Přejít k hlavnímu obsahu

Jak mít ideální vztah: Stačí si položit jednu klíčovou otázku a nikdy se nerozejdete

Co je potřeba pro šťastný a spokojený vztah, vidí každý z nás jinak. Ale existují i některé obecné touhy, přání a recepty na to, jak si šťastný vztah hýčkat. Někdo chce vztah, kde se může na druhého spolehnout a komunikovat s ním o všem, druhý si chce užít hlavně zábavu a volnost, které přinášejí spoustu možností. Jak si to partneři nastaví, je obvykle na nich. Chcete-li však šťastný vztah, je důležité ho nebrat jako samozřejmost a pracovat na něm. Jaká je klíčová otázka ve vztahu a na jaké drobnosti nezapomínat?

Klíčová otázka ve vztahu

Ve vztahu pokládáme každý den spoustu otázek. Od těch čistě provozních - kdo uvaří, nakoupí, vyzvedne děti, uloží je ke spánku, až po ty klíčové, které mohou posunout vztah na novou úroveň. Vyplácí se mluvit upřímně, věcně a bez přílišných emocí, naslouchat si a vnímat, co partner chce a co nechce. A čas od času byste se měli zeptat sami sebe na klíčovou otázku.

A jaká je ona klíčová otázka ve vztahu? “Jak mohu pomoci svému partnerovi?” Jde o otázku, kterou si položte minimálně jednou denně. Mnohdy pro své vlastní problémy a starosti nevidíte to, že i partner má své obtíže. Čas od času se zeptejte přímo partnera - můžu ti nějak pomoci? Možná vám dá odpověď, možná postačí jen to, že projevíte a ukážete zájem a pochopení.

Naslouchání a respekt

V partnerském vztahu a potažmo v každém vztahu je důležité naslouchat druhému a jeho potřebám. “Zdravý partnerský vztah závisí na komunikaci, takže kladení otázek týkající se vztahů vám může pomoci vytvořit lepší spojení,” uvádí v článku pro loveonpurpose.com Orna a Matthew Waltersovi, kouči spřízněných duší a spisovatelé.

A tato otázka samozřejmě není jediná. Jak dále podpořit dobrý partnerský vztah? Jaké maličkosti dělat?

Mohlo by se vám líbit

Co shledávají muži na ženách atraktivními a zastíní kdejakou nedokonalost? Není to vždy o kráse a vzhledu

Nikdo nemůže popřít, že první dojem hraje významnou roli při výběru partnera. Ale nejde jen o vzhled a krásu, je to mnohem víc než to. Je důležité si uvědomit, že každý má své osobní preference. Existují však věci, které většina mužů považuje na ženách za vysoce atraktivní bez ohledu na jejich vkus. Občas jsou to docela obyčejné věci, které ženu učiní o dost přitažlivější, aniž by se nějak dotkla svého vzhledu!
svetzeny.cz

Objetí

Alespoň jednou denně si dopřejte chvíli na dlouhé objetí. Nemusíte u něj mluvit, líbat se. Právě pouhé objetí umí často zázraky, což vědí i naše děti z animovaných příběhů a pohádek. Objetím dáte partnerovi najevo, že vám na něm záleží, společně se uvolníte a dopřejte si pocit bezpečí. Upevníte tak i váš vztah a získáte příjemnou energii.

Smějte se spolu

Smích je lékem na všechno a v partnerském vztahu je dobré se smát. Někdy je to prostě jen vtípek, dvojsmyslná slovní hříčka nebo jen povedený fórek. Je jedno, co to bude, ale partnerovi to vykouzlí úsměv na rtech. Společný smysl pro humor totiž umí spoustu věcí. A že ho jiní nechápou? To vůbec nevadí. Důležité je, že se zasmějete vy dva.

Mohlo by se vám líbit

Tohle jsou momenty, kdy žena opouští muže. I toho, kterého opravdu miluje

Manželství se může lehce zamotat a proměnit v tísnivou past, i když vás k partnerovi poutá nehynoucí láska. Bohužel jen na ní nejde zdravý vztah vystavět. I když ženy milují celým srdcem, někdy svého muže snů přesto dokážou opustit. Důvod rozpadu vztahu je pak často překvapivě stejný.
svetzeny.cz

Drobnosti, které potěší

Přinést partnerovi oblíbené jídlo, dezert, uvařit večeři nebo mu jen poslat zprávu, že vám chybí a těšíte se na něj. Jsou to možná drobnosti. Pro někoho, kdo zná tajemství spokojenosti, možná naopak běžná součást života, která ale umí patřičně potěšit. Dáváte tím partnerovi najevo, že ho posloucháte, pamatujete si, co má rád, co mu udělá radost. Záleží vám na něm a nemusí to být obrovská a nákladná věc. Stačí maličkost coby pozornost a důkaz, že na sebe myslíte.

Říkejte děkuji

Je to nejjednodušší a nejběžnější věc, ale občas lidé prostě zapomenou poděkovat. Slůvko, které i našim dětem a vnoučátkům opakujeme jako "kouzelné", někteří skoro neříkají. Berou to jako samozřejmost, myslí si, že děkovat není potřeba. A ono je důležité poděkovat. Dát najevo, že to, co pro vás partner dělá, co vám dává, není samozřejmost. Že si toho vážíte, oceňujete jeho snahu a pozornost. A navíc je to i základní slušnost.

Polibek při odchodu

Odchod do práce, na procházku, nákup, za kamarádkou na kafe, do fitka, zkrátka kamkoliv, by se neměl obejít bez polibku. Je jedno, že jste zaneprázdněni nebo se právě soustředíte. Je to chvilka, která umí partnery, byť jen na okamžik, sblížit a dát jim pocit, že vám na druhém záleží, že se chcete rozloučit. 
"Jednou jsem zapomněla dát mamince pusu na rozloučenou, protože jsem strašně spěchala a věděla jsem, že ji uvidíme na nedělním obědě. Maminka už ale bohužel nedělní oběd nepřichystala. Náhle odešla a já si od té doby nepřestanu vyčítat, že jsem jí nedala onu malou, ale tak důležitou pusu. Od té doby jsem se ale poučila a s partnerem si nikdy pusu na rozloučenou nezapomeneme dát. A učím to i mé děti," říká pro Svět ženy Marika Hálová, povoláním učitelka ve školce. 

Vidíte? Zastavit se každý den jen na okamžik, připomenout si onu běžnou větu, jak bychom mohli partnerovi ulehčit, a nikdy nezapomenou na maličkosti, které náš vztah posílí. Jak je to jednoduché.  

Zdroj článku