Přejít k hlavnímu obsahu

6 pracovních návyků vysoce inteligentních lidí: Kolik z nich děláte také?

Info ikona
inteligence

Vědci zjistili, že vysoce inteligentní lidé sdílejí těchto 6 pracovních návyků. Kolik z nich děláte i vy? Některé z nich vás překvapí, jeden byl dokonce dlouhou dobu považován za známku nevzdělanosti a nízkého inteligenčního kvocientu.

1. Nejchytřejší lidé se snadno nechají rozptýlit

Možná byste očekávali, že nejchytřejším zaměstnancem bude soustředěný člověk, který se od své práce nenechá vyrušovat, ale to je omyl. Nová studie provedená společností Steelcase zkoumala 10 000 zaměstnanců ze 17 zemí světa. Zjistila, že ti nejchytřejší pracovníci ze všech měli často problém soustředit se a snadno se nechali rozptýlit. Průměrný zaměstnanec pracující v kanceláři společnosti Steelcase se od práce odtrhne každé tři minuty. Asi největším lákadlem jsou chytré telefony, ty vezme do ruky jejich pracovník v průměru 221krát za den.

2. Inteligentní lidé jsou noční sovy

Inteligentním lidem se nebude chtít chodit do práce velmi brzy ráno. Jsou to totiž noční sovy, které bývají ráno ještě rozespalé a neproduktivní. Jejich výkon roste během dne a vrcholí až odpoledne a večer. Studie londýnských vědců zjistila, že chytřejší lidé zůstávají vzhůru dlouho do noci, na rozdíl od lidí s nižším IQ. Účastníci studie s IQ 75 preferovali jít spát před půlnocí, kdežto lidé s IQ 125 až po ní. Je však třeba dodat, že studie se zaměřovala na mladší lidi ve věku kolem 20 let.

Všechno, co se nám v životě děje, má svůj důvod: Víra v osud dělá lidi šťastnějšími, víte proč?

svetzeny.cz

3. Mají nepořádek na pracovním stole

Člověk by řekl, že inteligentní člověk se bude snažit mít vše dokonale zorganizované a vytříděné, ale tak to není. Pracovní stůl vysoce inteligentních lidí často připomíná jeden velký chaos. K tomuto zjištění dospěli vědci z univerzity v Minnesotě. Vědci si to vysvětlují tím, že pro inteligentního člověka je pořádek „podřadná věc“, raději se zabývá novými nápady a řešením úkolu.

Info ikona
Nepořádek na pracovním stole

4. Nadávají

Někteří lidé se mylně domnívají, že nadávání a kletí je známkou nízké inteligence a nevzdělanosti, ale je to přesně naopak. Pokud si čas od času v práci z plna hrdla zanadáváte, značí to, že pravděpodobně budete vysoce inteligentní. Alespoň to tvrdí odborník na nadávky Timothy Jay. Ten má totiž za to, že bohatá slovní zásoba (včetně různých nadávek) souvisí s vysokou verbální inteligencí.

Info ikona
Nadávání

5. Jsou sebekritičtí

Ostatní kolegové je mnohdy mohou považovat za „herečky“, když se zuby nehty brání pochvale od šéfa a ještě k tomu přidají výčet svých nedostatků a návrhy na zlepšení jejich produktivity práce. Ve skutečnosti je to známka vysoké inteligence. Říká se tomu Dunningův–Krugerův efekt, je to kognitivní zkreslení, kdy inteligentní člověk, který má velmi dobrý přehled v daném oboru, je si vědom, že má ještě nedostatky a má tendenci se podceňovat. Kdežto méně inteligentní lidé bez dostatečných znalostí, inklinují k nadhodnocování svých výsledků a znalostí. Zaposlouchejte se do rozhovoru s některými skutečnými odborníky, zjistíte, že mnohdy odpovídají váhavě, raději řeknou, že si nejsou jistí. Je to protože nabyli tak velké znalosti, že si dobře uvědomují, jak komplexní záležitost věda je, a že nemohou být odborníky na všechno.

Karma: Lze ji vylepšit dobrými skutky? Vyvracíme 4 největší nesmysly, které se můžete dočíst

svetzeny.cz

6. Mluví sami se sebou

Pokud si některý z vašich kolegů rád povídá sám se sebou, nutně to nemusí znamenat, že je blázen nebo podivín. Pravděpodobnější je, že bude velmi chytrý. Vědci zjistili, že tato technika inteligentním lidem pomáhá utřídit si myšlenky, soustředit se a také stimuluje jejich paměť.


Zdroje: https://www.standard.co.uk/tech/intelligent-people-more-easily-distracted-at-work-study-finds-a3159991.html, https://www.psychologytoday.com/us/blog/the-scientific-fundamentalist/201005/why-night-owls-are-more-intelligent-morning-larks, https://journals.sagepub.com/doi/10.1177/0956797613480186, https://www.medicaldaily.com/bad-words-people-who-curse-and-swear-may-actually-have-higher-verbal-intelligence-368852


 

Jak stará je vaše duše?

svetzeny.cz