Přejít k hlavnímu obsahu

Jsou inteligentnější ženy, nebo muži? Světově uznávaný odborník na inteligenci v tom má jasno

Tipnete si, zda jsou inteligentnější ženy, nebo muži? Světově uznávaný odborník na inteligenci James R. Flynn v tom má jasno. Tvrdí, že inteligence lidstva stále stoupá, a dokonce spočítal i o kolik bodů ročně. Jak to tedy s inteligencí mužů a žen je?

James R. Flynn

James Robert Flynn byl novozélandský výzkumník, který se specializoval na výzkum inteligence. Vystudoval na Chicagské univerzitě. V roce 1963 se přestěhoval na Nový Zéland, kde vyučoval politologii na univerzitě. Známý je zejména díky svým knihám a publikovaným studiím, které se týkají inteligence. Za čtyřicet let, které strávil zkoumáním a psaním o inteligenci, změnil směr oboru a vyvrátil mnohé mýty. V roce 2017 byl odměněn cenou za celoživotní dílo od Mezinárodní společnosti pro výzkum inteligence. Mezi jeho nejvýznamnější objev patří tzv. Flynnův efekt. Ten se pojí s růstem IQ v populaci, kdy se říká, že doposud rostlo o 3 body každých deset let. James Robert Flynn tuto skutečnost vypozoroval, když zkoumal výsledky testů inteligence pocházejících z Nizozemí z 50. až 80. let. To vedlo k tomu, že usoudil, že lidstvo je stále více inteligentní. Bylo třeba samozřejmě tuto domněnku zkoumat více dopodrobna. Další data, která shromáždil, jeho hypotézu potvrdila. V poslední době se však hovoří o anti-Flynnově efektu, tedy o snižování průměrného skóre v testech inteligence. Někteří odborníci s Flynnem nesouhlasí a tvrdí, že lidstvo spíše hloupne.

Tyto činnosti rodiče dětem zakazují, přitom jsou velmi prospěšné: Proč vědci doporučují šťourání v nose a hraní počítačových her?

Rodiče dětem zakazují řadu činností v dobré víře, že je tímto způsobem vychovávají. Avšak některé z těchto činností jsou i užitečné! Které z nich to jsou, kde byste jako rodiče na základě vědeckých zjištění mohli příště přimhouřit oko?
svetzeny.cz

Jsou ženy inteligentnější než muži?

Toto je velmi složitá otázka, na kterou má řada odborníků různý názor. Faktem je, že po dlouhou dobu byli muži v testech inteligence úspěšnější zhruba o pět bodů. Náskok si ale neudrželi a dnes se nemálo odborníků domnívá, že ženy jsou inteligentnější než muži. Mezi nimi je i uznávaný odborník na inteligenci James Robert Flynn, který říká, že v posledních 100 letech IQ lidstva stoupá, u žen však rychleji než u mužů. Ten si to vysvětluje tak, že ženy dělají dnes více činností než muži. Musí skloubit zaměstnání, péči o děti a domácnost a další aktivity. Také se v dnešní době ženy více vzdělávají, což jejich inteligenci rozvíjí.

Info ikona
Inteligentní žena

Znaky, které dokazují, že je vaše sociální inteligence vysoká

Sociální inteligence není něco, s čím se automaticky rodíme. Určitě si ihned vybavíte minimálně jednoho člověka z okolí, u kterého jste si jisti, že má téměř nulovou sociální inteligenci. Jak jste na tom ale vy? Těchto sedm znaků odhaluje, kdo má opravdu vysokou sociální inteligenci.
svetzeny.cz

Sexistické předsudky ještě nevymizely

Smutnou pravdou je, že řada lidí v naší společnosti v sobě stále chová sexistické předsudky, jak zjistila studie publikovaná ve vědeckém časopise American Psychologist. Dle zjištění vědců stále platí, že pokud bude zaměstnavatel hledat na pozici člověka, který má zastávat intelektuálně náročné úkoly, dá přednost spíše muži. U žen je méně pravděpodobné, že se prosadí v oblastech jako jsou fyzika a inženýrství, protože genderové předsudky stále existují a řada zaměstnavatelů pochybuje, že by ženy tuto pozici zvládly. Přitom ženy ve škole dostávají lepší známky a je pravděpodobnější, že ženy absolvují nadstavbu nebo se přihlásí ke studiu na vysoké škole. To, že sexistické vnímání profesí stále existuje, dokázali vědci v provedeném experimentu, kdy 1158 lidí požádali, aby si přečetli seznam pracovních míst a obsadili každou pozici dvěma lidmi, které znali. Polovině bylo řečeno, že práce vyžaduje intelektuální schopnosti. Druhé polovině bylo řečeno, že pozice vyžaduje motivovaného pracovníka, který bude pilný a vyvine „dostatečné úsilí“. Pokud šlo o druhou pozici, tedy práci, kde byla zdůrazněna motivace a úsilí uchazeče, byli zde rovnoměrně obsazeni ženy i muži. U první skupiny, kde byl požadavkem intelekt, to bylo však jinak, pravděpodobnost doporučení ženy na tuto pozici byla nižší o 38,3 %. Nutno dodat, že ženy byly úplně stejně předpojaté jako muži, to je na tom asi to nejsmutnější.

Info ikona
Sexismus

Zdroje: https://www.nzherald.co.nz/world/women-are-smarter-than-men-and-kiwis-can-prove-it/AQSMCRIDNDUVXVIJG5CTAQKQC4/, https://dl1.cuni.cz › 04c_Flynnuv_efekt_Handout , https://www.cnbc.com/2019/01/07/study-men-still-seen-as-smarter-than-women-get-intellectual-jobs.html

 

Pět zlodějů štěstí: Pozor, i vy můžete mít v okolí osobu, která vás o něj okrádá!

Zloději štěstí žijí mezi námi a jen čekají na vhodnou příležitost, kdy se mohou vlísat do vaší přízně a o vaši spokojenost a štěstí vás okrást. Někdy to dělají tiše a nepozorovaně celé roky! Víte, jak takového zloděje štěstí rozpoznat? I vy můžete mít v okolí osobu, která jen čeká na vhodnou příležitost.
svetzeny.cz