Přejít k hlavnímu obsahu

Ať nemáte z ostudy kabát: K čemu potřebujete nůžky, když si koupíte nové sako či zimník?

Info ikona
Vyhněte se módnímu trapasu.

Koupila jste si nový kabát a nejraději už byste ho nesvlékla ani u pokladny kvůli zaplacení? V tom se najdeme asi každá z nás, když v obchodě objevíme kousek, který nám skvěle padne. Ale právě sako, zimník či baloňák jsou svršky, které vyžadují před první vycházkou řádnou péči. Co musíme zkontrolovat a na co dát pozor, abychom si místo obdivných pohledů neužily spíše parádní trapas?

Proč má kabát rozparek?

Rozparek, chcete-li štuplík, na saku či kabátu je jedním z těch drobných, ale velmi podstatných detailů, které mohou významně ovlivnit celkový dojem z našeho outfitu. Míváme jej na kabátech nebo sakách, a ač nám to nepřijde, zcela mění vzhled a styl svršku, a to jak formálního, tak i volnočasového. Rozparek není pouhou ozdobou, má svou funkci i symboliku. Z hlediska funkčního je rozparek ve střihu navržen tak, aby poskytoval větší flexibilitu a umožňoval bezproblémový pohyb bez omezení. Kromě praktické stránky má však rozparek i značný estetický význam. Správně umístěný rozparek totiž dodá saku či kabátu eleganci a dynamiku, špatně umístěný nebo chybějící rozparek může daný kus oblečení úplně shodit. 

Sako bez rozstřiženého rozparku? Velký trapas

A proč se takovým detailem, jako je rozparek, vůbec zabýváme? Pokud jej totiž před prvním vzetím svršku ven nerozstřihneme, respektive nerozpářeme malými nůžtičkami, můžeme si jít do společnosti pro pěkný trapas. Rozparek bývá na sportovních sakách většinou sešitý stehy do kříže zvenku, na kabátech a elegantních sakách je přichycen na podšívce. Oba tyto švy, které vznikají ve fabrikách, v dílnách nebo u krejčího záměrně, je třeba před nošením rozpojit! Ptáte se, proč se rozparky sešívají? Především kvůli transportu, kdy jsou stovky kusů oblečení baleny do krabic a je třeba, aby si i při váze, která na nich leží, udržely svůj tvar a nedošlo ke znehodnocení oblečení vznikem nerozžehlitelných skladů. Tento důvod se týká především levnější produkce, u dražších kousků má sešitý rozparek význam především estetický. Sako nebo kabát s přichycenými štuplíky, vypadá lépe na ramínku a také se oděv snadněji skládá a balí při nákupu do tašky nebo papírového obalu. 

Galerie: Nejkrásnější kabáty zimy 2023/ 2024, ve kterých pohodlně a stylově prochodíte celou sezonu

svetzeny.cz

Cedulka na saku? Ne, opravdu se značkou nechlubte

Dalším módním prohřeškem, který nám může přinést i posměšky nebo přinejmenším zvednuté obočí od lidí ve společnosti, je nášivka nebo-li štítek na rukávu. To se většinou stává mužům, kteří buďto netuší, že ji mají z nového  obleku odpárat, nebo si myslí, že je cool dát všem odiv značku, od níž si pořídili novinku do svého šatníku. I tento módní prohřešek je téměř neodpustitelný a opravdu to není ani cool ani sexy. Cedulku vypářete jednoduše manikúrními nůžkami a ne, nebojte se, v saku vám žádné dírky nezůstanou. Tedy pokud to uděláte opatrně a nezachytíte špičkou nůžek i látku saka. Štítky se našívají také na kabáty, a to na poměrně nečekaná místa - buďto ji najdete na spodním lemu podšívky, anebo přibližně uprostřed knoflíkové lišty, a to zevnitř. I z těchto míst je třeba cedulky vždy nekompromisně odstranit. 

Galerie: Tohle jsou nejkrásnější džíny pro ženy nad 50: Už je máte ve skříni?

svetzeny.cz

Zašité kapsy? Užijte si párání a budete mít hezčí zadeček

Máte na sobě nové sako, chcete si dát narychlo mobil do kapsy, jenomže ono to nejde - vstup do kapsy je zašitý a mezi dvěma látkami je dírka sotva na malíček. To samé objevíte velmi často také na zadních kapsách elegantních či společenských kalhot. Proč nám to výrobci dělají? Důvod je víceméně stejný jako sešívání rozparků, tedy aby oblečení při převážení z fabriky přes sklad do obchodu udrželo ten správný tvar a zákazník tak viděl daný produkt na ramínku v té nejlepší kondici. Tento prohřešek sice nebývá většinou vidět a trapas vám určitě nezpůsobí, ale i tak je dobré spoje vždy opatrně rozpárat. Když totiž látku povolíte, může být při pohybu naplno flexibilní a především na zadní straně kalhot tak naplno vynikne střih a elegance, kterou tvůrce návrhu pro daný kousek zamýšlel. 

Zdroj článku