Přejít k hlavnímu obsahu

Dbáte na datum spotřeby u potravin? Experti varují, proč byste ho měli brát opravdu vážně

Info ikona
datum

Stejně, jako drtivá většina všech ostatních věcí, i potraviny se zdražují. Mnoho lidí proto využívá slev, do kterých mnohdy spadají i potraviny, které mají těsně před expirací. U některých výrobků ale není radno si z data expirace nic nedělat. V některých případech je potřeba na něj opravdu dbát – a to nejen ze zdravotního hlediska, ale i kvůli plýtvání jídlem.

Skoro 9 milionů tun jídla končí v koši

Ač to zní téměř nepředstavitelně, je tomu opravdu tak. Téměř 9 milionů tun jídla každoročně v koši. A proč tomu tak je? Důvod je prostý – data na obalech. Jedná se v podstatě o takový začarovaný kruh. Kvůli velké inflaci lidé čím dál více využívají všechny slevové nástroje, které se jim nabízejí. A právě proto často bezmyšlenkovitě ve velkém nakupují i potraviny, které jsou těsně před jejich datem spotřeby. Než potraviny stačí zkonzumovat, je dávno po jejich expiraci. A tak jídlo, které zákazníci s myšlenkou toho, že ušetří, nakoupili, končí velmi často v popelnici.

Často zaměňované pojmy

Znáte rozdíl mezi pojmy „minimální trvanlivost” a „spotřebujte do” ? Jestliže ne, rozhodně nejste jediní. Sociologický ústav Akademie věd v roce 2018 provedl průzkum, ve kterém zjistil, že více, než polovina Čechů si právě tyto dva pojmy plete a připisuje jim totožný význam. Datum spotřeby je datum, které se v drtivé většině případů objevuje na potravinách s krátkou trvanlivostí, jako jsou například mléčné výrobky či maso. Jestliže výrobky zkonzumujete po uplynutí tohoto data, můžete čelit opravdu nepříjemným zdravotním rizikům. Naopak, označení minimální trvanlivost, bývá uvedeno na potravinách s delší životností. Jedná se například o různé sušenky, zavařeninytěstoviny a podobně. Tyto potraviny po uplynutí uvedeného data jíst můžete, pokud byly správně skladovány a nebyl poškozen jejich obal.

Info ikona
datum spotřeby

Získejte kontrolu nad svou váhou po přechodu: Klíčové tipy pro úspěšné hubnutí u žen

svetzeny.cz

Řiďte se rozumem

Výrobci potravin se mnohdy bojí špatného skladování potravin zákazníky. Právě to je důvod k tomu, proč jsou při stanovení data spotřeby na potravinách mnohdy přísnější. To, že je potravina zkažená ale poznáte, aniž byste se museli striktně držet data, které je na potravině uvedeno. Někdy stačí pouze vzhled potraviny, či její zápach. V mnohých případech vám tedy bohatě stačí vycházet z vlastních zkušeností s určitým výrobkem. Protože ale nikdy nevíte, jak bylo s potravinou zacházeno před její koupí, odborníci doporučují se držet data spotřeby v každém případě. Vždy také mějte na paměti, že v momentu, kdy je na potravině viditelná plíseň, nestačí ji pouze odstranit. V tomto momentu je plíseň „rozlezlá” po celé potravině, ačkoliv ji nevidíte všude. Proto takovéto potraviny ve vlastním zájmu vyhoďte. Vyhnete se tak zdravotním potížím, které by po konzumaci mohly nastat.

Zdroj článku