Přejít k hlavnímu obsahu

Neviditelná manželka premiéra Fialy: Pohledná bioložka Jana zvolila roli šedé myšky

O manželce prezidenta Petra Pavla víme lecos, v kampani paní Eva vyzradila ze svého soukromí i mnoho citlivých informací. O manželce premiéra Petra Fialy se neví téměř nic. A málo byla o sobě ochotna říct i ve chvíli, kdy její manžel potřeboval získat proti Andreji Babišovi každý hlas. Čím tráví čas paní Jana, manželka předsedy vlády, kdy ho doprovází a co má ráda?

Roli manželky premiéra plní Jana Fialová jen výjimečně

Jana Fialová působí tak nenápadně, že nebýt tradičních záběrů, kdy premiéra Petra Fialu pravidelně doprovází od volební místnosti, jen stěží bychom našli její fotky. Sympatická bioložka z Brna, kde působí na Masarykově univerzitě, totiž o zájem médií nestojí a není ani příliš nakloněna zbytečné publicitě. S manželem občas splní svou společenskou povinnost a doprovází jej na setkání, kdy je s ohledem na jeho funkci třeba, aby mu stála po boku. Jednou z takových příležitostí byl letošní novoroční oběd s prezidentem Milošem Zemanem a jeho chotí Ivanou v Lánech. Příští rok ji zřejmě čeká podobné setkání, tentokrát ovšem již s novým prezidentským párem Evou a Petrem Pavlovými. Zúčastnila se také koncertu České fiharmonie v Rudolfinu na setkání českých a slovenských premiérů u příležitosti slov 30. výročí vzniku samostatné České republiky. A v tento večer jí to také velmi slušelo - zvolila dlouhé úzké karmínové šaty, které doplnila výrazným náhrdelníkem. Na nějaké módní výstřelky si ale paní Jana nepotrpí

Marina Abramović a Ulay: Láska dvou z nejvlivnějších umělců na světě vás dojme k slzám

Láska má různé podoby a každý ji svému protějšku vyjadřuje jinak. V tomto ohledu byl vztah umělců Mariny Abramović a Ulaye opravdu unikátní. Jejich vztah trval přibližně 12 let, během nichž vytvořili několik kontroverzních uměleckých děl. Po 22 letech odloučení se znovu setkali a aniž by řekli jediné slovo, jejich emoce cítili všichni přítomní. Tohle je příběh lásky dvou z nejvlivnějších umělců na světě.
svetzeny.cz

Jan Fialová si na extravaganci nepotrpí

Premiérova žena volí v roli doprovodu svého muže většinou střídmé modely, tlumené barvy a usedlejší střihy, ráda obléká šaty v délce nad kolena, které dají vyniknout její štíhlé postavě. Na pohřeb královny Alžběty II. odletěla Jana Fialová do Londýna v úzkých černých šatech, které doplnila jemně vzorovaným tmavě šedým sakem, při setkání s papežem Františkem ve Vatikánu dodržela protokol, a byla oděna do černé a na hlavě měla černý závoj. Vždy ji zdobí decentní brýle s jemnou obroučkou. Na nějaké extravagance tedy můžeme u paní premiérové zapomenout a rozhodně si na sebeprezentaci nedává záležet třeba jako první dáma Eva Pavlová, o jejíž garderobu se starala po celou dobu kampaně výborná stylistka a návrhářka Štěpánka Pivcová. 

Krutý osud krásné Sharon Stone: Bojovala o život, ztratila téměř vše

Thriller Základní instinkt, v němž Sharon Stone září vedle Michaela Douglase, si s chutí pouštíme i po téměř 30 letech. Herečka se stala symbolem své doby a měla nakročeno k zářné kariéře. Jenomže osud pro ni měl nachystaný jiný scénář. Dopřál jí několik velkých rolí, manžela i dítě, ale pak ji ve vteřině připravil o vše. Přežila vlastní smrt a pohádkový příběh krásné holky z Pensylvánie skončil.
svetzeny.cz

S premiérem má tři děti, baví ji zdravý životní styl

Jana Fialová je profesí bioložka, na Lékařské fakultě Masarykovy univerzity v Brně pracuje od roku 2012. Tam se původně věnovala činnosti v Ústavu ochrany a podpory zdraví, následně byla proděkankou pro záležitosti studentů. Od letošního května je prorektorkou pro záležitosti studentů a vnější vztahy, v covidové době radila svému manželovi ohledně epidemie, neboť má doktorát v oboru Hygiena, preventivní lékařství a epidemiologie. Zajímá se o zdravý životní styl a zabývá se škodlivostí kouření. S premiérem Petr Fialou má tři děti, dva syna a dceru. Nejstarší Martin vystudoval dějiny umění, dcera Klára jde v matčiných šlépějích a studuje lékařství na Masarykově univerzitě, nejmladší Jiří se vzdělává v oboru historie a ekonomie. Jana Fialová pochází z vinařské rodiny, a víno jí chutná dodnes, a stejně jako je konzervativní v módě, je taková třeba i ve výběru dovolené - rodina totiž jezdí každoročně do Chorvatska na stejné místo. 

S Petrem Fialou randila na demonstracích

S manželem se Jana Fialová seznámila v roce 1989 během studentských nepokojů, kdy je propojili společní přátelé. Petr Fiala se právě vrátil z vojny, potkávali se na demonstracích a sehnal si na ni číslo, aby ji pozval na procházku. A kam myslíte, že vedly jejich první společné kroky? Paní Jana v jednom z mála rozhovorů, které médiím poskytla, uvedla pro CNN Prima News, že ji vzal budoucí manžel na hřbitov, neboť se tam o dušičkách nedostal. Ráda připomíná větu, kterou jí tam řekl: „Já ti tady můžu slíbit, že pokud nenarazíme na nějaké vážné překážky, chtěl bych s tebou být až do smrti.“ 

Jana Fialová
Zdroj článku