Přejít k hlavnímu obsahu

Jak rychle usnout? S těmito jednoduchými triky to zvládnete do pár minut. Zkuste třeba metodu 4-7-8!

Info ikona
spánek

Kvalitní a dlouhý spánek je pro naše tělo i mysl hodně důležitý. Ale přestat před spaním myslet na každodenní starosti, uvolnit se a nechat se, co nejrychleji odvát do říše snů, není pro každého tak lehké. Poradíme vám snadné fígle, které vám to zjednoduší.

Modrá je dobrá

Zařiďte si ložnici do modrých tónů. Můžete si zvolit cokoliv – povlečení, stěnu nebo nějaké výrazné doplňky. Tahle barva totiž uklidňuje. Díky tomu se vám zpomalí srdeční rytmus a sníží krevní tlak. Do pár minut budete chrnět jako miminko.

Zkuste osvědčenou metodu

Další kouzlo, které vám ušetří počítání oveček, je dechové cvičení. Americký expert na spaní, doktor Andrew Weil, vytvořil dechový trik 4-7-8.  Jak se to dělá? První etapa se týká dýchání nosem - 4 vteřin, dále zadržíte dech - 7 vteřin a nakonec vydechujete ústy - 8 vteřin.

Banální "spánková" chyba, kterou zanedbáváme a ohrožujeme tím nejen svoji imunitu. Vyvarujte se jí

svetzeny.cz

Protáčejte oči

Zavřete oči a třikrát je protočte. Tehle pohyb simuluje způsob, jakým se oči přirozeně hýbou během spánku, a tak dochází k produkci spánkového hormonu melatoninu.

Hlídejte teplotu

Když se oddáváte spánku, měla by ve vaší ložnici být teplota v rozmezí 18 – 20 °C.  Přes den samozřejmě nemusíte „klepat kosu“, stačí když topení ztlumíte dvě hoďky před ulehnutím. Taky se doporučuje pokoj vyvětrat.

Nekoukejte na hodinky

Jestli se po nějakém čase stráveném koukáním do stropu podíváte na hodinky, je vaše snaha „zabrat“ o dost těžší. Stres, který může vyvolat vědomí, jak je strašně moc pozdě a že vlastně za chvíli vstáváte, vám rozhodně nepomůže.

Známe potravinu, kterou byste neměli nikdy jíst před spaním

svetzeny.cz

Dejte si teplý nápoj

Uvařte si něco teplého k pití, uklidní vás to a vaše tělo se uvolní. Vyvarujte se kofeinu. Hrnek teplého mléka s medem, heřmánkový nebo mátový čaj jsou skvělými možnostmi.

Udělejte si pohodlí

Vyhněte se těsnému oblečení, ponožkám a gumičkám. Vůbec nejlepší je, když spíte nazí. Taky si nezapomeňte k posteli přinést sklenici vody, knížku nebo cokoliv, co před spaním potřebujete. Už pak nebudete muset z postele vstávat. 

Nemůžete večer usnout? Pomůže vám pětiminutový trik

svetzeny.cz

Psychologický test: Určete pomocí 20 otázek stupeň svojí empatie. Jste jako skála nebo spíše emoční houba?

svetzeny.cz