Přejít k hlavnímu obsahu

Rok 2023: Příští rok přináší více dnů volna. Kolik nás čeká prodloužených víkendů a kdy přivítáme Nový rok?

Nový rok se kvapem blíží a s ním přijde také volno, na které se všichni těší. Státní svátky znamenají pro mnoho pracujících lidí den volna navíc. Když připadne na pátek nebo pondělí, je to nejlepší, máte prodloužený víkend k dobru.

Celkem připadá na každý rok 13 dní volna navíc. Z nich je 7 označeno jako státní svátek a dalších 7 jako ostatní svátky (1. leden je zařazený do obou kategorií současně). Mezi ostatní svátky patří, kromě výše zmíněného 1. ledna například Velký pátek, Velikonoční pondělí, první květen také označován jako Svátek práce, Štědrý den a oba vánoční svátky. Jak to bude s volnem v novém roce? Užijeme si také prodloužené víkendy?

Kdy si užijeme volno?

V roce 2023 budeme mít více volna. Celkem deset z třinácti státních svátků a ostatních svátků připadá na pracovní dny a tedy se můžete těšit na volno navíc. První delší volno si užijeme tradičně na Velikonoce. Ty v roce 2023 připadají na duben. Konkrétně volno si mnozí užijí 7. dubna, kdy je Velký pátek, a také 10. dubna, kdy je Velikonoční pondělí. 

Na Velikonoce naváží prodloužené víkendy, které si užijeme hned v květnu. Svátek práce připadne na pondělí a Den vítězství o týden později. V létě naopak oba státní svátky vycházejí během pracovních dní, konkrétně na středu a čtvrtek, ale i takovéto dva dny volna jistě přijdou vhod.

Prodloužený víkend si užijeme také na podzim, konkrétně v listopadu, kdy Den boje za svobodu a demokracii vychází na pátek. Prodloužený víkend vychází také v prosinci, první i druhý vánoční svátek připadá na pondělí i úterý. Celkem tedy i se Štědrým dnem vychází čtyři volné dny.

 

Mohlo by se vám líbit

Kvíz: Která varianta je správně, Ježíšek, nebo ježíšek? Zjistěte, jak ovládáte pravopis vánočních výrazů

Vánoce nejsou jenom svátky plné nákupů, jídla a rodinných chvil. Mnoho z nás dostane vánoční přání, přání do nového roku a je třeba dotyčnému odpovědět. Ideálně bez pravopisných chyb. V našem kvízu si můžete otestovat vaše znalosti. Výsledky vám odhalí, zda jste mistři pravopisu, nebo máte nějaké mezery.
svetzeny.cz

Státní a ostatní svátky a víkend

Rok 2023 bude velmi bohatý na státní i ostatní svátky a volna si tak během celého roku užijete v deseti dnech. Na sobotu či neděli připadají celkem tři dny a to Nový rok v lednu, který bude v neděli, říjnový Den vzniku samostatného československého státu v sobotu a prosincový Štědrý den, který připadá na neděli. Oproti roku 2022 je to vítaná změna. V tomto roce vyšlo na víkend celkem pět státních i ostatních svátků.

Prázdniny 2023

Děti už jistě netrpělivě vyhlížejí v novém roce prázdniny. Ty pololetní připadají na pátek 3. února. A v některých městech na něj hned navazují jarní prázdniny. Ty tak probíhají v různých termínech, podle okresů, od 6. února do 19 března 2023. Velikonoční prázdniny dětem ve školách začínají už od čtvrtku 6. dubna a letní prázdniny, na které se děti těší asi nejvíc, se prodlouží. Poslední školní den připadá na pátek 30. června a do školy se zase vrátí 4. září 2023. Podzimními prázdninami si děti prodlouží říjnový státní svátek o dva dny, 26. a 27. října. Vánoční prázdniny si užijí od 23 prosince a do školy se opět po novém roce vrátí 3. ledna 2024.

 

Zdroj článku
Doporučená videa z partnerského webu z Lifee.cz: Tvoříme S Lifee dárkový balíček