Přejít k hlavnímu obsahu

KVÍZ: Znáte význam nejoblíbenějších českých jmen? Otestujte se!

S rychle se měnící společností a trendy se proměňuje i popularita jmen, která rodiče dávají svým novorozeným dětem. Ovšem i přes to existují některé stálice, které se nadále drží v předních příčkách těch nejčastějších a nejoblíbenějších jmen. Napadlo vás ale někdy, jaký mají tato jména význam?

Nejoblíbenější česká jména

Navzdory tomu, že se v zahraničí čím dál více objevují velmi netradiční jména, nad kterými se mnohdy nestačíme divit, v Čechách obecně platí, že klasiky nikdy neomrzí. Česká jména mají své osobité kouzlo a zůstávají velmi oblíbená. V roce 2019 publikoval Český statistický úřad seznam nejoblíbenějších jmen, a i když se jejich pořadí v průběhu let trochu změnilo, některá jména si stále udržují svou pozici. V seznamu deseti nejoblíbenějších jmen pro dívky se na prvním místě nachází Eliška, následována jmény Anna a Adéla. Na čtvrtém a pátém místě jsou pak Tereza a Sofie. V druhé půlce této desítky najdeme jména jako Viktorie, Ema, Karolína, Natálie a na posledním místě Amálie.

 

Pokud jde o chlapecká jména, je běžné, že novorozenci často dostávají jméno po svém otci. Studie ukazují, že rodiče mnohem častěji volí jméno pro své dítě podle jména otce než podle jména matky. V případě mužské linie dostává téměř 16 % novorozených chlapců jméno po otci, zatímco v ženské linii se to děje pouze u 4 %. Na vrcholu seznamu deseti nejoblíbenějších českých jmen pro chlapce se nachází Jakub, následovaný jmény Jan, Tomáš, Matyáš a Adam. V druhé polovině tohoto seznamu najdeme jména jako Filip, Vojtěch, Martin, Matěj a Ondřej.

KVÍZ: Jak dobře znáte české popové klasiky? Otestujte, jakou máte paměť!

Zavzpomínejte s námi na nezapomenutelné chvíle, kdy zněly ty největší hity české hudební scény. Kvíz klasických českých populárních hitů vás provede nostalgickou cestou časem a ozkouší vaši paměť v tom, jak dobře si tyto písně a jejich interprety. Připravte se na hudební nostalgii a vydejte se na dobrodružství, které vám připomene, proč jsou tyto písně tak nezapomenutelné.
svetzeny.cz

Významy jmen

Drtivá většina rodičů vybírá jména pro své potomky podle toho, jak se jim líbí a případně podle toho, jak se hodí k jejich příjmení. Napadlo vás ale někdy vybrat jméno podle toho, co vlastně znamená? A víte to vůbec? Mnoho z oblíbených českých jmen má biblický význam, jiná jsou inspirována přírodou a další nesou význam milovníků zvířat.

Otestujte své znalosti v zábavném kvízu

Zdroj článku