Přejít k hlavnímu obsahu

Marie Terezie: Co o ní ještě nevíte?

Info ikona

Čtyřdílný seriál České televize o Marii Terezii zaujal řadu diváků. Co byla jen fantazie tvůrců a co o panovnici možná ještě nevíte?

Hazardní hráčka

Dokážete si představit, že tak uměřená a vážná panovnice měla také své neřesti? Tou největší byly karty! A každý u dvora i v monarchii to dobře věděl. Díky vzpomínkám její předčitatelky je známo, že různé karetní a hazardní hry byly stálou součástí jejího denního programu. „V zimě vstávala obvykle v šest hodin ráno a v létě ve čtyři nebo v pět hodin, celé dopoledne se věnuje vládním záležitostem, čte zprávy, které jí byly předloženy, podepisuje písemnosti a účastní se konferencí. Obědvá v jednu hodinu, stolování netrvá ani jeden a půl hodiny. Často jí úplně sama. V létě, ba někdy i v zimě, tráví čas po obědě často sama a většinou se zabývá čtením zpráv. Asi od sedmi hodin obvykle hraje do půl deváté farao. Lehce povečeří, obvykle jí jen masový vývar, po večeři se někdy jde projít a obvykle před desátou hodinou se odebere na lože.“

Nevěra téměř vyloučená

Už během její vlády kolovala řada pomluv o jejím vztahu k mužům a o její sexuální nenasytnosti. Například se šuškalo, že navštěvuje vojenské tábory, aby si tam mohla vybírat milence na jednu noc... Klepy se snažili šířit hlavně její nepřátelé, kterým šlo o narušení obrazu bezchybné vladařky a matky. Důležité ovšem je uvědomit si, že Marie Terezie byla vychována jako hluboce věřící katolička, pro kterou bylo cizoložství jedním z nejtěžších hříchů. Ráda se bavila a ráda se líbila, ale je velmi nepravděpodobné, že by byla svému manželovi nevěrná.

Od roku 1737 do roku 1756 byla prakticky neustále těhotná a o jejím zdravotním stavu bylo informováno celé její blízké okolí včetně manžela. Život na habsburském dvoře byl každou sekundu pod dohledem a kolem císařovny se neustále točili předčitatelky, komorné, služebné, její osobní stráž a spousta dalších osob. Proto je v podstatě nepředstavitelné, že by se v noci ocitla sama, natož ve společnosti muže, jehož společenské postavení bylo o několik příček níže.

Špatné zdraví

Marie Terezie byla jako mladá dívka velmi štíhlá, až početná těhotenství a neustálý stres během vysilujícího pracovního tempa jí přidal kila navíc. Kromě nadváhy ji trápil i vysoký krevní tlak a astma. Po smrti svého milovaného manžela bojovala i s depresí. Navíc pitva po její smrti odhalila, že pravděpodobně celý život měla vladařka funkční pouze jednu plíci.

Mluvila několika jazyky

Habsburská panovnice už odmala projevovala talent na jazyky. S otcem mluvila německy, s matkou francouzsky a vedle toho se učila latinu, italštinu a ovládala i základy španělštiny a maďarštiny.