Přejít k hlavnímu obsahu

4 typy psychopatů: Jak poznat, že je máte ve svém okolí?

Info ikona
Typy psychopatů

Máte ve svém okolí někoho, kdo se chová přinejmenším zvláštně? Na první pohled na něm nic nepoznáte, ale jeho chování vykazuje určité rysy, které mohou značit, že něco není v pořádku. Takoví lidé se dostanou zcela nepozorovaně do vašeho života a mohou v něm napáchat spoustu škody. Když je neodhalíte včas, mohou být důsledky fatální. Existuje několik typů psychopatů a není na škodu vědět o nich víc.

“Pod slovem psychopat si mnozí z nás představí minimálně sériového vraha nebo vedoucího nějaké sekty. Jenže tak to obvykle není. Leckterý psychopat se totiž může jevit jako emocionálně stabilní člověk,” píše ve svém článku na mindbodygreen.com Perpetua, Neo, doktorka klinické psychologie. Jestliže je takový člověk na první pohled v pohodě, pustího si ho k tělu, aniž byste věděli, s kým máte vlastně tu čest. S jakými typy takových lidí se můžete nejčastěji potkat?

1. Častým typem psychopatů je manipulátor

Umění manipulace jim není cizí. Lžou na denním pořádku. Vyvolají ve vás pocit, že je k životu potřebujete a že jste si souzeni osudem. Chytí vás do pasti prostřednictvím sladkých slovíček, intimity, náklonnosti, lásky a touhy po spřízněné duši. Zanedlouho vás pomalu a nenápadně izolují od všech lidí ve vašem životě. Testují hranice, porušují je a když vám dojde trpělivost, ihned to otočí proti vám. Idylka končí, pohádka se mění jako mávnutím kouzelného proutku v horor a ve finále se všechno otočí proti vám. 

Každé znamení zvěrokruhu má psychopatický rys: Blíženci jsou ulhaní, Váhy zase promiskuitní

Negativní a pozitivní stránky obvykle tvoří ucelený charakter každého z nás. Někdo se umí ovládat a negativa potlačuje, jiný se prostě ovládnout neumí a projeví se. Jaký je váš psychopatický rys podle znamení?
svetzeny.cz

2. Dalším typem psychopata je "zlý chlapec"

Je to rebel ve všech situacích, frajer, co si nenechá nic diktovat, nemá problém se porvat nebo porušit zákon. Třeba už jen tím, že pojede autem přes město bezohledně jako blázen. "Zlý chlapec" dokáže svým chováním zaimponovat leckteré ženě. Hlavně v dospívání. Jenže co může být atraktivní v počátcích vztahu, bývá o to složitější později. Nudit se rozhodně s takovým mužem nebudete. Stanete se svědkem bezohledného přehlížení druhých, záludností, impulzivního chování a leckdy i porušování zákonů a nedodržování společenských ani jiných pravidel. Nejen, že je to člověk, který je nespolehlivý a rozhodně vás nebude hýčkat jako princeznu, navíc vás může s sebou stáhnout do nepříjemných situací a problémů.

3. S psychopatií hraničí paranoia

Paranoik je přesvědčen o tom, že je svět proti němu. Každý, s kým se potkává je prostě ten špatný. Když něco paranoik pokazí, je to vždy vina druhých, nikdy ne jeho. Za všechno můžou ostatní. Všichni jsou hloupí a spikli se proti němu. Paranoik vymýšlí často srdceryvné příběhy a žádá podporu. Protože on je oběť, vždycky a všude. 

Máte ve svém okolí psychopata? Pokud vykazuje určité známky chování, vezměte nohy na ramena

Těžko říct, co je v dnešní době normální a kdo je v dnešní době normální. Nicméně existují určité vzorce chování, které jsou skutečně za hranou. Patříte mezi čtyři procenta populace, které ovládá vnitřní démon, anebo máte jen pozitivní dávku ztřeštěnosti, která nemusí být vůbec na škodu, ba naopak!
svetzeny.cz

4. Typ psychopata: Pohrdavý

Někteří psychopati mohou využívat aroganci a opovržení k tomu, aby dosáhli všeho, co chtějí. Možná tím mohou zakrývat to, že si nejsou zcela jistí tím, co umí. Dokážou druhé hlavně využívat. Jednají tak jen proto, aby vždy měli to, co potřebují. Vybrané oběti se necítí komfortně, nejsou v bezpečí, ale to je nezajímá. Umí jít přes mrtvoly jen proto, aby dosáhli toho, co si usmyslí. Ostatní považují za ty méněcenné, za lidi, kteří jim nesahají ani po kotníky. A tohle přesvědčení umí velmi dobře dát najevo. Neštítí se urážek, slovních konfrontací.

Zdroj článku