Přejít k hlavnímu obsahu

KVÍZ: Jak dobře znáte české popové klasiky? Otestujte, jakou máte paměť!

Info ikona
hudba

Zavzpomínejte s námi na nezapomenutelné chvíle, kdy zněly ty největší hity české hudební scény. Kvíz klasických českých populárních hitů vás provede nostalgickou cestou časem a ozkouší vaši paměť v tom, jak dobře si tyto písně a jejich interprety. Připravte se na hudební nostalgii a vydejte se na dobrodružství, které vám připomene, proč jsou tyto písně tak nezapomenutelné.

Česká hudební scéna

Česká hudební scéna má nespočet různých interpretů, kteří nazpívali písně, které nám všem – ať už svým rytmem, melodií, nebo slovy, utkvěly v paměti. Jistě, s moderní dobou a stále se vyvíjejícím hudebním průmyslem se do popředí dostávají i nové žánry a mladí umělci. Ovšem, v české populaci existují písně, které, ačkoliv jsou starší, rezonují v nás všech napříč generacemi. Písně jako Trezor, kterou nazpíval Karel Gott, Dlouhá noc Heleny Vondráčkové, nebo Duhová víla v podání Hany Zagorové a Petra Rezka, jsou hity, které do dnešního dne zní na různých rádiových stanicích a lidé se k nim nostalgicky a s oblibou vrací. Je jasné, že ne každý interpret si písně skládá sám. Ve většině případů je zpěvák pouze ten, který píseň dostane do podvědomí lidí. Za nadčasovostí a nesmrtelností některých českých písní mohou spíše hudební skladatelé, producenti a textaři. Mezi ty nejznámější v Čechách patří jména jako například Ladislav Štaidl, Michal David, nebo Karel Svoboda.

Kvíz: Otázky z dějepisu pro 6. ročník, které by měl zvládnout každý. Zkuste projít testem bez chyby

Znalost historických událostí a dějin je jednou ze základních dovedností a jakýsi projev kultivovanosti. Proto není špatný nápad pravidelně si připomínat klíčové milníky naší historie – třeba prostřednictvím jednoduchých kvízů. Dokážete správně odpovědět na tyto jednoduché otázky, na které z fleku dokáží odpovědět i žáci 6. třídy?
svetzeny.cz

Nejpopulárnější hity v Čechách

Samozřejmě, že hudební vkus je subjektivní a každému se líbí něco jiného. Ovšem podle žebříčku nejzpívanějších českých písní na platformě Spotify na plné čáře vede hit Waldemara Matušky, Slavíci z Madridu. Tato rytmická a temperamentní píseň je jakousi tradiční součástí všech bujarých večírků, nebo posezení u táboráku s kytarou. Zajímavostí je, že autor písně, francouzský šansoniér Hugues Aufray, o popularitě písně dlouhou dobu nevěděl. Jakmile se dozvěděl, že lidé jeho píseň milují, byl velmi mile potěšen. Mezi další oblíbené písně v Čechách se řadí i písnička Není nutno ze stejnojmenného alba, kterou mají na svědomí Jaroslav Uhlíř a Zdeněk Svěrák. Album s písní vyšlo v rámci televizního hudebního pořadu Hodina Zpěvu, který se vysílal od roku 1988 až do roku 2017. Nesmíme zapomenout ani na skladbu Tu kytaru jsem koupil kvůli tobě, kterou do povědomí českých posluchačů dostal Václav Neckář. Oblíbenou píseň napsal Jiří Bažant spolu s Vratislavem Blažkem a populární se stala především díky filmu Jana Hřebejka, Pelíšky.

Kvíz: Máj, Kytice nebo Babička. Orientujete se v české literatuře, kterou by měl znát každý? Otestujte se

Klasická česká literatura 19. a 20. století nám přinesla mnoho nezapomenutelných děl a významných autorů, kteří ovlivnili literární scénu nejen v Českých zemích, ale i po celém světě. Jak dobře se však vyznáte v těchto literárních skvostech? Připravili jsme pro vás zábavný kvíz, který vás provede tímto bohatým obdobím české literatury a připomene vám ta nejvýznamnější díla.
svetzeny.cz
Zdroj článku