Přejít k hlavnímu obsahu

Největší zvrhlíci a krutovládci historie: Kolik úchylek máš, tolikrát se zapíšeš do historie

Psychické i fyzické poruchy vedou často ke změně našeho chování. Je to tak už od nepaměti a historie lidstva je protkána osudy známých lidí, kteří byli ve skutečnosti zvrhlíci, násilníci a krutovládci. Podívejme se na deset největších. Zvláštní je, že jejich jména se zapsala do historie většinou i něčím zcela jiným, než byla zvěrstva, která páchali.

V historii lidstva se řada panovníků a vlivných osobností chovala doslova šokujícím a bizarním způsobem. Trpěli úchylkami, vyžívali se v mučení, týrání a znásilňování, usurpovali své blízké i celé národy. Za některými jmény se musíme vydat hluboko do historie, jiná si pamatujeme ještě velmi jasně i z nedávné minulosti.

Které osobnosti dějin se vyznačovaly extrémními úchylkami, násilnickými sklony i deviantními a krutými činy?

Mohlo by se vám líbit

Promiskuitní Helena Trójská: Prokletím jí byla krása a její jméno bylo synonymem nevěry, kvůli které vypukla dlouhá a krutá válka

Femme fatale starověku, tak by se dnes dala nazvat Helena Trójská. Honosila se titulem nejkrásnější ženy světa a každý muž ji chtěl mít za manželkou. Nádherná tvář se ale stala prokletím a její promiskuita odstartovala jednu z nejkrutějších válek světových dějin.
svetzeny.cz

Sadistický Caligula (12-41 n. l.) neměl zábrany

Římský císař Caligula nechvalně proslul svou sadistickou krutostí a sexuálními zvrácenostmi. Údajně udržoval incestní vztahy se svými sestrami a pro své pobavení se oddával nejrůznějším extrémním násilným činům.

Jeho krutovláda se vyznačovala extravagantním utrácením a naprosto nepředvídatelným chováním. Sám sebe dokonce prohlásil za živého boha. Není tedy divu, že Caligulova vláda skončila náhle, když byl zavražděn svými vlastními strážci.

Nero (37-68 n. l.) muže miloval i zbavoval jejich mužství

Další římský císař Nero je rovněž znám pro svou tyranskou vládu a sexuální úchylky. Údajně se oženil s mladým chlapcem jménem Sporus, kterého ale nechal vykastrovat. S opojením a často se účastnil brutálních podívaných.

Za Neronovy vlády také došlo k velkému požáru Říma, který podle mnohých založil právě on sám, aby se kochal pohledem na zkázu svého lidu i říše. Jeho hrůzovláda skončila, když spáchal sebevraždu. Chtěl tak předejít atentátu, který by jej o život zcela jistě připravil. Doba byla taková…

Ivan Hrozný (1530-1584) byl nejen hrozný, ale i zvrhlý

První ruský car Ivan IV. si svou trefnou přezdívku vysloužil díky své bezohledné politice a násilnickým výpadům.

Založil Opričninu, tajnou policii, která prováděla masové represe, veřejné popravy a konfiskace půdy. Ivan dokonce v záchvatu vzteku zabil vlastního syna, čímž si zajistil status jednoho z nejbrutálnějších vládců v dějinách.

Mohlo by se vám líbit

Baba Vanga nebo Nostradamus předpověděli světu pohromy a kastrofické scénáře, některé se vyplnily. Proč se uchylujeme k proroctví?

Nahlédnout do budoucnosti se lidé snaží odjakživa. Proč, co nás na proroctvích láká a fascinuje a jaké pocity v nás vyvolávají? Na tyto otázky nám odpověděla přední psycholožka Charlotte Benátská.
svetzeny.cz

Čachtická paní Alžběta Báthoryová (1560-1614) se koupala v krvi panen

Alžběta Báthoryová je více známá coby Čachtická paní anebo „krvavá hraběnka“. Byla to prý krásná uherská šlechtična, která by však pro svůj půvab a mladistvou krásu udělala cokoli. Údajně mučila a zavraždila stovky mladých dívek, protože věřila, že koupel v jejich krvi jí zachová věčné mládí.

Její hrůzné činy jí vynesly nechvalně proslulé místo v historii jako jedné z nejplodnějších sériových vražedkyň. Procesy s ní ale mohly být stejně dobře i zkonstruované, protože se mnohým odpůrcům nelíbila.

Upíří Vlad, neboli Hrabě Drákula (1431-1476)

Vlad III., známý ale daleko více pod jménem Drákula, byl valašským knížetem. Nechvalně proslul svou metodou napichování nepřátel na kůly, což byla pomalá a trýznivá forma popravy a dlouhé smrti.

Díky své extrémní krutosti a zálibě v mučení se stal obávaným vládcem, ale zároveň i inspirací pro fiktivní postavu spisovatele Brama Stokera v jeho knížce o hraběti Drákulovi. Ani česnek proti němu zřejmě nepomáhal.

Mohlo by se vám líbit

Pravda o životě Marie Antoinetty: Milenci, lži nebo zneužívání syna. Co se dělo za zavřenými dveřmi zámku?

Marie Antoinetta byla poslední francouzskou královnou, která prožila bouřlivý a tragický život plný lásky, vášně, intrik a skandálů. Narodila se jako rakouská princezna a byla provdána za francouzského dauphina Ludvíka, kterého si sama nevybrala a kterého nikdy nemilovala. Naopak milovala jiné muže, kteří jí dávali to, co jí manžel dát nedokázal: něhu, pozornost, vzrušení a dobrodružství. Její osobní život byl předmětem zvědavosti, obdivu i nenávisti lidu i dvora.
svetzeny.cz

Gilles de Rais (1405-1440) byl méně známý, o to více krutý

Francouzský šlechtic a bývalý spolubojovník Johanky z Arku, Gilles de Rais, byl popraven za své hrůzné zločiny mučení, znásilňování a vraždy desítek dětí.

Jeho zvrácená a sadistická povaha šokovala i jeho současníky a jeho zločiny se staly synonymem pro nejhorší formy lidské zvrácenosti. Bývá dokonce označován za historicky prvního sériového vraha.

Jindřich VIII. (1491-1547) měl šest manželek, ale rád je popravoval

Anglický král Jindřich VIII. je známý svými šesti manželstvími a tyranskou vládou. Zoufalá potřeba mužského dědice ho vedla k popravě dvou jeho manželek, Anny Boleynové a Kateřiny Howardové.

Samozřejmě nesdělil skutečný důvod jejich smrti, bylo mnohem snazší je obvinit z cizoložství a zrady. Jindřichova nemilosrdná likvidace těch, kteří se mu znelíbili, poznamenala jeho vládu strachem a podezíravostí.

Mohlo by se vám líbit

Smutný osud poslední čínské císařovny Wanrong. Byla vystavována jako zvíře, její tělo se po smrti nikdy nenašlo

Poznejte smutný příběh císařovny Wanrong, manželky posledního čínského císaře Puyiho, která prožila nešťastné manželství, byla závislá na opiu a dostalo se jí brutálního zacházení ze strany komunistů. Ohlédněte se zpět za opomíjenou památkou císařovny, jež se dočkala symbolického pohřbu až desítek let po své smrti.
svetzeny.cz

Leopold II. belgický (1835-1909) novodobá genocida

Vykořisťování Svobodného státu Kongo Leopoldem II. je jednou z nejtemnějších kapitol koloniální historie. Jeho režim vedl k úmrtí milionů Konžanů v důsledku nucených prací, hladu a nemocí. Zvěrstva páchaná za jeho vlády zahrnovala nesčetné případy mrzačení a kruté tresty, které ukazují jeho neobyčejnou a zarážející krutost.

Saddám Husajn (1937-2006) proslul svým brutálním režimem

Za krutými činy diktátora Saddáma Husajna nemusíme chodit daleko do historie. Írácký diktátor v letech 1979 až 2003 proslul svým brutálním režimem. Neštítil se ničeho, většinu svých činů páchal veřejně, vědělo se o nich, ale strach z represí všem svazoval jazyky. Jeho praktiky zahrnovaly rozsáhlé mučení, popravy a chemické útoky na civilisty. Saddámova represivní vláda vedla k neustálému porušování lidských práv a smrti statisíců lidí.

Mohlo by se vám líbit

Císařovna Marie Terezie. Porodila 16 dětí, zažila těžké komplikace, které si dnešní ženy neumí představit

Panovnice Marie Terezie svými reformami přinesla do života i těch nejchudších dětí to, co dnes vnímáme jako dětství. V prostých rodinách kdysi už tříleté děti musely pracovat a pomáhat v domácnosti. Císařovnina školská reforma jim ale umožnila strávit alespoň část dětských let učením a hrou. Osvětou v oblasti porodnictví se zasloužila i o to, že mnohé tyto děti vůbec porod přežily. Děti byly pro císařovnu nejen téma politické, ale i osobní. Matkou se sama stala celkem patnáctkrát (dcera Marie Karolína se narodila mrtvá), což bylo i v aristokratických kruzích úctyhodné číslo.
svetzeny.cz

Muammar Kaddáfí (1942-2011) a novodobé zneužívání moci

Libyjský diktátor byl známý svou výstřední a represivní vládou, která zahrnovala sponzorování mezinárodního terorismu a rozsáhlé porušování lidských práv.

Stejně kontroverzní byl i Kaddáfího osobní život. Byl doslova synonymem pro obvinění ze sexuálního zneužívání a zneužívání jeho absolutní moci. Jeho bizarní chování a bezohledná taktika nakonec vedly k jeho pádu během arabského jara.

Desítka těchto historických postav je příkladem toho, jak může neomezená moc a síla vést je korupci a k nejbizarnějším a nejkrutějším činům, jaké kdy byly v historii zaznamenány. Vláda těchto „lidí“ zanechala v dějinách nesmazatelné krvavé stopy a je jasnou ukázkou toho, čeho je schopen zvrácený lidský mozek, pokud dáte člověku neomezenou moc.

Děsivá svědectví podávaly také jeho znásilňované a mučené „amazonky“, jeho ženská osobní stráž.

Čtěte také: V mládí nádherná kráska vévodkyně z Alby: Měla 22 hrabství a nejvíce titulů na světě. Poslední chvíle strávila s manželem ve věku syna

Byla multimilionářkou, mecenáškou umění, ikonou módy a přítelkyní královské rodiny. Byla také rebelkou, milenkou a flamenkovou tanečnicí. Byla vévodkyní z Alby, jednou z nejvlivnějších a nejkontroverznějších postav ve španělských dějinách.
Deset největších krutovládců a zvrhlíků historie
Zdroj článku