Přejít k hlavnímu obsahu

Korunovace Karla III.: V kočáru s koňmi nechybí klimatizace, na královské pozvánce zase kanec

V sobotu 6. května se uskuteční velkolepá korunovace nového krále Velké Británie. V nových rolích poprvé uvidíme krále Karla III. a královnu Camillu. Příznivci královské rodiny si možná všimli, že poprvé byla Camilla označena královnou právě na oficiální ručně malované pozvánce ke korunovační oslavě.
Stejnou pozvánku pak dostalo na 2000 hostů, šperky i koruna jsou již připraveny, nový portrét v modravých barvách nafocený... prostě už se to blíží!

Symbolika královské pozvánky

Malba na papíře vodovými a akvarelovými barvami symbolizuje ve spodní části zeleného muže, který ukazuje na svěží zeleň nových začátků, na vládu Karla III. Okraje pak zdobí květiny a symboly všech zemí Spojeného království. Květiny jsou na pozvánce ve trojicích, protože Karel III. je třetím vládcem tohoto jména. Zajímavá je symbolika kance, která je z erbu rodiny královny Camilly, symbol pocty a jednoty.

A nechybí ani vzpomínka na Alžbětu II., na pozvánce jsou konvalinky, které měla v korunovační kytici v roce 1953 a jahody, které prostě jen lidsky milovala.

Malý George se při korunovaci ujme role pážete

Nejstarší syn prince Williama George se ujme důležitého úkolu. Bude při korunovaci v roli pážete, bude tedy přímým účastníkem korunovace. Společně s ním se této role zhostí i děti z rodiny Camilly a některé děti účastníků budou z rodin blízkých přátel účastníků korunovace.

Královská rodina slaví Den matek: Rodinné fotografie princezny Kate boří internet

Princezna Kate (41) se s fanoušky podělila o výjimečné rodinné fotografie, které se ihned staly hitem internetu. Společná fotka s dětmi na stromě a jedna „momentka“ mají na sociální síti Instagram bezmála milion srdíček a jedná se tedy o jednu z nejoblíbenějších fotografií na královském účtu. Podívejte se na úchvatné fotografie plné lásky.
svetzeny.cz

Jakou korunu si při korunovaci nasadí král Karel III.?

Podle tradice to bude koruna svatého Eduarda a bude to pouze pro tuto příležitost. Je vyrobena z ryzího zlata,, váží asi 2,30 kg, je zdobena drahokamy, safíry, granáty a turmalíny. Původně byla vyrobena pro Karla II., nahrazovala původní středověkou korunu, a měla ji na hlavě i královna Alžběta při korunovaci v roce 1953. Od té doby koruna čekala na svou další příležitost.

Jako korunu si nasadí Camilla?

Samotná korunovace bude plná historických artefaktů, včetně stříbrné pozlacené lžíce ze 14. století na královo pomazání svatým olejem. Královna Camilla si na hlavu nasadí korunu královny Mary, která byla uzpůsobena na míru a zároveň dozdobena diamanty z osobní sbírky královny Alžběty II.

Kvíz: Poznáte podle fotografií nejoblíbenější hrady a zámky v Čechách a na Moravě?

Jste-li milovníky historie a kulturních památek, určitě pro vás bude hračka vyplnit si náš poznávací kvíz. Nenechte se zmást úvodní fotkou. Ne všechny hrady a zámky, které jsme pro vás připravili, jsou tak dobře známé. Některé poznají jen skuteční znalci. Patříte k nim i vy?
svetzeny.cz

Na korunovaci vyrazí dva kočáry, moderní a zlatý

První kočár, do kterého královský pár nasedne, bude moderní, má topení i klimatizaci a královna Alžběta II. v něm poprvé jela při oslavě diamantového jubiliea. Tento kočár použije nový královský pár na cestu ke korunovaci,  po obřadu pak nasednou do starého pozlaceného kočáru, který váží čtyři tuny a potáhne ho osmispřeží. Sama královna o tomto kočáře říkala, že cesta jím je otřesná zkušenost, pohybuje se totiž nepříjemně do stran, kočár je tak těžký, že i osm koní ho táhne rychlostí chůze.

Korunovace krále Karla III. se koná téměř 70 let poté, co byla korunována jeho matka a zároveň se Karel stává nejstarším korunovaným nástupníkem na trůn v dějinách britské monarchie.

Zdroj článku