Přejít k hlavnímu obsahu

“Po manželově smrti jsem si našla partnera, syn ztropil scénu,” stěžuje si Iva. Psycholog radí

Smrt blízkého člověka, zejména partnera, je vždycky bolestná. Nikde není přesně definováno, jak dlouho truchlit a jak dlouho být sama. To, že se znovu zamilujete, ještě neznamená, že na svou ztracenou lásku nemyslíte. Navíc, každý prožívá smutek a žal jinak. Iva si konečně po manželově smrti našla partnera, ale její syn ho odmítá. Iva se proto obrátila na odborníka.

Někdo potřebuje přátelé, aby se cítil po smrti někoho blízkého lépe, jiný sedí doma a uzavře se před světem. Iva si po smrti manžela našla po půl roce nového partnera. Její malý syn to však nese velmi těžce. Co má Iva dělat? Rozejít se s partnerem a být se synem, nebo synovo přání nerespektovat a dál být s partnerem? Vypadá to jako cesta do slepé uličky.

Mám pocit, že ta bolest a problémy nikdy neskončí. Můj manžel byl skvělý chlap. Milovala jsem jeho a on mě. Před pěti lety se nám narodil syn a štěstí jsme mohli rozdávat. Před rokem a půl přišla rána jak z čistého nebe - manželovi byla diagnostikována smrtelná nemoc. Ta bezohledně a nemilosrdně postupovala a její průběh nebylo možné zastavit, jen zmírnit. Moc času nám nezbývalo. Byl to šok, dlouho jsem se s tím nemohla vyrovnat. Nakonec jsme s manželem podnikali všechno, co mu zdraví dovolilo - výlety, dovolené, seskok padákem, společné večeře,... Šlo nám zejména o to mít hodně zážitků se synem. Fotili jsme, abych měla pro syna vzpomínky. Manžel zemřel po roce od zjištění nemoci. Když jsem zařídila pohřeb a všechny formality, nastalo období, kdy jsem synovi trpělivě vysvětlovala, že tatínek se na nás dívá z nebíčka.

Byla jsem sama

Syn mě hodně zaměstnával, ale jakmile jsem ho uložila, měla jsem volný čas. A ten jsem trávila pláčem nebo myšlenkami na manžela. Strašně mi chyběl někdo, kdo by mě objal, dal mi pusu a usmál se na mě. Po půl roce jsem potkala v práci nového kolegu. Žil ve vedlejším městě, k nám do firmy dojížděl jednou týdně. Po dvou týdnech jsme si zašli na kávu a já jsem měla pocit, že žiju. Samozřejmě, že se mi do mysli i do snů vkrádal můj manžel. Ptala jsem se sama sebe, jestli nedělám něco špatně? Neměla bych sedět doma? Nebo být celý život sama? Scházeli jsme se s novým partnerem asi dva měsíce, když projevil zájem poznat mého syna. Vymysleli jsme společný výlet do zoo. A už tam začal problém.

Čtěte také: Příběh ze života: “Syn mi doma krade peníze, nevím co s tím,” svěřuje se Hedvika. Psycholog radí

Rodiče své děti milují a jsou pro ně mnohdy nejdůležitější na světě. Umí pro ně udělat mnoho věcí a když jsou dospělé, přirozeně se poměr sil mění. Jsou to děti, které svým rodičům pomáhají a snaží se jim ulehčit, co to jde. Alespoň v některých rodinách tomu tak je. Hedvika to má trochu jinak. Vychovala dva syny a jeden z nich ji momentálně využívá. Co s tím má Hedvika udělat? Psycholog radí, jak situaci zvládnout.

Syn ztropil scénu

Výlet probíhal dobře, dokud jsme si nedali s přítelem pusu. V tu chvíli můj syn ztropil scénu, křičel, plakal až jsme museli odejít. Uklidnil se až poté, co jsme se dostali domů. Sami dva. Od té doby, kdykoliv zmíním přítele, že bychom mohli jít do parku nebo společně cokoli podniknout, začne znovu křičet, že on s ním nebude, nechce ho vidět a podobně. Jsem bezradná. Nevím totiž, co dělat. Syn s mým přítelem nevyjde, hned hysterčí. Mám kvůli tomu zůstat sama celý život? Co když se už nenajde muž, kterého bude můj syn akceptovat? Nechci zůstat sama, potřebuji vedle sebe někoho blízkého.

Vyjádření psychologa Pavla Pařízka

Pocity Ivy ohledně nového vztahu jsou zcela normální. Touha po blízkosti a opoře druhého člověka je přirozená a není na ní nic špatného. Zároveň je ale třeba brát ohled na syna, pro kterého je přijetí nového partnera matky velmi náročné. Ztratil milovaného tatínka a může mít pocit, že nový muž v matčině životě ohrožuje vzpomínku na něj nebo jeho místo v rodině. Iva by měla se synem o jeho pocitech otevřeně mluvit, ujistit ho o své lásce a vysvětlit mu, že nový partner nenahrazuje tatínka.

Mohlo by se vám líbit

Luboš (45 let): Opilý strýc pronesl, že syn vypadá, jako by ani nebyl můj. Mám podezření, že manželka udělala hroznou věc

Občas o sobě a svých milovaných pochybuje snad každý. V každém vztahu tu a tam přijdou těžké chvíle, je potřeba se postarat o rodinu nejen finančně. S partnerem si až tak nerozumíte, frustruje vás spousta věcí. Luboš se vzorně stará o rodinu. S manželkou měli před pěti lety velkou krizi, kterou se jim povedlo překonat. Narodil se jim syn Daniel. Luboš však nyní svou ženu podezřívá z hrozné věci. Zkráceno na: Vztahy občas procházejí krizí, a není to jen o penězích. Luboš a jeho manželka překonali těžké období, po kterém se jim narodil syn Daniel. Nyní však Luboš podezřívá svou ženu z hrozné věci, která může vše změnit.
svetzeny.cz

Zároveň by měla respektovat synovy hranice a dát mu čas, aby si na novou situaci zvykl. Není nutné, aby se syn s novým partnerem vídal často, stačí postupné seznamování formou občasných společných aktivit. Matka by se neměla vzdávat vlastního života a štěstí kvůli synovi, ale zároveň by měla postupovat citlivě s ohledem na jeho prožívání. Může být užitečné vyhledat odbornou pomoc, například formou rodinné terapie, kde by mohli společně pracovat na přijetí změn a budování nových vztahů.

Kdo je Pavel Pařízek

Psycholog, psychoterapeut a zakladatel portálu Terapie.cz, který zkracuje lidem cestu ke správnému psychoterapeutovi. Se svými klienty nejčastěji řeší problémy v rodině nebo vztazích, úzkosti, deprese či pocity vyhoření. Soustředí se i na existenciální problémy bezvýchodnosti a nesmyslnosti nebo překonávání obtížných životních situací.

Pomoc hledejte na www.terapie.cz.

Info ikona
Pavel Pařízek
Zdroj článku