Přejít k hlavnímu obsahu

Máte ve svém okolí psychopata? Pokud vykazuje určité známky chování, vezměte nohy na ramena

Těžko říct, co je v dnešní době normální a kdo je v dnešní době normální. Nicméně existují určité vzorce chování, které jsou skutečně za hranou. Patříte mezi čtyři procenta populace, které ovládá vnitřní démon, anebo máte jen pozitivní dávku ztřeštěnosti, která nemusí být vůbec na škodu, ba naopak!

Sweet, but psycho (sladká, ale psycho) se stalo poměrně oblíbeným pojmem. Zvlášť poté, co Ava Max nazpívala svůj jedinečný singl. Claim se uchytil natolik, že dokonce vydělává statisíce dolarů prodejcům módy, kteří je promítli do triček, mikin nebo kšiltovek. Obchodně je to mimořádně dobře uchopená záležitost, dokonce i vtipná... ale jen do té doby, než se s takovým člověkem skutečně potkáte. 

Není každý den posvícení

Nutno říct, že zdravá dávka lidské ztřeštěnosti je celkem vítána. Je odrazem přirozenosti jedince, však nemůžeme být pořád racionální. Iracionálně občas myslíme, mluvíme a jednáme všichni. Jde o běžné myšlenkové stereotypy. Ve chvíli, kdy člověk přizná nejen okolí, ale i sám sobě, že svoje chování trochu přehnal, není o čem... Lidé s psychopatickými sklony to ale neumí. Jsou přesvědčeni o vlastní výjimečnosti a nechávají se ukájet pocitem, že je chyba jinde než v jejich vnitřním nastavení.

Mohlo by se vám líbit

Každé znamení zvěrokruhu má psychopatický rys: Blíženci jsou ulhaní, Váhy zase promiskuitní

Negativní a pozitivní stránky obvykle tvoří ucelený charakter každého z nás. Někdo se umí ovládat a negativa potlačuje, jiný se prostě ovládnout neumí a projeví se. Jaký je váš psychopatický rys podle znamení?
svetzeny.cz

Na první pohled tichá voda, v dosahování svých cílů se však projevují jako bezcitní predátoři. Odhalit je může trvat i měsíce. Jejich strategie, jak získat své, je maximálně promyšlená. Stejně tak, jak ji umí ale konstruktivně vykreslit, dokáží kolem sebe vytvořit i iluzi jiného "já", než se v nich skutečně ukrývá. To je mocná síla predátorů. 

Nemají strach, nemají slitování

Podle psychologa Radka Pěkného jde o jedince, kteří se projevují naprostou absencí strachu. Psychopaty charakterizuje absolutní neschopnost empatie, vysoká míra egocentričnosti, impulzivní chování a pocit vlastní ohromnosti. Lidé s psychopatickými sklony dokáží být neuvěřitelně přesvědčiví a dokáží vám nalhat přesně to, čemu chcete věřit. Zato postrádají reálné sny, nemají představy o své vlastní budoucnosti, často se uchylují k parazitujícímu chování.

Mohlo by se vám líbit

Odhalte své skryté emoce: Psychologický test se 3 otázkami odhalí vaši mysl a vnímání světa

Toužíte blíže poznat své skutečné já a porozumět tomu, jak vnímáte svět kolem vás? Tento jednoduchý psychologický test se třemi otázkami vám poskytne zajímavý pohled do vaší mysli. Odpovědi vám mohou pomoct poznat lépe vaši osobnost a posunout vás směrem k lepšímu sebepoznání a rozvoji.
svetzeny.cz

Vezměte nohy na ramena, když...

Se skutečností, že psychopaté velmi dobře dokáží zastírat své opravdové já, souhlasí i Preston Mi, expert na efektivní komunikaci. Ten pro server Psychology Today vytyčil i pět základních rysů, podle kterých lze psychopatické chování odhalit i bez diplomu z psychologie. 

1. Lež a manipulace

Mi vychází ze skutečnosti, že dlouho opakovaná lež se stává pro člověka s psychopatickými sklony pravdou, které sám uvěří. Právě proto dokáží být psychopaté v deklarování pravdy skutečně přesvědčiví a vždy to udělají způsobem, aby se oběť cítila jako ten, který se mýlí. 

2. Žádná pravidla

Absence strachu svádí psychopaty k porušování pravidel, může jít i o jedince, kteří balancují na hraně zákona, aniž by jim to vadilo. Morálku vůbec neznají.

3. Bezcitnost

Psychopati neznají empatii, etiku a sebereflexi, jsou necitliví a chladní, bolest a utrpení ostatních je nezajímá.

4. Nadřazenost

Psychopaté jsou přesvědčeni o vlastní nezlomnosti, chovají se nadřazeně a svému pocitu i věří.

5. Agresivita

Nachytat psychopata na hruškách se vám podaří málokdy a když už, reaguje abnormálně impulzivně. To je charakteristické zejména při stanovení diagnózy, jelikož si sám neuvědomuje, že s ním není něco v pořádku. V takovém případě si často vymyslí i příběh, kdy se postaví do role oběti... 

Zdroj článku