní lingvistiky na univerzitě v Birminghamu. 

Ze jmen, která patří k nejoblíbenějším ve Velké Británii, je podle něj tím nejkrásněji znějícím jménem pro chlapce Zayn, následuje ho Jesse a Charlie. Do top desítky se zařadil i Louie, William, Freddie, George, Ali, Daniel a Riley. Dívčím jménům kraluje Sophia, následuje ji Zoe a Rosie. Do top desítky se ještě probojovala jména Sophie, Ivy, Phoebe, Violet, Willow, Hannah a Ellie. Zdá se, že sázku na jistotu při pojmenovávání potomků volí nejen britská královská rodina, ale i mnohé celebrity. Jméno Blue Ivy zvolila pro svou dceru Beyoncé, Willow je zas dcera Willa Smithe. 

Jazykovědec si posvítil také na žebříček jmen nejpopulárnějších ve Spojených státech amerických. Z chlapeckých jmen jsou podle něj ta nejpěkněji znějící Matthew, Julian a William. Mezi dívkami vedou Sophia, Zoe a Everly, vkus se tedy od britského příliš neliší. V top desítce chlapeckých jmen jsou ještě Isaiah, Leo, Levi, Joseph, Theo, Isaac a Samuel. Ve výběru je cítit v USA silná oblíbenost jmen židovského původu. Desítka dívčích jmen je opět podobná té britské, v USA ji doplňuje Sophie, Riley, Ivy, Paisley, Willow, Ellie a Emily. 

KVÍZ: Znáte význam nejoblíbenějších českých jmen? Otestujte se!

S rychle se měnící společností a trendy se proměňuje i popularita jmen, která rodiče dávají svým novorozeným dětem. Ovšem i přes to existují některé stálice, které se nadále drží v předních příčkách těch nejčastějších a nejoblíbenějších jmen. Napadlo vás ale někdy, jaký mají tato jména význam?
svetzeny.cz

Písmeno E ve jméně je sázka na jistotu

Doktor Winter prozradil, že k zvukomalebnosti jména přispívá, pokud končí na písmeno -e, jako je právě Sophie, Zoe nebo Ellie. Podobnou podmínku plní i Viktorie, Sofie, Natálie nebo Amálie, které patří do top desítky nejoblíbenějších jmen v Česku. 

V USA se popularitě těší také jména začínající na E-, jako zmíněné Everly, Ellie nebo Emily, ale i Evelyn, Eva a Elena, které následující v druhé desítce. Toto pravidlo ctí i české maminky, žebříčku populárních českých jmen kraluje Eliška, v tabulce vévodících jmen jsou dále například Ema či Emma. 

Tohle jsou nejméně obvyklá jména, která dávají rodiče svým dětem v Čechách

Každý rok se v Česku narodí stovky tisíc dětí. A rodiče jim dávají různá jména. Ačkoliv se na prvních příčkách stále objevují ta poměrně běžná, čím dál častěji se setkáváme se jmény, která tak obvyklá nejsou. Která jména jsou ta nejméně obvyklá?
svetzeny.cz

Při výběru jména vás může ovlivnit televize

Zajímavým objevem zvědců je zjištění, že při výběru jména vás může nepřímo ovlivnit i to, co často slýcháte, například ve zpravodajství. Hlásky, které posloucháte opakovaně, mohou vašemu uchu znít libě a můžete je pak podvědomě hledat i ve vybíraných jménech. Jonah Berger, profesor marketingu na University of Pennsylvania's Wharton School, a jeho tým zpracovali stoletou statistiku nejoblíbenějších jmen a odhalili, že když jsou v USA velké a ničivé hurikány, překvapivě pak na popularitě nabírají jména, která obsahují obdobné hlásky, jako se vyskytují ve jménu, které hurikán nesl. Není to touhou rodičů dát dítěti jméno po ničivém živlu, ale důsledek toho, že se o události v televizi dlouho a četně mluvilo. Čím více jste takovým slovům vystaveni, tím spíše si ho pak vyberete třeba i jako jméno pro svého potomka. 

Myslete i na příjmení

Jméno byste podle jazykovědců měli vybírat tak, aby nebylo v rozporu ani s příjmením dítěte. „Pokud vaše příjmení začíná na „s“, jako je Scott, Smith, Saunders nebo Sullivan, může být lepší nepoužívat křestní jméno končící na „s“, jako je Marcus, Charles nebo Nicolas – protože obě 's' se prolínají do sebe,“ prozrazuje doktor Winter.

Nemusíte k výběru jména hned zvát tým lingvistů. Zohledněte ale, zda se jméno v kombinaci s příjmením dobře vyslovuje, zda ctí pravidla pravopisu, jak ho mohou lidé komolit nebo z něj odvozovat nelichotivé přezdívky. Je dobré také zhodnotit, zda jméno bude slušet roztomilému miminku, ale i drzému puberťákovi nebo letité seniorce. Snad vám tyto rady pomohou když už ne jméno vybrat, tak alespoň zúžit váš finální výběr. 

Zdroj článku