Přejít k hlavnímu obsahu

Proč nedokážeme opustit člověka, který nám úmyslně ubližuje?

Info ikona
Proč nedokážeme opustit člověka, který nám ubližuje

Manipulace je zrádná věc a velmi dobrý manipulátor umí tahat za nitky u mnoha lidí. I ti inteligentní jedinci do kterých byste to nikdy neřekli. Když prozřete nabízí se přirozeně otázka odchodu ze vztahu, kde je toxické prostředí. Jenže to nejde? Proč nedokážeme opustit člověka, který nám úmyslně ubližuje?

Opustit někoho, kdo vám ubližuje

Často se o tom, že někomu někdo ubližuje nedozvíte. Proč? Lidé se za to mohou stydět. Manipulátor se dostat do hlavy druhých a umí v ní nadělat pořádnou paseku. Ať už jde o násilí psychické nebo fyzické, spousta lidí se dostane velmi rychle do role oběti. Třeba si o to koledovali. Nikdo je nebude už mít rád, chtít. Je tedy logické (v jejich hlavě), že zůstávají tam, kde jsou. Proč nedokážeme opustit člověka, který nás zraňuje? Jaké jsou důvody?

Strach

Máte strach. Bojíte se. Je to přirozené, protože manipulátor zasadí semínko pochybností a strachu ihned v začátcích vztahu, ani o tom nemusíte vědět. Navíc změny lidé obecně nemají rádi a odhodlat se někdy k velkému životnímu kroku trvá dlouho v klasickém vztahu, natož když máte vedle sebe někoho, kdo vás zraňuje a týrá fyzicky nebo psychicky. Jde o přirozenou lidskou emoci, která je doprovázena mnoha dalšími - stres, nervozita.

Toto jsou 3 největší manipulátoři podle znamení zvěrokruhu

svetzeny.cz

Jsem lepší než ty

Manipulátor dává jasně najevo, že on je ten, který je ve vztahu lepší. Vyvolává pocit, že děláte všechno špatně. Systematicky zdůrazňuje chyby, které mohou být i často vymyšlené. Jeho oběť tak po čase získává pocit, že je opravdu tak špatná. Začne se podceňovat, získává dojem, že bez té “lepší polovičky” by byla naprosto ztracená. Ve chvíli prozření zjistí, že je ve spoustě věcech “výš”

Nemáte svou sociální bublinu

A přitom jste ji měli. Možná ne úplně rozvětvenou, ale měli jste dobrý a blízký vztah s rodiči, pár kamarádek a i těch velmi blízkých. Manipulátor si dal tu práci a postupně vás od nich oddělil. Pěkně jednoho po druhém. Nejdřív potřeboval někam odvézt, když byla rodinná oslava, podruhé mu nebylo dobře a chtěl, ať se o něj staráte. Postupně začne na přátelích hledat chyby, kvůli kterým není dobré se s nimi bavit. Vadí mu, že se schází v barech, pijí víno, pomlouvají a cokoliv dalšího. Izoluje oběť od všech kontaktů a tím pádem, kdyby ji napadlo odejít nebude to tak jednoduché. Není totiž už nikdo blízký, komu by se svěřila nebo mu dokonce řekla o pomoc.

Nemůžu odejít kvůli…

A důvodů vyjmenujete hned několik. Kvůli dětem, finanční situaci, hypotéce, přátelům, rodině a další a další. Důvody, proč neodejít tady budou asi pořád. Nikdy nebude “ta správná” doba. Máte však zástupné důvody, proč to neudělat. Nesmí se to dozvědět kolegové, to by byla ostuda. Nemůžu odejít, protože mi vezme děti, bude je poštvávat proti mně, nebudu mít peníze, obere mě o všechno, sedře mě z kůže, pomluví. Nemožnost odejít z nefungujícího vztahu, kde vám druhý ubližuje je vlastně taková psychologická hra. A ne každý ji umí vyhrát.

 

Zdroj článku