Přejít k hlavnímu obsahu

Vyvracíme mýty o hubnutí: Exituje spousta diet, podle lékařů je ale účinná jen tato jedna jediná!

Info ikona
Dieta

Hladovka nefunguje. To už všichni víme. Ale že by byla 100% platná i "osvědčená" rada jíst šest porcí denně? To se také říct nedá. Podle lékařů je účinné jen jedno jediné - počítat si kalorie.

Máte chuť na koblihu? Tak si jí prostě dejte. Když se vzdáte obědové přílohy a k večeři si dáte pouze salát, je to úplně jedno. Zní tohle jako dieta snů? Tak se probuďte a pusťte jí to reality. 

Jednoduchá rovnice

Existuje mnoho doporučení, která samozřejmě zaručeně fungují. Diety podle krevních skupin či na základě typologie člověka, osmihodinová dieta, zásada jíst jen do sedmnácti hodin, různé svaté grály, chilli papričky a populární kapky všeho druhu. Jenže nic z toho není absolutním receptem na hubnutí. „Tyto diety možná pomohou k tomu, abyste nejedli od rána do večera, nebo vás přinutí omezit množství přijímané potravy. To jde ale i jinak a lépe,“říká obezitoložka MUDr. Taťána Staňková.

Sama svým pacientům radí ohlídat si energetický příjem a výdej, přičemž příjem musí být nižší než výdej, pokud chcete hunout a v rovnováze, pokud si chcete váhu udržet. "Jakákoli omezení a pravidla vedou jen k tomu, že to lidi nakonec nevydrží. A co se týká pohybu: u nás v centru pacienty cvičit nenutíme," tvrdí. 

Tajemství krásy topmodelek: Budete šokováni, jaké jednoduché a levné triky jim pomáhají. Můžete je vyzkoušet i vy!

svetzeny.cz

Bez pohybu ani ránu

A to platí i co se týče pohybu. "U nás pacienty cvičit nenutíme. Lidé jsou unavení, protože jsou do večera v práci, nebo jsou nemocní a často i limitovaní váhou, kvůli které k nám přišli. Mezi našimi pacienty je tedy spíše výjimkou, když někdo cvičí," vysvětluje lékařka. 

Je pravda, že pohyb vám ale pomůže od únavy, zprostředkuje vám dobrou náladu, pomůže vybudovat svalovou hmotu a celkově zpevní tělo, které po ztracených kilogramech může být povislé. 

Zázračné preparáty a čekání na zázrak

„Pokud se někde dočtete, že produkt vyzkoušeli američtí lékaři, jeho účinky ověřili vědci z celého světa či obsahuje látky, které prokazatelně spalují tuk v těle, jděte od toho pryč,“ doporučuje MUDr. Staňková a dodává: „Když se na tyto přípravky podíváte pořádně, zjistíte, že jde většinou o látky, které jsou běžně dostupné v lékárně a samostatně vás vyjdou mnohem levněji. Navíc většina z nich nemá na redukci váhy žádný vliv.“ O tom, že všechno není zcela v pořádku, svědčí podle lékařky i pozitivní hodnocení pod internetovými nabídkami, k němuž už nelze připojit žádný komentář. 

Nemůžete večer usnout? Pomůže vám pětiminutový trik

svetzeny.cz

Barva krve při menstruaci: Světlá, hnědá nebo tmavá? Rozpoznejte hrozící zdravotní problémy

svetzeny.cz