Přejít k hlavnímu obsahu

Mandlové matky: Svým chováním své děti nevědomky ničí a mohou za jejich nezdravý vztah k jídlu

Znáte ze svého dětství nebo okolí ženu, která svým dětem neustále hlídá to, co sní? Je v podstatě posedlá zdravým životním stylem a hubnutím. Cokoliv, co není přísně zdravé, je nepřípustné. Hlídá snad každý gram toho, co sní nejen ona, ale především její děti. Takzvaná mandlová máma může být poměrně nebezpečná, ač se to z názvu nemusí úplně zdát. Kdo jsou a proč jsou pro děti nebezpečné? Jak je poznat?

Jak poznat mandlové matky?

Možná si pamatujete z dětství, kdy vám maminka nebo jakákoliv jiná žena z rodiny řekla, že “jste krev a mlíko” nebo jinou poznámku. Možná to myslela dobře, nebylo to v negativním kontextu, ale i podobné poznámky mohou, ruku v ruce s dalšími věcmi, k rozvoji poruchy příjmu potravy. Jak poznat mandlovou matku? Bývají hubnutím skoro až posedlé, řeší především fyzický vzhled a to nejen svůj, ale také svých dětí. Komentují nejen svou vlastní váhu a vzhled, ale také svých dětí. Jakmile mají pocit, že se děti “vymkly jejich kontrole” nasadí přísné dietní předpisy, ze kterých nechtějí slevit ani o píď. Omezují dětem přístup k místům, kde skladují potraviny, nutí je často se hýbat a cvičit. 

Proč zrovna "mandlové" matky?

Mandlové matky jsou ty, které se až nezdravě zaobírají svým tělem i tělem svých blízkých, zejména pak dětí. Jejich posedlost hubnutím je nezdravá, možná až toxická. Kde to pojmenování vzniklo? V Americe, přesněji z reality show Paničky z Beverly Hills. Má ho na svědomí Yolanda Hadid, bývala modelka a máma Gigi a Belly Hadid, známých modelek v současnosti. Yolanda po telefonu radila své dceři, jak zahnat hlad, ale nejíst moc, aby nepřibrala. Rozhovor zněl takto: „Mami, není mi dobře, měla jsem k svačině asi tak půl mandle“, stěžuje si dcera. Yolanda jí poradí: „Dej si pár mandlí a pořádně je rozžvýkej.“

Vliv, který mají matky na své děti i co se jídla týče, může mít za následek nejen zdravý vztah k jídlu a sobě samé, ale častěji také problémy s poruchou příjmu potravy, špatné návyky, špatné vnímání těla a podobně. Stačí jedna “nevinná” poznámka, která může napáchat víc škody než užitku. “Pokud se žena stravuje velmi omezujícím způsobem, je podle studií pravděpodobnější, že se i její děti budou chovat podobně” říká nutriční terapeutka Maya Feller pro webový magazín ABC. Nejčastěji se toto chování budou napodobovat dívky, ale mohou to být také chlapci.

Dědičnost po rodičích: matka rozhoduje o inteligenci, otec může za vaše duševní zdraví

V každém z nás se nějakým způsobem odráží naši rodiče. Přirozeně tak máme predispozice k některým fyzickým i duševním rysům. I přes to, že je otázka genetiky velmi komplexní a složitá, vědci dokázali odhalit, po kom z rodičů jsme podědili určité rysy. Za co tedy vděčíte své mamince a za co naopak tatínkovi?
svetzeny.cz

Mandlové matky mezi celebritami

Kromě bývalé modelky Yolandy Hadid se zde řadí například také Gwyneth Paltrow, kterou tam řadí lidé po jednom z rozhovorů, kde uvedla, jak se stravuje. Den začíná přerušovaným půstem, takže v podstatě její první jídlo je až oběd. K němu si dává vývar z kostí a k večeři se stravuje za pomoci paleo diety, tedy v podstatě spousta zeleniny a syrové bílkoviny. Kromě toho cvičí denně hodinu a třicet minut využívá infrasaunu. To by samo o sobě nebylo nic divného, ale vzhledem k tomu, že sv videa sdílí na TikToku, ovlivňuje svými restriktivními návyky tím tisíce dospívajících dívek.

Buďte vzorem a mluvte

Zákazy a všechny další restrikce, které praktikují mandlové matky, obvykle nefungují a pokud ano, mohou se stát v době dospívání negativy, které zapříčiní mnoho problémů. Nefunguje ani říkat, jak se věci mají dělat, ale sami děláte něco úplně jiného. Pro děti je důležité být vzorem pro zdraví. Nabídnout dětem zdravé návyky jako pravidelnou a výživnou snídani, pití neslazených nápojů, konzumace ovoce a zeleniny, pravidelný oběd i večeři. V určitém okamžiku děti musíte nechat dělat si to podle sebe. Udělají chyby, tak jako asi každý. Budou-li mít zdravé základy, mohou vše lépe zvládnout a lépe přijmou své tělo.

Zdroj článku