Přejít k hlavnímu obsahu

Jak poznat toxického partnera: Jeho chování vám zničí život

Info ikona
Toxický partner

Na první pohled vypadá váš vztah jako z pohádky, ale pak se z ničeho nic stane něco, co vás překvapí? Nebo naopak zjišťujete, že je partner toxický a vy nevíte, co s tím? Ať už se partner mění časem nebo je toxický od začátku a vy ho prokouknete až po nějaké době, v takovém vztahu rozhodně nemusíte setrvat. Léčí si na vás své mindráky a to nemusíte snášet.

4 typy toxických partnerů

Je celá škála toxického partnera, který se chová neadekvátně. Proč to dělá? Z různých důvodů. Často to není vaše vina, prostě si jen kompenzuje vlastní pocity méněcennosti, problémy, mindráky, nešťastný život a všechno ostatní. Vy děláte terč a často je jedno, kdo by na vašem místě byl. Zkrátka někdo, kdo poslouží jako objekt k vybití vlastního vzteku. Jaké jsou typy toxických partnerů? A od kterých raději ruce pryč?

1. Nechce zůstat sám

Jsou lidé, kteří prostě potřebují mít neustále vedle sebe někoho. Neumí být sami a tím pádem mohou prožívat úzkosti a strach, že o partnera přijdou. A pak jsou zde ti, kteří prostě a jednoduše omezí možnost, že by vlastně někdy zůstali sami. Jak to dělají? Mají souběžně více vztahů, více či méně vážných. Díky tomu prostě nezůstane sám. Nevyjde jeden, soustředí se na druhý, třetí, čtvrtý. Nejde až tak o volný nebo nezávazný vztah. Protože partner po vás požaduje plnou oddanost. On může mít souběžně několik vztahů. A vy? Ani omylem, neexistuje! Musí pro vás být jediný. Trochu toxické, co?

2. Zmizí bez vysvětlení

Na začátcích vztahu je to poměrně běžné. Slibně rozjetá konverzace, rozumíte si a pak vás, podle slovníku mladých, takzvaně ghostne, tedy přestane psát ze dne na den. Vypařit se bez vysvětlení však umí kdekdo i v dlouhodobém vztahu. Prostě se bez vysvětlení rozhodne. A tečka. Nedá žádné vysvětlení, neukončí to, nic. A jejich protějšku tak nezbyde nic jiného, než se s tím smířit, protože požadovat vysvětlení můžete, ale nikdy se ho nedočkáte. Slaboch a zbabělec uteče, protože to prostě nechce řešit, neumí upřímně jednat a komunikovat. Velmi dospělé jednání.

6 znamení opravdového slabocha: Může to být váš kamarád, nebo klidně manžel

svetzeny.cz

3. Toxický partner má zadní vrátka

Jde o typ, který loví (ať už na seznamkách nebo v baru) i když už vztah doma má. A dokonce i fungující vztah. Může se prostě jen nudit, doma zažívá stereotyp, který mu sice vyhovuje, ale potřebuje se tu a tam rozptýlit, takže proč ne? Někteří mohou mít pocit, že si nic neužili a ujíždí jim vlak jiní prostě jen potřebují trochu toho dobrodružství, než se vrátí ke svému protějšku, který však neplánují opustit. Podstatou je držet si určitého “náhradníka”, který poslouží v případě potřeby.

4. Ozve se po nějakém čase

Tento typ se často spojuje se zmizením bez vysvětlení. Prostě jednoho dne zmizí, ale po čase opět vyleze “ze své nory” a ozve se. Sype si popel na hlavu, omlouvá se, uznává chybu, slibuje, že se změní, bylo toho moc, měl problém. Neumí vysvětlit, proč odešel beze slov a nedal vám vysvětlení, jako každý dospělý člověk. Prostě se odmlčí nebo vylítne, protože na tohle se ho nemáte ptát.

Zdroj článku