Přejít k hlavnímu obsahu

“Manžel lhal o tom, že má dluhy, místo toho si užívá luxusní život,” stěžuje si nemile překvapená Eliška

Finance jsou v partnerství a manželství často důvodem rozepří a hádek. Proto je důležité domluvit se na tom, jak budete peníze rozdělovat, kdo co platí nebo zda budete všechny peníze hromadit na jednom účtu. Když chce jeden z partnerů žít nákladnější život, pak to může být problém. Domluvit se a dohodnout kompromisy je potom těžší, než se zdá.

O radu si napsala paní Eliška, která se nedávno dozvěděla šokující informace. Její manžel před ní dluhy pouze předstíral, ale ve skutečnosti si užíval nákladný život. Zatímco Eliška obracela každou korunu a nedopřávala si to, co by se jí líbilo, on utrácel po restauracích a kupoval si věci, které byly přinejmenším velmi drahé. Až to samozřejmě prasklo. Paní Eliška nyní neví, jak se situací naložit.

Manžel má dluhy

Smířila jsem se s tím, že má manžel dluhy. Přišel s tím, že si půjčil na podnikání a nedařilo se mu. I když jsem byla naštvaná, že mi to neřekl, po nějaké době jsme se domluvili, že se trochu uskromníme. Na pár let si utáhneme opasky, dokud vše nesplatíme. Splátky byly stanovené na pět tisíc měsíčně, a i když to nebylo jednoduché, dokázala jsem s takto ochuzeným rozpočtem vyžít. Musela jsem se však vzdát věcí, které jsem měla ráda. Nechodila jsem ke kadeřnici, na cvičení, na kosmetiku a oblečení jsem kupovala pouze ve slevách a často procházela akční letáky, abych zjistila, kde mají co ve slevě. 

Mohlo by se vám líbit

Hana (56 let): Manžel chtěl do domečku a teď zase zpátky do paneláku

V životě toužíte po mnoha věcech, které vám unikají a vy se za nimi možná až nezdravě ženete. Občas je dobré se zastavit a zamyslet se, zda právě ona věc je tím, co chcete. Jakmile totiž něco získáte, může přijít překvapivě hořký konec. Dosáhli jste totiž svého cíle a on vás najednou vůbec nenaplňuje. Náhle se ptáte, co od života chcete? Život a sny se mění v jednom kuse. Co dělat, když se priority promění?
svetzeny.cz

Podvedl mě

Žili jsme takto tři roky, když jsem zjistila pravdu. Úplně mě to ochromilo. Zjistila jsem, když jsem náhodou otevřela výpis z účtu, že manžel mi lhal. Neviděla jsem nikde, že by odesílal peníze na půjčku. Místo toho se všude ukázaly účty za obědy, večeře, nákupy v obchodech s oblečením nebo třeba nákup squashové rakety i golfového oblečení a výstroje. Měsíčně to dělalo klidně i deset dvacet tisíc. Když jsem na něj uhodila, nejdřív zapíral, ale když jsem mu ukázala výpisy, musel přiznat pravdu.

Půjčku si vymyslel

Celou půjčku si vymyslel!! Celé tři roky mi lhal, protože si chtěl užívat obědy v restauraci, nechtěl si nosit s sebou krabičky. Prý má právo na to jít na oběd s kolegy, zahrát si squash s dobrou raketou nebo se hezky oblíknout. On vydělává, a dobře. Připomněla jsem mu, že poslední tři roky šetřím na sobě, aby si on mohl užívat a rozhazovat i moje těžce vydělané peníze. Odstěhovala jsem se od něj i s dcerou k rodičům a zřídila si vlastní účet. Moje výplata už na společný ani nepáchne. Nevím, co dál. Mám chuť se rozvést a vysoudit na něm alimenty, ať si chlapec zkusí, jaké to je šetřit!

Mohlo by se vám líbit

Jarka (55 let): Manžel na stará kolena objevil kouzlo automatů. Jednoho dne nám někdo zaklepal na dveře a připravil nás o všechno.

Závislost může mít různé podoby i formy. Vždy má negativní dopad na rodinu, ať už jde o vztahy nebo například ekonomickou stránku. Jarka žila spořádaný život s manželem a dětmi. Měli vlastní byt, oba stálou práci, ale její muž objevil kouzlo automatů. Zcela tomu propadl. A jak to tak bývá, nebylo to jen o výhrách. Prohry se hromadily, manžel si půjčoval peníze až jednou Jarce na dveře zaklepal vymahač dluhů.
svetzeny.cz

Vyjádření psychologa Pavla Pařízka

Důvěra je základním kamenem každého vztahu. Umožňuje partnerům vytvořit pevné a zdravé pouto, které je nezbytné pro dlouhodobé soužití. Když je ve vztahu přítomna důvěra:

  • Vytváří se pocit bezpečí a jistoty mezi partnery.
  • Je možná otevřená a upřímná komunikace.
  • Podporuje se intimita a blízkost.

V případě Elišky byla tato důvěra zásadním způsobem narušena chováním jejího partnera. Je naprosto pochopitelné, že se cítí zklamaná a naštvaná. Důvěra, která je klíčovým prvkem vztahu, byla v tomto případě silně otřesena, ne-li zcela zničena manželovým dlouhodobým podvodem.

Z hlediska chování partnera vůči Elišce je situace velmi znepokojivá. Komunikace a upřímnost jsou klíčové pro zdravý vztah, ale manžel se místo otevřeného rozhovoru o financích a svých potřebách uchýlil ke lži a podvodu. Takové jednání je nejen neetické, ale také hluboce zraňující. Oba partneři by měli mít vyvážený přístup k financím a osobnímu komfortu. Není spravedlivé, aby jeden partner výrazně šetřil, zatímco druhý si užívá na jeho úkor.

Mohlo by se vám líbit

Pavla (67 let): Můj manžel udělal bez mého vědomí hroznou věc, nevím co teď dál

Důvěra je v partnerském vztahu klíčová a opravdu velmi důležitá, protože bez ní nikdy nevíte, zda vám partner říká pravdu nebo vám lže. Věřit druhému je zkrátka priorita a když vás partner zklame, je to vždycky velký šok. Důvěra je jako papír, když se jednou pokrčí, nikdy nebude jako dřív. Pavla měla s manželem dobré vztahy, věřila mu. Až do chvíle, kdy zjistila, co za jejími zády udělal. Neví, zda mu odpustit nebo to už nedokáže a udělá razantní krok.
svetzeny.cz

Co s touto situací? Eliška nyní stojí před těžkým rozhodnutím, zda je vztah hoden záchrany, nebo zda je lepší jít dál. Před učiněním závažných rozhodnutí, jako je rozvod, je vhodné zvážit všechny možnosti. Párová terapie by mohla pomoci oběma stranám lépe porozumět situaci a možná najít cestu k usmíření, pokud o to oba stojí. Je také důležité nezapomínat na potřeby a blaho dítěte v této situaci. Rozhodnutí by měla brát v úvahu i jeho nejlepší zájmy.

Pokud se Eliška a její partner rozhodnou pracovat na obnovení důvěry, je nutné, aby partner učinil několik zásadních kroků:

  • Upřímně se omluvit a přiznat chybu.
  • Přijmout odpovědnost za své jednání bez výmluv.
  • Být trpělivý a dát Elišce čas na zpracování situace.

Obnova důvěry je dlouhodobý proces a vyžaduje upřímnou snahu a odhodlání obou partnerů. Eliška by měla zvážit, zda je ochotna tento proces podstoupit, nebo zda je pro ni a její dceru lepší začít novou kapitolu života.

Mohlo by se vám líbit

Lída (40 let): “Manžel ode mě odešel a syn mě z toho viní”

Rozchod a rozvod rodičů je nepříjemnou záležitostí, která se nedotýká jen hlavních aktérů, ale také dětí a nejbližší rodiny. Děti najednou přicházejí o své jistoty. Mají strach, jak to bude, když nebudou mít své rodiče pohromadě pod jednou střechou a s jedním z rodičů přijdou o každodenní kontakt. To samozřejmě děti hodně ovlivní. Lída nyní řeší problém se svým synem. Její manželství nevyšlo a společný syn drží s otcem. Dává své matce za vinu, že vyštvala jeho tatínka a on chce žít s ním a ne s mámou.
svetzeny.cz

Kdo je Pavel Pařízek

Psycholog, psychoterapeut a zakladatel portálu Terapie.cz, který zkracuje lidem cestu ke správnému psychoterapeutovi. Se svými klienty nejčastěji řeší problémy v rodině nebo vztazích, úzkosti, deprese či pocity vyhoření. Soustředí se i na existenciální problémy bezvýchodnosti a nesmyslnosti nebo překonávání obtížných životních situací.

Pomoc hledejte na www.terapie.cz.

Info ikona
Pavel Pařízek

Paní Eliška se dozvěděla velmi bolestnou pravdu, která ji zasáhla. Nyní neví, jak se s tím vypořádat. Jak má podle vás reagovat? Co v takové situaci dělat? Odejít? Pokusit se vztah obnovit? Jak se má zachovat? Přečtěte si také příběh paní Marie, kterou její manžel podvedl, odešel od ní a obral ji dokonce o společné finance.

Zdroj článku