Poznejte chorvatskou Rijeku, evropské město kultury

Tento titul nezískala Rijeka náhodou. Ilyrové, Římané, Habsburkové a Francouzi utvářeli město s nejvýznamnějším chorvatským přístavem po celé staletí a zanechali v něm své stopy. Mnoho kulturních památek bylo v uplynulých letech renovováno a starobylé město se znovu rozzářilo. 

Středomořská atmosféra

Město bylo dosud vnímáno jen jako přístav trajektů vyplouvajících k ostrovům Krk, Rab nebo Cres. Mimo to má ale krásnou krytou tržnici přímo na břehu moře a rušnou promenádu s názvem Korzo. Určitě se tady projděte a udělejte si pár hezkých fotografií.

Výhled z věže

Z hradu Trsat Castle toho do dnešních dnů už moc nezbylo, přesto se sem vyplatí zajít a vyjít na hradní věž, vstup je zdarma. Buď si sem můžete vyjít z centra Rijeky a zdolat plno schodů nebo v okolí jsou dostupná parkoviště, kde můžete v klidu zaparkovat. Doporučujeme sem zajít při západu slunce, výhled na město a přístav je okouzlující. Návštěvu věže navíc můžete spojit s prohlídkou vedlejšího kostela.

Symbolem je mouřenín

Mouřenín v bílém turbanu je symbolem nejen města, ale i celého Kvarneru. Místní lidé vám vysvětlí, že funguje jako talisman pro štěstí, pomáhá plnit přání a taky chrání před zlem. Ženám nechybí zlaté náušnice a z mouřenínských šperků se proslavily hlavně zlaté ozdobné špendlíky prodávané jako moretto.

@svetzeny