Přejít k hlavnímu obsahu

Mobily vládnou světu! Kdy povolit potomkovi ten první?

Zabránit tomu, aby vaše dítě vlastnilo mobilní telefon, se v dnešní době podobá heroickému výkonu. Otázka tedy nezní, zda mu ho koupit nebo nekoupit, ale kdy je ta správná doba na první.

Průzkum společnosti SAZKAmobil ukázal, jak to mají právě čeští rodiče.

Nastoupilo vám dítko do první nebo druhé třídy základní školy a váháte, jestli mu pořídit první mobilní telefon? Je právě načase! Podle průzkumu skoro polovina dětí totiž dostane svůj první mobil mezi 8 a 10 rokem, ale 35 % až po 10. narozeninách. Je ovšem zajímavé, že 88 % dětí umí podle svých rodičů zacházet s mobilním telefon mnohem dříve, než jim ho koupíte. „Výzkum ukázal, že pokud děti nemají vlastní telefon, stejně používají telefon svých rodičů nebo kamarádů. Proto doporučujeme při pořízení telefonu dětem stanovit jasná pravidla a naučit je, jak správně s mobilem zacházet. Výhodami našich předplacených karet je snadná kontrola útraty a snadné dobití už od 100 . Nehrozí tedy, že by děti mohly utratit více než by bylo vhodné, naopak se učí hospodařit a případně si dobíjet sami ze svého kapesného,“ říká Jan Schmiedhammer, ředitel operátora SAZKAmobil.

Důvěřujte, ale prověřujte

Z výchovného hlediska jsou poměrně vyrovnané názory českých rodičů na to, jestli je pro dítě mobilní telefon nutný. Zatímco 61 % populace si myslí, že ano, 39 % rodičů nepovažuje pro děti telefon za důležitý. „Děti se bez mobilů samozřejmě obejdou, ale bohužel dnešní doba si mnohdy možnost komunikace s dítětem vyžaduje. Podle nás je ale dobré kontrolovat, zda dítě svůj telefon zvládá a netráví na něm moc času. Rozhodně považujeme edukativní přístup za rozumnější než riskovat, že si dítě půjčuje telefon od spolužáků, nebo ho tajně bere někomu z rodiny,“ říká Jan Schmiedhammer.

Povolit či nepovolit internet?

Přestože se může zdát, že internet je samozřejmostí, rodiče více preferují, aby k němu děti v telefonech neměli přístup, případně jenom přes wifi připojení. Jednoznačný není ani názor na to, zda pustit do mobilu dítěte vzdělávací aplikace a sociální sítě. „Rodiče asi nejčastěji pořizují dětem první telefon v době jejich osamostatňování, obvykle jakmile začnou chodit samy do „vzdálenější“ školy nebo různých zájmových kroužků. Dnešní chytré telefony nejen poskytují dítěti možnost povolat rodiče na pomoc v případě nouze, ale rodiče dokonce mohou mít neustálý přehled o pohybu svého potomka. Rodiče jsou připraveni na porušení důvěry ze strany potomka, neboť lákadel je mnoho. Pak je to o další domluvě a případných sankcích. Chce to hodně trpělivosti a pochopení - telefon usnadňuje žití, ale přináší nový výchovný úkol,“ říká psycholožka Bohumíra Lazarová, která vyučuje vývojovou psychologii a školní poradenství na FF MU v Brně.

Doporučená videa z partnerského webu z Lifee.cz: