Přejít k hlavnímu obsahu

Co by vám partner neměl nikdy říkat: Srovnávání a shazování do vztahu nepatří

Vztahy jsou založeny na vzájemné lásce, důvěře, společných plánech, cílech a mnoha dalších věcech. A také, a především, na dobré komunikaci. Jsou věci, které by nikdy, za žádnou cenu, neměly být vyřčeny. A to ani z jedné, ani z druhé strany. Co by vám váš partner neměl nikdy říkat?

Komunikace je pro mnoho párů klíčem k úspěchu. I ten nejpevnější vztah se občas otřese v základech, proto je důležité si umět problém vyříkat. Ne vždycky se to ale povede. Slova jsou mocná zbraň a mohou zanechat trvalé šrámy na naší duši, které se jen tak nezahojí.

Komunikace ve vztazích

Efektivní komunikace napomáhá pochopení dopadu našich slov. Je důležité pečlivě vybírat to, co řeknete. Mnohdy není až tak důležité, co druhým sdělujete, ale to, jakou formou a jak to říkáte. Láska vyžaduje respekt, laskavost a také určitý druh péče. Ať už jste v novém vztahu, nebo jste s partnerem už roky, je důležité vědět, co by vám partner neměl nikdy říkat.

Jsi tak…

Místo teček doplňte libovolné negativum. Zápor a negace není ve zdravé konverzaci nikdy správné řešení. Jsi tak líná, sobecká, nepřizpůsobivá, nepříjemná a mnoho dalšího. Všechny tyhle řeči mohou nadobro zasáhnout vaši sebedůvěru. Má partner problém s vaším chováním? Pak je mnohem lepší promluvit si konstruktivně, bez negace.

Mohlo by se vám líbit

Tohle ženám nikdy neříkejte: Věty, které ubližují, i v nás vyvolávají pocit méněcennosti

Říká se, že důvěra a upřímnost jsou základními stavebními kameny všech vztahů. To však neplatí vždy a za všech okolností. Například existují určité věty, které mnohé ženy od svého protějšku nechtějí slyšet, i když jsou sebeupřímnější. Podívejte se spolu s námi na co si dát pozor, abyste svou drahou polovičku nenaštvali.
svetzeny.cz

Co je to s tebou?

Otázka, kterou stačí spojit s nepříjemným nebo pohrdavým tónem a útok je na světě. Pravděpodobně se to víc týká jeho samotného, zrcadlí do vás své pocity. Mnohem lepší je promluvit si. Pokud partnerovi na vás něco vadí nebo potřebuje vědět, co se s vámi aktuálně děje, bude se ptát jinak, s účastí a nabídkou pomoci. Rozhodně ne útočně, anebo tak, abyste se cítila ještě hůř.

Proč nejsi jako….

Za tečky opět doplňte libovolnou osobu. Proč nejsi jako moje bývalá, moje matka a podobně. Srovnávat druhé, zejména svou partnerku, s lidmi z okolí, není zrovna to, co v nich bude pěstovat jedinečnost a individualitu. Každý člověk je jiný, jinak se chová, má jiné názory a zvyklosti. A partneři jsou tu od toho, aby se vzájemně respektovali a podporovali. Ne od toho, aby srovnávali, a poté se uštěpačně ptali, proč nemůžete být jako všichni ostatní.

Čtěte také: Tři věty, které nikdy neříkejte svému synovi: Navždy mu zničíte sebevědomí i schopnost prožívat emoce

Výchova dítěte bývá pro řadu rodičů oříšek, každé dítě je unikát, stejně tak každý rodič uznává jiný typ výchovy. Existují však tři obecně platné věty, které byste nikdy neměli říkat svým synům. Svými slovy totiž kolikrát můžete ublížit více než svými činy, a dítěti tak zničit sebevědomí a potlačit jeho schopnost prožívat emoce naplno.

Tohle je důvod, proč tě tvůj bývalý opustil

Au, tohle je rána přímo na solar. Každý má za sebou nějaký nepříjemný a bolestný rozchod. Vlastně žádný rozchod není radostný, prožili jste spolu jistě i šťastné a krásné roky, proto není potřeba se jakkoli urážet. A házet sůl do rány, která ještě není zcela zacelená, není fér. S partnerem v průběhu vztahu mluvíte, svěřujete se vzájemně a není tedy nic výjimečného, že spolu sdílíte to dobré, ale i to špatné. A ve chvíli, kdy se to partnerovi hodí, by na vás neměl rozhodně vytáhnout nic špatného anebo výčitky. Nikdy. Zneužít informace proti někomu je ve vztahu absolutní tabu.

Co řešíš? Vždyť o nic nejde

Každý má nějaký svůj problém, který řeší a vnímá ho tak, jak sám chce anebo cítí. Pro někoho může být velkým problémem to, co je pro druhého maličkost. Neznamená to, že je jeden problém větší a důležitější než druhý. A to, že vám partner řekne, že je to “hloupost” a ať to překonáte, tomu rozhodně nepomůže. Hlupák je pak spíše ten, kdo je schopen zbytečně ubližovat. Partner by měl mít pochopení, vcítit se do vás a podpořit vás. Nikdy neříkat, že je to hloupost nebo maličkost, ať to překonáte.

Mohlo by se vám líbit

Druhy manipulace: Jak projekci může manipulátor využít proti vám

Pavučina klamu a manipulací se může rozrůstat velmi rychle a tiše. Ani o tom nemusíte vědět a chytíte se do pasti. Snadno a rychle. A můžete si říkat, že zrovna vám se to nestane. Hranice je velmi tenká a ne každý rozpozná, že se blíží problém. Toxičtí lidé mají své taktiky velmi propracované. Využívají různé druhy manipulace - gaslighting, klamání nebo projekci. Jak projekci může manipulátor využít proti vám?
svetzeny.cz

Opustím tě, pokud….

Opět si za tečky doplňte to, co partner řekl. Opustím tě, pokud si neobarvíš vlasy, pokud nepřestaneš mluvit se svou kamarádkou, kolegou a podobně. Toxická a manipulativní ultimáta nemají ve zdravém vztahu místo. Vyvolávání pocitu strachu a tlaku nemá rovněž ve vztahu co dělat. 

Jaké je řešení?

Pro každého asi jiné. Ale když se váš partner chová nějakým z výše zmíněných způsobů, rozhodně byste mu to neměla tolerovat. Není potřeba hned pálit mosty. Ale uvědomte si, jak dlouho už toto ponižování trvá? Jak se v podobných situacích cítíte? Nejlepší je vyhodnotit si své vlastní pocity, upozornit partnera na to, co se vám nelíbí, a důrazně mu říci, aby s podobným chováním přestal. Pokud uvidíte snahu, v pořádku. Pokud ale s těmito větami nepřestane, zvažte, zdali by pro vás nebylo nejlepší najít si někoho, kdo se k vám bude chovat s respektem a úctou.

Na světě jsme jen jednou a trávit drahocenný čas s někým, kdo si nás neváží, je zbytečné.

 

 

Zdroj článku