Přejít k hlavnímu obsahu

Znaky, které dokazují, že je vaše sociální inteligence vysoká. Jak jste na tom?

Info ikona
Psychologie

Sociální inteligence není něco, s čím se automaticky rodíme. Určitě si ihned vybavíte minimálně jednoho člověka z okolí, u kterého jste si jisti, že má téměř nulovou sociální inteligenci. Jak jste na tom ale vy? Těchto sedm znaků odhaluje, kdo má opravdu vysokou sociální inteligenci.

Sociální inteligence je schopnost kladně působit na okolí. Psychologové nyní přicházejí se seznamem, který pokud splňujete, máte vyhráno a můžete si být jisti, že máte vysokou sociální inteligenci.

1. Lidé ve vašem okolí se cítí důležití

Nemluvíte pořád jen o sobě a především neponižujete a neurážíte neustále své okolí. Nezáleží na tom, zda se jedná o legraci nebo vážnou situaci.

2. Jste ochotni připustit si, že jste udělali chybu

Každý známe někoho (možná i sebe), kdo "nikdy nedělá chyby" a lidé v jeho okolí můžou vždy za všechno. Víte, jak se takovému člověku říká? Ten, co má nízkou sociální inteligenci.

3. Jste schopni říci, že něco nevíte

Je v pořádku něco nevědět a nechat si poradit. Je v nepořádku myslet si, že víme všechno.

3 účesy, které jsou trendy a sedí ženám všech věkových kategorií

svetzeny.cz

4. Posloucháte více, než mluvíte

Ne nadarmo se říká: „Mluviti stříbro, mlčeti zlato“. Kdo chce růst a něco se dozvědět, musí hodně poslouchat a ne jenom mluvit.

5. Když jste kritizováni, dokážete říct, že zvážíte určité připomínky, namísto okamžitého odmítání

Někdo vám řekne kritiku a vy se na něj oboříte, že tomu nerozumí nebo ať mlčí? Opět známka toho, že sociální inteligence není příliš vysoká. Pokud jste obklopeni správnými lidmi, konstruktivní kritika se vždy hodí a může nám naopak pomoci se vyvarovat pádům a životním dramatům.

6. Nepoužíváte slova jako „nikdy bych“ nebo „vždycky“

Lidé, kteří mají extrémní pravidla a jsou si ve všem skálopevně jistí, bývají ti lidé, kteří jsou si nejvíc nejisti uvnitř. „Nikdy neříkej nikdy!“

Vědci zjistili, co způsobuje předčasné stárnutí

svetzeny.cz

7. Lidé ve vašem okolí se cítí bezpečně

Sedmý bod není myšlený tak, že musíte vypadat jako Arnold, aby se lidé ve vašem okolí cítili bezpečně, ale pokud se vám mohou svěřit a věřit vám, máte plusové body. Nebo pokud přivedete nového kamaráda či partnera do společnosti a dokážete mu zajistit pohodlí (především psychické), můžete se považovat za člověka, jež má vysokou sociální inteligenci.

Na závěr

Pokud nejste mnich z Tibetu, pravděpodobně vám některé výše zmíněné body dělají problém. Podle psychologů stačí, abyste se na určité body zaměřili a jednoduše se je přeučili v hlavě. Díky tomu bude vaše sociální inteligence stoupat a budete se divit, jak vám dokáže jiné jednání a pohled na věc, změnit život.