Přejít k hlavnímu obsahu

Odchod do důchodu: Když ta doba přijde může vás zaskočit víc, než jste čekali

Na odchod do důchodu se spousta lidí těší, protože už nebudou muset vstávat do práce, poslouchat šéfa, denně pracovat spoustu hodin. Těší se, až budou mít čas pro sebe, cestovat, užívat si rodiny a vnoučat. Jenže když ta doba přijde, může je to zaskočit víc, než čekali.

Jde o jednu z etap života na kterou je potřeba se připravovat. Pokud tomu tak není, může to vyústit v mnoho problémů nebo až v reálnou životní krizi. A v určitém smyslu se to dá i chápat, protože jste měli spoustu let nějaký plán, každý den jste museli vstát, jít do práce, vyvinout úsilí a snahu v práci a to najednou neděláte. Může nastoupit pocit nadbytečnosti nebo si začnete myslet, že vás už společnost nepotřebuje. V současné době jitří emoce rozhodnutí o možném odchodu do důchodu v pozdějším věku. Jak se na to připravit a jak z konce udělat začátek?

Přijměte své pocity

Ne pro každého je odchod do důchodu snadný a mohou se objevovat různé pocity. Nepotlačujte je, raději s nimi pracujte. Pojmenujte strach z nicnedělání, strach z toho, že už nebudete potřební nebo že nevíte, co dělat s menším obnosem peněz. Neřešení pocitů může mít za cíl špatnou náladu, nechuť kamkoliv jít, ale také různé psychosomatické projevy.

Připravte si plány

Máte strach z toho, že budete mít spoustu volného času? Možná to chce plán. Byli jste zvyklí být neustále v poklusu a mít pořád spoustu věcí k zařízení, naplánované schůzky s rodinou i přáteli. Utnout vše ze dne na den může být dosti stresující. Proto si vytvořte, minimálně ze začátku, plán celého dne. Vyhnete se tak tomu, že se budete nudit, sledovat televizi a málo se socializovat.

Mohlo by se vám líbit

Babičky podle horoskopu: Jaká jste nebo budete babička?

Podle horoskopu se dá zjistit a určit opravdu hodně věcí, například to, jaké máte předpoklady ke kariéře, jaké jsou vaše vlastnosti a další věci. Jaká jste nebo budete babička podle znamení zvěrokruhu?
svetzeny.cz

Proberte vše s partnerem

Jedním z problémů může být i to, když ve vztahu jeden z partnerů jde do důchodu dříve a druhý stále pracuje. Mluvte spolu o tom, co se bude dít, až situace nastane, jak se vztah změní nebo si promluvte o tom, jak bude využít volný čas jednoho z párů. Sdílení může eliminovat nepříjemné pocity bezmoci a také pocit, že jste na obtíž.

Pečujte o své zdraví

I když jste až doteď pracovali a vážnější zdravotní problémy jste neměli, není od věci věnovat zvýšenou péči svému zdraví a tělu. Nemusí jít jen o fyzické problémy, ale snadno můžete podlehnout stresu z důchodového věku nebo různým úzkostem. Je dobré se o sebe starat což zahrnuje zdravě a dobře jíst, dostatečně spát, přidat nějaký ten pohyb a podobně.

Pěstujte své koníčky

Před důchodem jste měli koníčky na které vám nezbývalo tolik času, kolik byste chtěli? Nyní je k tomu vhodná příležitost. Choďte do knihovny, na procházky s vaším rodinným mazlíčkem, vařte zdravá jídla, jezděte na kole, zkrátka cokoliv, co vás baví a naplňuje. 

Naučte se nové věci

Vždycky jste toužili umět plavat? Nebo jste se chtěli věnovat malování obrazů? Nyní je ta správná chvíle na to ponořit se do nových dovedností. Jděte na jazykový kurz, naučte se malovat, plést zkrátka cokoliv, co vám může přinášet nové podněty.

 

Zdroj článku