Manuál na sexy křivky aneb Vyvracíme mýty o hubnutí

Máte chu't na koblihu? Tak si jí prostě dejte. Když se vzdáte obědové přílohy a k večeři si dáte pouze salát, je to úplně jedno. Zní tohle jako dieta snů? Tak se probuďte a pusťte jí to reality. 

Jednoduchá rovnice

Existuje mnoho doporučení, která samozřejmě zaručeně fungují. Diety podle krevních skupin či na základě typologie člověka, osmihodinová dieta, zásada jíst jen do sedmnácti hodin, různé svaté grály, chilli papričky a populární kapky všeho druhu. Jenže nic z toho není absolutním receptem na hubnutí. „Tyto diety možná pomohou k tomu, abyste nejedli od rána do večera, nebo vás přinutí omezit množství přijímané potravy. To jde ale i jinak a lépe,“říká obezitoložka MUDr. Taťána Staňková z Polikliniky na Národní.

Sama svým pacientům radí ohlídat si energetický příjem a výdej, přičemž příjem musí být nižší než výdej, pokud chcete hunout a v rovnováze, pokud si chcete váhu udržet. "Jakákoli omezení a pravidla vedou jen k tomu, že to lidi nakonec nevydrží. A co se týká pohybu: u nás v centru pacienty cvičit nenutíme," tvrdí. 

Bez pohybu ani ránu

A to platí i co se týče pohybu. "U nás v centru pacienty cvičit nenutíme. Lidé jsou unavení, protože jsou do večera v práci, nebo jsou nemocní a často i limitovaní váhou, kvůli které k nám přišli. Mezi našimi pacienty je tedy spíše výjimkou, když někdo cvičí," vysvětluje lékařka. 

morning

 

Je pravda, že pohyb vám ale pomůže od únavy, zprostředkuje vám dobrou náladu, pomůže vybudovat svalovou hmotu a celkově zpevní tělo, které po ztracených kilogramech může být povislé. 

Zázračné preparáty a čekání na zázrak

„Pokud se někde dočtete, že produkt vyzkoušeli američtí lékaři, jeho účinky ověřili vědci z celého světa či obsahuje látky, které prokazatelně spalují tuk v těle, jděte od toho pryč,“ doporučuje MUDr. Staňková a dodává: „Když se na tyto přípravky podíváte pořádně, zjistíte, že jde většinou o látky, které jsou běžně dostupné v lékárně a samostatně vás vyjdou mnohem levněji. Navíc většina z nich nemá na redukci váhy žádný vliv.“ O tom, že všechno není zcela v pořádku, svědčí podle lékařky i pozitivní hodnocení pod internetovými nabídkami, k němuž už nelze připojit žádný komentář. 

@svetzeny