Přejít k hlavnímu obsahu

Rakovina kůže: Nemoc pomůže odhalit včas jeden opomíjený příznak. Světlá pleť je nejrizikovější

V Česku patří rakovina kůže mezi vůbec nejčastější zhoubné nádory. Každoročně si diagnózu, která může být i smrtící, vyslechne patnáct tisíc nových pacientů. Nezbytná je proto jak prevence, tak včasné rozpoznání nemoci. Všímat byste si měli i jednoho snadno rozpoznatelného faktoru, který vám může pomoci odhalit zákeřnou chorobu včas.

Nechat zkontrolovat znaménka byste si měli každoročně. Pokud stále ještě nechodíte pravidelně, k dermatologovi byste měli zajít alespoň v případě jakýchkoliv změn ve velikosti, barvě, tvaru nebo struktuře znamének. Existuje ale ještě jeden faktor, který je důležité sledovat, a který bohužel lékaři nezmiňují tak často.

Nové znaménko v dospělosti je neobvyklé

S mateřským znaménkem se můžete už narodit, objevují se ale i s přibývajícím věkem vlivem nadměrného slunění, genetických dispozic a hormonálních procesů v těle. Většina se jich ale objeví již v dětství, v mládí nebo rané dospělosti. "U žen není výsev nových znamének neobvyklý vlivem hormonů také v těhotenství nebo menopauze. Jinak se v dospělém věku nová znaménka objevují jen výjimečně," upřesňuje dermatoložka MUDr. Lucie Jarešová z pražské kliniky L DermaMeDest. 

Pokud jste si tedy našli na těle nové znaménko v místě, kde nikdy dřív nebylo, je dobré ukázat ho dermatologovi, i když nemá neobvyklý tvar, velikost nebo rozpité kraje. “Nová pigmentová skvrna, která vypadá jako mateřské znaménko nebo piha, je nejčastěji opomíjeným z časných příznaků rakoviny kůže," prozradil pro magazín Parade Dr. Michael I. Jacobs, docent dermatologie na Weill Cornell Medical College.

Všímejte si změn i bolesti

Kromě nových pih a znamének na kůži stále platí, že byste si měli pravidelně kontrolovat i ta stávající. "Všímejte si změn v barvě či jejich tvaru, pokud se změní jejich textura nebo velikost. Varovat by vás mělo i neobvyklé svědění, bolest nebo krvácení z místa znaménka. Znaménko by nemělo být vícebarevné, asymetrické a mít nepravidelný, jakoby rozpitý okraj," upřesňuje dermatoložka MUDr. Jarešová. Obezřetnost vyžadují i jakákoli znaménka větší než šest milimetrů v průměru. 

Mohlo by se vám líbit

Vědci zjistili, jak vyhladovět a zpomalit růst zákeřných nádorů: Tyto poznatky umožňují novou léčbu

Důležitá studie přináší zajímavé výsledky. Vědci studovali rakovinotvorné nádory a objevili slibný postup léčby některých nádorů v těle. Odborníci zabývající se výzkumem rakoviny se snaží najít řešení a tím zázračným lékem je právě aminokyselina. Zajímá vás více? Vše se dozvíte v dnešním článku.
svetzeny.cz

Světlá pleť je nejrizikovější

Vedle kontrolování znamének doma a jednou ročně i u lékaře s pomocí dermatoskopu je třeba dbát také na prevenci, především důslednou ochranu před slunečním zářením. Chránit by se měl každý z nás, důslednost pak platí obzvlášť pro rizikové pacienty. “Riziko rakoviny kůže zvyšuje rodinná anamnéza rakoviny kůže nebo světlá pleť. Pokud se vás tedy týká jedno nebo druhé, je ještě důležitější dbát na ochranu pokožky před UV zářením,” prozradil pro magazín Parade Dr. Daniel Glass, specialista na kožní onemocnění na Dermatologické klinice v Londýně.

Mohlo by se vám líbit

Holčička má na obličeji vzácné mateřské znaménko. Její rodiče čelí nehezkým komentářům na sociálních sítích

Každý člověk se narodí jako originál. Rozdíly mezi námi jsou někdy menší a někdy větší. Holčička jménem Winry se narodila s obrovským vzácným mateřským znaménkem, které pokrývá celou čtvrtinu jejího obličeje. A protože takových případů není moc známo, její rodiče se rozhodli hlásat osvětu do světa i přes to, že čelí nehezkým komentářům na sociálních sítích.
svetzeny.cz

Od deseti do dvou se obzvlášť chraňte

Chcete-li rakovině kůže předejít, omezte nechráněné vystavování pokožky slunci, a také UV záření v soláriích. „Doporučuji vždy používat SPF 50+, kdykoli budete na slunci, a nosit také oblečení chránící před sluncem,“ radí doktor Jacobs. Připomíná rovněž, že UV paprsky jsou nejsilnější mezi 10. a 14. hodinou, pokud jste tedy v tomto čase venku, měli byste věnovat zvýšenou pozornost ochraně před sluncem. „Škodlivé sluneční paprsky jsou silnější na pláži, díky odrazu slunečního světla od vody a plachet také v lodi, na zvýšenou ochranu myslete i ve vysoké nadmořské výšce,“ dodává dermatoložka Lucie Jarešová. 

Čas hraje roli

Význam ochrany před sluncem, samovyšetření a každoroční kontroly u lékaře určitě nepodceňujte. Na rakovinu kůže můžete i zemřít, přitom je-li nemoc včas zachycena, je šance na záchranu obrovská. Je-li kožní melanom detekován a léčen dříve, než se rozšíří, je podle výzkumů šance na přežití 99 procent. Poté, co se rozšíří do lymfatických uzlin, míra přežití klesá na 68 procent.

Zdroj článku
Doporučená videa z partnerského webu z Lifee.cz: