Přejít k hlavnímu obsahu

Promiskuitní Helena Trójská: Prokletím jí byla krása a její jméno bylo synonymem nevěry, kvůli které vypukla dlouhá a krutá válka

Info ikona
Helena a její milenec Paris.

Femme fatale starověku, tak by se dnes dala nazvat Helena Trójská. Honosila se titulem nejkrásnější ženy světa a každý muž ji chtěl mít za manželkou. Nádherná tvář se ale stala prokletím a její promiskuita odstartovala jednu z nejkrutějších válek světových dějin.

Plavovlasá kráska se narodila nejvyššímu z bohů Diovi a spartské královně Lédě, kterou měl Zeus zneuctít v podobě labutě. V některých spisech se ale její matkou nazývá bohyně pomsty Nemesis. Helenina krása byla známá po celém světě a říká se, že měla tvář, která spustila na moře tisíce lodí. Spartský král tak stál před velkým rozhodnutím, komu dát ruku své nemanželské dcery.

Vyhrál mocný král

Nechal si poradit, aby si Helena v záplavě mužů sama vybrala toho pravého a nedošlo tak na spory a rvačky. „Nech všechny Heleniny nápadníky přísahat, že ať už si Helena vybere kohokoliv, ostatní budou toho šťastlivce podporovat a v případě jejího únosu mu vypomůžou vojensky. Takhle se o její spanilou ruku nestrhne rvačka. Helena bude v bezpečí a ty si proti sobě nepoštveš zhrzené nápadníky,“ našeptával ithacký král Odysseus jejímu otci. Helena si vybrala mocného a o hodně staršího Menelaa. Ale pak se setkala s Paridem…

Nejkrásnější ženy z řad celebrit nad 40 let: Sofia Vergara, Beyoncé či Simona Krainová

svetzeny.cz

Útěk s mladým milencem

A to byl začátek konce. Jakmile spatřila trojského prince, zapomněla na manželský slib a plně se oddala nevěře s krásným mladíkem. Tajně s ním pak odplula do Tróji či ji Paris dokonce unesl, jak se v některých zdrojích uvádí. To samozřejmě potupilo Menelaa a začalo peklo v podobě známé Trójské války, která trvala devět let. Paris během obléhání zahynul, ale Helena nelenila a na pár dnů si užívala s jeho bratrem, jenž se dokonce stal jejím manželem. Promiskuita tak opravdu byla její druhé jméno.

Info ikona
Milenci Helena a Paris.

Ženy jsou největší zlo

Mluvilo se také o jejím románku se statečným Achillem a dalšími muži. Helena tak byla popisována jako dě*ka, ku*va, kvůli níž zemřelo ve válce mnoho mužů. Samozřejmě se také stala inspirací pro mnohá literární díla, kde si autoři nebrali servítky. ‚‚Ano, ženy jsou to největší zlo, které Zeus udělal. A muži jsou k nim připoutáni, rukama i nohama. S nemožnými uzly svázanými bohem. Není divu, že Hádes čeká u dveří,” stojí například ve spisu Semodina. Spisovatel Joseph z Exteru, píšící kolem roku 1184 došel ještě dále.

Purpurové lože hříchu

Popsal Heleninu oblíbenou sexuální pozici s Paridem: ‚‚Když na něm celým tělem leží, rozevře nohy, přitiskne se ústy a připraví ho o semeno. A když jeho zápal slábne, purpurové ložní prádlo, které bylo zasvěceno do jejich hříchů, svědčí o jeho neviditelné rose. Jaké zlo! Ó zlá ženo, dokázala jsi zadržet tak vášnivou touhu? Čekal chtíč na kupce? Jaká úžasná síla v něžném pohlaví!” 

Nejkrásnější žena starověku tak za svůj život stihla rozpoutat velké krveprolití, smilnit s mnoha muži a stát se nevyčerpatelnou předlohou pro literární a filmová díla. 

Zdroj článku