Přejít k hlavnímu obsahu

Císařovna Marie Terezie. Porodila 16 dětí, zažila těžké komplikace, které si dnešní ženy neumí představit

Panovnice Marie Terezie svými reformami přinesla do života i těch nejchudších dětí to, co dnes vnímáme jako dětství. V prostých rodinách kdysi už tříleté děti musely pracovat a pomáhat v domácnosti. Císařovnina školská reforma jim ale umožnila strávit alespoň část dětských let učením a hrou. Osvětou v oblasti porodnictví se zasloužila i o to, že mnohé tyto děti vůbec porod přežily. Děti byly pro císařovnu nejen téma politické, ale i osobní. Matkou se sama stala celkem patnáctkrát (dcera Marie Karolína se narodila mrtvá), což bylo i v aristokratických kruzích úctyhodné číslo.

Dnes na průměrnou českou ženu nepřipadají ani dvě děti, porodnost navíc stále klesá. V 18. století, kdy žila a vládla Marie Terezie, ženy běžně rodily šest i více dětí, dospělosti se ale většina nedožila. Kvůli špatným hygienickým podmínkám, komplikacím při porodu i nevhodné poporodní péči se mnohá miminka nedožila dokonce ani prvních narozenin. Císařovna žila v nesrovnatelně lepších podmínkách i v péči znalých lékařů, ani jí se ale potraty a porodní komplikace nevyhýbaly.

První dítě porodila Marie Terezie ve dvaceti letech

Poprvé rodila coby dvacetiletá. Svému manželovi, o devět let staršímu Františkovi I. Štěpánovi Lotrinskému, dala dceru Marii Alžbětu. Ta zemřela již ve třech letech. Už druhý porod, který následoval jen dvacet měsíců po prvním, byl jejím zřejmě nejkomplikovanějším. Podle zjištění profesora Dubravka Habeka z lékařské fakulty Chorvatské katolické univerzity v Záhřebu zůstala matce v břiše placenta, kterou musel lékař ručně odstranit. Panovnice přitom ztratila hodně krve a dlouho se ze zákroku zotavovala. S dalším těhotenstvím jí ale nedovolili otálet, již za pouhých patnáct měsíců porodila v pořadí třetí dcerku, Marii Karolínu. Ta zemřela krátce po prvních narozeninách. 

Marie Terezie: Co o ní ještě nevíte?

Čtyřdílný seriál České televize o Marii Terezii zaujal řadu diváků. Co byla jen fantazie tvůrců a co o panovnici možná ještě nevíte?
svetzeny.cz

Prokleté jméno dcery Marie Terezie

Prvního syna se manželé dočkali čtvrtým porodem, 13. března 1741 přišel na svět budoucí císař a král Josef II. Během následujících deseti let Marie Terezie porodila celkem osm dětí, z toho jedno se narodilo mrtvé, zřejmě kvůli porodním komplikacím, neboť porod šel koncem pánevním. Ještě smutnější bylo, že dcerka, v pořadí desáté dítě panovnice, dostala opět jméno Marie Karolína, po své zemřelé starší sestře. Potřetí jméno zrecyklovali hned o dva roky později. Byť bylo toto dítě v pořadí třinácté, smůla, která se s touto číslovkou pojí, tentokrát zřejmě nezafungovala. Třetí Marie Karolína se dožila úctyhodných 62 let, sama porodila osmnáct dětí a byla významnou vládkyní. 

Děti Marie Terezie jako nejkrásnější narozeninové dary 

Celkem si Marie Terezie prožila dvacet jedna těhotenství. Pětkrát potratila, jednou porodila mrtvé dítě, patnáct dětí přežilo. Jejím posledním potomkem byl syn Maxmilián František, v té době bylo Marii Terezii již třicet devět let. Syn se narodil přímo v den 48. narozenin svého otce Františka Štěpána. I k vlastním narozeninám se panovnici podařilo nadělit si dítě, v pořadí pátého potomka, dceru Marii Kristinu. Ta byla údajně jejím nejoblíbenějším dítětem. Poslední porod byl pro panovnici opět komplikovaný, dítě bylo mimořádně velké, navíc šlo zadečkem napřed, porod byl dlouhý a těžký.
 

Pravda o životě Marie Antoinetty: Milenci, lži nebo zneužívání syna. Co se dělo za zavřenými dveřmi zámku?

Marie Antoinetta byla poslední francouzskou královnou, která prožila bouřlivý a tragický život plný lásky, vášně, intrik a skandálů. Narodila se jako rakouská princezna a byla provdána za francouzského dauphina Ludvíka, kterého si sama nevybrala a kterého nikdy nemilovala. Naopak milovala jiné muže, kteří jí dávali to, co jí manžel dát nedokázal: něhu, pozornost, vzrušení a dobrodružství. Její osobní život byl předmětem zvědavosti, obdivu i nenávisti lidu i dvora.
svetzeny.cz

Císařovna si vystačila s porodní asistentkou

Císařovna rodila jako jiné ženy doma, buď v paláci Hofburgu, nebo na zámečku Schönbrunn. Prvních šest porodů absolvovala na porodní židli, což byla tehdejší běžná praxe, později již rodila jen na lůžku. Porod vedla porodní asistentka, dvorní lékař zasahoval až v případě větších komplikací. U porodu ale byly obvykle i další osoby, kromě sester a dalších porodních asistentek i královnina matka a blízká přítelkyně. 

Žádné z dětí Marie Terezie nebylo nedonošené, nikdy ani dlouho nepřenášela. Čtvrtý, šestý a sedmý porod byl mimořádně rychlý, syna Josefa II. porodila za pouhé tři hodiny. Všechny děti se snažila alespoň po krátkou dobu sama kojit, později ji nahrazovala kojná. Děti měly na tu dobu nadstandardní lékařskou péči, každý týden například do paláce docházela zubní lékařka, která dětem pomáhala s péčí o zoubky.

Zasloužilá babička

Devatenáct let života naplnily císařovně těhotenství a porody. O nabyté zkušenosti se v budoucnu rozhodla podělit. Zasloužila se o vydání porodnických manuálů pro porodní asistentky a lékaře, financovala jejich zahraniční studijní cesty, v Čechách vybudovala první porodnici. Dokonce i svým dcerám a snachám v dopisech často radila, jak se zodpovědně chovat v těhotenství i co udělat pro co nejhladší porod. S manželem se dočkali celkem padesáti šesti vnoučat

Zdroj článku