Přejít k hlavnímu obsahu

Nespokojenost se vzhledem intimních partií trápí ženy především po přechodu: Ztrátě sebevědomí se dá snadno předejít

Info ikona
Intimní oblast

Nespokojenost se vzhledem intimních partií trápí ženy napříč různými věkovými skupinami. Nejčastěji jsou to maminky po porodu nebo ženy ve zralém věku. Ty se po menopauze potýkají s typickými změnami tkání v intimní oblasti i s různými zdravotními problémy. Důsledkem pak bývá ztráta sebevědomí, nespokojenost sama se sebou, ale i potíže v oblasti sexuálního života a partnerského vztahu.

Ztráta sexuálního prožitku a sebevědomí, ochablá a povislá kůže v oblasti genitálu, vaginální suchost, ale třeba i samovolný únik moči způsobený povolením svalů pánevního dna. To jsou nejčastější problémy, s nimiž se ženy obracejí na plastické gynekology a dermatology, kteří mají v rukou stále více možností, jak je řešit. Přitom to jde mnohdy bez skalpelu a bolestí.

Stárne celé tělo

Všichni jsme smíření s tím, se nám v průběhu života objeví vrásky, povolí kůže a přijdou i další příznaky stárnutí. Ale že se nám změní v důsledku stárnutí i intimní partie, o tom se tolik nemluví. Jenže i tahle část našeho těla ochabuje a stárne. Projevuje se to navenek třeba tím, že stydké pysky nejsou zdaleka tak plné jako dřív, ale vytáhnou se. Ochabnou ale i svaly pánevního dna a stěny vagíny, protože v nich ubývá kolagen a elastin. Následkem je, že při milování pochva už není tak pružná a nesvírá penis tak těsně, jako tomu bývalo dřív. Sex pak už není tak vzrušující, což si uvědomuje nejen žena, ale často bohužel i partner.

Věk, kdy máte menstruaci, může předpovědět, jak dlouho budete žít

svetzeny.cz

K ochabnutí svalů vagíny ale může dojít i po porodu, což bývá pro mladou ženu a jejího partnera velmi nepříjemným zjištěním. Jak k tomu dochází? Vagína je sice elastická, takže když se při porodu roztáhne, aby mohlo miminko projít na svět, zase se stáhne. Jenže to někdy trvá i několik týdnů či měsíců. U některých žen se bohužel do původního stavu vagína už nevrátí.  

Když sex bolí

Ochabnutí stěn pochvy může přinést kromě snížení sexuálního prožitku i bolesti a další negativní pocity. Lékaři je označují jako vaginální suchost. Nejčastěji postihuje opět ženy v menopauze, ale výjimkou nejsou ani mladší ročníky. Jak se takový problém projevuje? Třeba pocity sucha a pálením vagíny nebo svěděním stydkých pysků. Důvodem je hormonální nerovnováha, ale i užívání některých léků či chemoterapie.

Perimenopauza: Dovede potrápit i třicátnice. Zjistěte, zda i vy pociťujete její příznaky

svetzeny.cz

V hlavní roli laser

Zatímco dříve musely ženy s těmito potížemi zpravidla jen tiše trpět a trápit se, dnes už to není vůbec nutné. Existuje už celá řada miniinvazivních metod, které se dají i kombinovat, takže výsledek je dokonalý. O tom, jak se využívá laser či radiofrekvence pro omlazení pokožky, jste už určitě slyšeli. Málokdo ale ví, že lze těchto účinků využít i pro omlazení intimních partií.

Jak to funguje? Hlavice laseru, která vypadá podobně jako ta, kterou používá váš gynekolog, se zavede do pochvy. Zde dojde, díky laserovým paprskům, k prohřátí sliznic. „Podpoří se tím tvorba nových cév, díky kterým se vše znovu vyživí a postupně obnoví. Aktivuje se tvorba kolagenu a elastinu, jež navrací pevnost a pružnost. V případě inkontinence se používá speciální koncovka laseru, která zpevňuje oblast v okolí močové trubice a tím jí vrátí ztracenou oporu,“ vysvětluje dermatoložka MUDr. Kateřina Klauzová. Zákrok je ambulantní a bezbolestný. Po jeho provedení odcházíte domů.

Menopauza a otázky, na které se bojíte zeptat

svetzeny.cz

Pomůže i kyselina hyaluronová

Laserové ošetření se často kombinuje se speciální kyselinou hyaluronovou. Ta dokáže vyplnit ztracený objem, omladí a navrátí intimním partiím vlhkost. Dobře se uplatňuje i v případě inkontinence. Podle MUDr. Klauzové totiž dokáže podepřít močovou trubici a zajistit, aby se opět správně uzavírala. V některých složitějších případech se přistupuje pro omlazení intimních partií i k invazivním chirurgickým zákrokům.  

 

Zdroj článku