Přejít k hlavnímu obsahu

Pupínky na obličeji i v dospělosti signalizují, že děláte něco špatně. Jaké jsou jejich spouštěče a jak se jich zbavit?

Info ikona
pupinky, akne

Kdo by to neznal. Nežádoucí otravné pupínky na čele i dalších místech obličeje se dokáží objevit vždy zrovna v tu nejméně vhodnou dobu. Kromě toho si navíc pro svůj vznik většinou vybírají zrovna to nejviditelnější místo. Když pominete to, že vám výskyt akné pravděpodobně pokazí náladu, pupínky zároveň signalizují, že v péči o svou pleť pravděpodobně děláte něco špatně. Zjistěte, co patří mezi příčiny jejich vzniku a jak s nimi jednou pro vždy zatočit.

Výrazné akné nebo malé pupínky trápí většinu lidí, i když už dávno nejsou teenagery. Nejčastěji se přitom tvoří právě na čele, které patří mezi takzvané t-zóny, tedy místa náchylnější k akné nebo černým tečkám. A co je způsobuje? Na vině je většinou chybná péče o pleť v podobě nedostatečné hydratace, ale způsobuje je také stres a další škodlivé faktory.

Vznik pupínků

Na akné bývá otravné i to, že jeho vznik je opravdu rychlý. Jeden den máte pleť dokonale hladkou, čistou a jemnou jako samet a druhé ráno se probudíte s ošklivě zarudlými výraznými boláky po celém těle. Jak je to možné? V kůži se vyskytují vlasové folikuly, ke kterým jsou připojeny mazové žlázy. Když se žlázy ucpou mazem, vzniknou pupínky.

Mapa tváře: Pupínky na obličeji prozradí skryté zdravotní problémy. Jejich přehlížení vás mohou stát zdraví

svetzeny.cz

Původcem pupínků může být stres

Pupínky na čele bývají známkou stresu. Pokud se tedy příliš stresujete, mohou být pupínky na čele známkou, abyste trochu zvolnila. Zkusit můžete různé relaxační činnosti nebo si najděte nový koníček, který vás nebude stresovat. Pomůže vám to uvolnit se, zapomenout na starosti a zmírnit psychické napětí. Neméně důležitá je ale také správná péče o pleť, která výskyt akné minimalizuje.

Nejdůležitější je pravidelná a správná péče

Dejte si pozor na to, abyste svou pleť každý den čistila. Ideálně co nejkvalitnějšími a nejšetrnějšími kosmetickými přípravky, které zohledňují typ vaší pleti. Pokud máte přecitlivělou pleť, volte takové, které jsou pro ni speciálně určené. Ideálně šetrná čisticí mléka nebo gely. Během čištění obličeje se vyhněte teplé vodě, lepší je pouze vlažná, protože horká voda může způsobit vznik pupínků.

Na vině je špatná životospráva

Pokud se vám vyskytují pupínky na čele většinu času, možná byste měla zamyslet nad svým jídelníčkem. Nejíte náhodou moc soli, tuků či cukrů? Dopřáváte si každý den čokoládu či jiné sladkosti? Pokud jste odpověděla ano, napravte to. Pupínky totiž pravděpodobně signalizují, že vás nejspíš zlobí zažívání. Abyste své trávení napravila, vynechte na čas všechny lahůdkářské potraviny, čokoládu, dortíky, sladkosti a brambůrky, obloukem se vyhněte také fast foodu. Uvidíte, že brzy poznáte zlepšení kvality vaší pleti.

Neméně důležitá pro kvalitu pleti je také její pravidelná a hlavně dostatečná hydratace. Je nutné, abyste dodržovala pravidelný pitný režim. Každý den byste měla vypít alespoň 1,5 – 2 litry tekutin. Preferujte raději čistou neperlivou vodu bez obsahu cukru. Pleť je kromě toho ale potřeba hydratovat i navenek. K tomu vám ideálně poslouží kvalitní denní a noční krém pro citlivou pleť, které se do pleti dobře vstřebávají, a nezanechávají tak mastnou pokožku se sklonem k akné. Když budete svou pokožku pravidelně hydratovat, a navíc dodržíte i všechny zmíněné zásady správné péče o pleť, máte velkou šanci, že se pro vás pupínky brzy stanou minulostí.

Propadněte kouzlu jógy: Jejím pravidelným cvičením dosáhnete nevídaných výsledků

svetzeny.cz

Mýty a fakta o bramborách: Proč by měly být nedílnou součástí vašeho jídelníčku?

svetzeny.cz