Přejít k hlavnímu obsahu

Metodou ABCDE rozpoznáte varovné příznaky rakoviny kůže. Otestujte se pro jistotu i vy

Rakovina kůže zaujímá v žebříčku nádorových onemocnění dlouhodobě přední příčky. Přitom vzniku onemocnění se dá z velké míry předcházet. Přečtěte si, jaké jsou příznaky rakoviny kůže, kdy vyhledat dermatologa a jak provést alespoň základní samovyšetření kůže?

Lidská kůže je největší orgán lidského těla. Ochrání nás téměř před vším – před zimou, sněhem, deštěm, a také horkem. Vlivem klimatických změn a narušené ozonové vrstvy ale stále častěji přibývá onemocnění rakovinou kůže. Proto odborníci varují všechny nadšence opalování, aby dbali větší opatrnosti a pravidelně používali krémy s ochrannými faktory.

Které varovné signály byste neměli přehlížet?

Znaménka různých tvarů nebo mateřská znaménka máme asi všichni. Většinou nikomu nepřekáží a neznačí žádný vážný problém. Jenže jsou i znaménka, která v pořádku nejsou. Podle odborníků z Masarykova onkologického ústavu byste měli zpozornět, pokud některé ze znamének v poslední době změnila barvu a tvar. Většinou jde o osamělá znaménka, která jsou odlišná od těch ostatních. Nebezpečná jsou zvětšující se nebo vystouplá znaménka, která rostou do výšky. Nepřehlížejte ani modřiny nebo flíčky pod kůží či nehty.

Rakovina se může projevit třeba i jen jako tmavý pruh pod nehtem. Nesoustřeďte se ani jen na hnědé zbarvení, melanom se může vyskytnout v mnoha barevných provedeních. Rakovina se může skrývat i ve formě zdánlivé neustupující vyrážky, nebo jako podivná skvrna zcela nebo částečně bez pigmentace. Kožní znaménka by vás ani neměla svědit, bolet nebo krvácet. Proto svá mateřská znaménka pravidelně kontrolujte. Pokud se u vás objeví některé z výše uvedených příznaků, nechte se vyšetřit dermatologem, nebo ukažte změny na kůži svému praktickému lékaři.
 

 

Mohlo by se vám líbit

Před mrtvicí tělo vysílá jasné signály: Díky FAST testu je okamžitě rozeznáte a zachráníte si život

U mozkové mrtvice jde především o čas. Její důsledky lze výrazně zmírnit, pokud jsou příznaky rozpoznány co nejdříve a postiženým je v nemocnici poskytnuto rychlé lékařské ošetření. Většinou se mozková příhoda ohlašuje charakteristickými příznaky již před jejím samotným propuknutím. Jde o náhlé krátkodobé poruchy řeči nebo o pocit necitlivosti ve tváři či v končetinách. Pokud takové příznaky pozorujete na sobě nebo někom v okolí, ihned vyhledejte lékaře.
svetzeny.cz

Jak probíhá vyšetření kůže u dermatologa

Dermatolog provádí detailní vyšetření kůže pomocí epiluminiscečního dermatoskopu, což je speciální lupa umožňující podrobnější vyšetření hlubších vrstev znaménka nebo léze. „Vyšetření znamének je zcela bezbolestné a provádí se celoročně. Kontroluje se během něj celý kožní povrch, včetně kštice, plosek a nehtů. K vyšetření se používá optické zařízení dermatoskop, který prosvítí a zvětší obraz horní vrstvy kůže, a umožní tak lékaři vidět strukturální a barevné změny, které nejsou patrné pouhým okem. Monitoruje se tvar, velikost, barva či ohraničení znaménka. Vyšetřující lékař rovněž přihlíží k rodinné anamnéze, změně vzhledu znaménka, jeho krvácení či růstu. Pacient by se na vyšetření neměl dostavit výrazně opálený nebo spálený od sluníčka,” vysvětluje MUDr. Lucie Polák, dermatoložka kliniky Canadian Medical ze zdravotnické skupiny EUC, kde preventivní vyšetření a odstraňování znamének běžně provádějí, a dodává, že právě díky prevenci lze kožní rakovinu odhalit již v počátečních stadiích.

Mohlo by se vám líbit

Rakovina prsu ročně postihuje čím dál více žen: Jak postupovat, když si nahmatáte bulku?

Před několika dny, tedy 15. května, jsme si připomínali Český den boje proti rakovině. V článku se konkrétně budeme věnovat rakovině prsu, kterou ročně onemocní čím dál více žen. Proč tomu tak je, jaké jsou metody léčby a prevence? To prozradila lékařka a zakladatelka sítě Mamma Center, Miroslava Skovajsová.
svetzeny.cz

Jak se chránit před vznikem rakoviny kůže

Nejdůležitějším opatřením, které pro sebe můžete udělat, je důsledná a dlouhodobá ochrana kůže před slunečním zářením pomocí fotoprotektivních krémů s vysokým faktorem. Pamatujte, že sluneční záření se k vám může dostat i ve stínu. Zohlednit byste měli i charakter okolí. Bílý písek, čerstvý sníh, vodní hladina či bílé betonové plochy sluneční záření odrážejí a násobí.

Kromě ochranných krémů se můžete chránit i oblečením. Barevné a černé oděvy chrání více, ale oproti bílým pohlcují více světla, a proto se nepříjemně zahřívají. Zapomínat byste neměli ani na sluneční brýle s testovaným UV filtrem. Eliminujte pobyt na přímém slunci mezi 11-15 hodinou, kdy je UVB záření atmosférou nejméně filtrováno. Mažte se opakovaně podle svého fototypu. Čím světlejší kůži máte, tím častěji. Krém nanášejte v dostatečné vrstvě 30 minut před pobytem na slunci, aplikaci opakujte po dvou hodinách nebo po vykoupání či zpocení při sportu.

„Mezi rizikové skupiny patří zejména pacienti se světlou kůží, se zvýšeným počtem znamének či s rakovinou kůže v rodinné anamnéze. Zvýšené riziko hrozí i pacientům, kteří tráví hodně času na sluníčku nebo navštěvují solária. Každé spálení kůže možnost vzniku melanomu dále výrazně zvyšuje,” dodává MUDr. Lucie Polák z Canadian Medical. Po pobytu na slunci je pokožka vysušená, citlivá, náchylná k podráždění. Ke zklidnění a hydrataci používejte přípravky po opalování, např. s obsahem panthenolu. Pokud se spálíte, nevystavujte spálenou pokožku několik dní slunci. V průběhu celého dne dostatečně pijte.

GALERIE: Chraňte se před sluncem
Mohlo by se vám líbit

Nejlepší šaty pro každý typ postavy: Zavinovací střih lichotí všem ženám, tipy kde pořídíte ty nejkrásnější

Pokud v módním světě existuje jeden kousek, který podtrhne klady a skryje nedostatky u každé postavy, pak jsou to zavinovací šaty. Jsou univerzální, můžete je nosit v létě i v zimě a určitě budou vám slušet, ať je vám dvacet nebo padesát let. Máme pro vás tipy, kde koupíte ty nejkrásnější.
svetzeny.cz

Jak na samovyšetření kůže

Jednou za měsíc si kontrolujte svá znaménka. Vhodná metoda se označuje jako ABCDE test a využívá optického zhodnocení všech přítomných znamének.
A (asymetry) – Je znaménko asymetrické, nepravidelné?
B (boundary) – Je znaménko nepravidelného tvaru? Má nejasné hranice?
C (color) – Má znaménko jinou barvu než před měsícem? Pozor na černou nebo modrou!
D (diameter) – Je jeho průměr větší než 6 mm?
E (evolution) – Mění se znaménko v čase?
Pokud zpozorujete u některého znaménka na těle dvě nebo více výše uvedených charakteristik, navštivte dermatologa. V takovém případě je vyšetření plně hrazeno z vašeho zdravotního pojištění.

Zdroj článku