Přejít k hlavnímu obsahu

Těžký život s narcistou: 6 znaků, které prozradí, že máte takového člověka ve svém okolí

Najdete si partnera, zamilujete se a vidíte na něm pouze to dobré. Chybky, pokud nějaké vůbec má, velkoryse přehlížíte. To, co vypadá velmi krásně a idylicky, se může během chvíle změnit, když máte vedle sebe narcistu. Ten totiž nemá rád nikoho jiného než sebe a za vše, co je špatně, mohou ti druzí. Často vy. Nejdůležitější je totiž jen a pouze on a nikdo další. Jak poznat, že žijete s narcistou? Tyto znaky vám to prozradí.

S narcistou v manželství

Hlavní podmínkou pro dosažení lásky je překonání vlastního narcismu,” říká psychoanalytik Erich Fromm v článku bonology.com. Vztahy s narcisty se časem zhoršují, alespoň to naznačila studie z roku 2016. V začátcích vztahu tedy nemusíte přijít na to, koho vedle sebe máte. Může chvíli trvat, než se váš protějšek naplno projeví. Jak odhalit, že žijete s narcistou?

Okouzlující, alespoň ze začátku

Jde o jeden ze způsobů, kterým na vás váš partner zapůsobí. Je velmi milý a naprosto okouzlující. Bude vám věnovat spoustu pozornosti, bude velkorysý a udělá všechno, co bude v jeho silách, aby vás získal. Bude vás neustále překvapovat, snažit se vás potěšit, zasype vás pozorností, obdivem i lichotkami.

Nenápadné posuny v jeho chování

Není to tak, že by se jednoho dne, jako mávnutím kouzelného proutku, partner změnil v narcistu. Budou to změny pomalé a postupné. Může se tedy stát, že si jich nevšimnete a snadno je přehlédnete. “Pravděpodobně dojde k výraznému posunu v chování narcistického člověka a může to znamenat, že vás to nepotěší,” říká pro bonobology.com Nandita Rambhiova, psychoterapeutka a vztahová poradkyně.

Největší narcisté podle zvěrokruhu. Máte někoho takového ve svém okolí? Raději utečte

Narcisté se zdají na první pohled jako vřelí a okouzlující jedinci, kteří umí velmi dobře komunikovat. Druhé si tak velmi snadno omotají okolo prstu. Pod touto fasádou se však skrývají lidé, kteří touží po pozornosti a sebe sami dávají na první místo. Umí udělat prakticky cokoliv, jen aby si získali pozornost a obdiv druhých. Která znamení zvěrokruhu mají takové sklony? A proč si na ně dávat pozor?
svetzeny.cz

Všímáte si kritiky

Spolu s drobnými změnami v chování zjistíte, že ten milující partner je vaším největším kritikem. Ne konstruktivním, ne zdravým. Naopak. Začne vás kritizovat při sebemenší nepříjemnosti, uvidí na vás neustále nějakou chybu, shazuje vás před ostatními, snaží se vás zesměšnit. Chyby máte v oblékání, vzhledu, výběru kariéry, zkrátka ve všem. Jde o klasický znak narcistického chování.

Milují jen sebe

Dalším klasickým znakem narcistického chování je jeho sebeláska. Umí chvíli předstírat, že mu na vás záleží, ale nevydrží mu to dlouho. Brzy si uvědomíte, že jedinou lásku, kterou k někomu cítí, jsou on sám. Miluje pouze sebe. Potřebuje od druhých, aby krmili jeho ego, protože jedině tak se cítí spokojený. Najednou se vše točí okolo něho.

Nepřijímá odpovědnost

Narcisti mají jeden velký problém. Neumí přiznat, že je něco jejich chyba. Neumí přijmout odpovědnost za své činy a proto vždycky viní všechny okolo sebe. Sami sobě a druhým nikdy neřeknou "ano, tohle je moje chyba". Nikdy nebudou ničeho litovat, omlouvat se, to není jejich styl. Vždycky je to vina druhých. Rozpadá se vám manželství kvůli jeho mimomanželským vztahům? Vaše vina, že nejste dostatečně atraktivní, alespoň podle narcistických lidí.

Narcismus: Chorobná zamilovanost do sebe sama, která může pramenit i z chyb ve výchově. Neděláte je náhodou také?

Narcistickou poruchou osobnosti trpí odhadem asi pět procent světové populace. Jsou to sebestřední jedinci, kteří zoufale touží po obdivu. K rozvoji této poruchy může přispět i výchova. Neděláte náhodou některou z chyb, která je živnou půdou pro rozvoj narcistické poruchy osobnosti?
svetzeny.cz

Používají gaslighting 

Jde o psychickou formu manipulace a citového zneužívání, kdy se dotyčný snaží v druhých vyvolat pomocí manipulace zpochybnění vlastní paměti, zdravého rozumu nebo vnímání reality. Jde o jeden z nejvýraznějších narcistických manipulací, které mohou začít nenápadně, například vám budE tvrdit, že jste děti měli vyzvednout vy, i když jste se domlouvali jinak. Přinutí vás drobnostmi pochybovat o tom, co je realita a co ne.

Zdroj článku