Přejít k hlavnímu obsahu

Napětí, hněv a hádky o Vánocích. Často se jim nevyhneme, ale existuje několik pravidel, jak si nezkazit svátky.

Info ikona
Zklamání, hněv a hádky o Vánocích: často se jim nevyhneme, ale existuje několik pravidel, jak si nezkazit svátky.

Vánoční čas má být čas pohody a klidu, ale realita bývá často odlišná. Právě ve vánočním čase paradoxně mnohdy kulminují rodinné krize a hádkám se nevyhneme. Máme pro vás pár rad, jak hádkou nezničit vztahy a jak takový konflikt ustát bez duševní újmy a zkažené vánoční pohody.

PRAVIDLA KONFLIKTU

I hádka má svá pravidla a v ideálním světě se hádka ani nerozhoří, začne a skončí jen výměnou názorů. Je ale jasné, že doma v hádce převažují emoce a mozek trochu vypíná, jinak by to ani hádka nebyla, jen rozumná diskuze. Máme pro Vás pár bodů, které vám mohou pomoci lépe zvládnout tak stresovou situaci a vyjít z ní bez šrámů na duši i na vztahu.

1. NEPOUŠTĚJTE EMOCE ZE ŘETĚZU

I když je to opravdu hodně těžké, nenechte se úplně ovládnout emocemi. Čím víc vám záleží na člověku, se kterým máte konflikt, tím víc hádku prožíváte – což je logické, ale nemělo by to vyústit v jednu velkou hysterickou scénu, která ničemu nepomůže. Možná to otřepané „napočítej do deseti“ může být docela dobrá pomůcka.

2. PŘEMÝŠLEJTE NAD ARGUMENTY

Argumenty by měly být věcné a rozumné – argument typu „protože proto“ je spíše dětinský a neobhajitelný. Snažte se najít ten správný důvod, proč si stojíte za svým. Pokud budete dobře argumentovat, protistrana Vás spíše vyslyší a pochopí.

Psycholog Jan Vojtko odpovídá: Je možné zachránit vztah, když se neshodneme na výchově?

svetzeny.cz

3. VÝČITKÁM SE VŽDY VYHNĚTE

Vyčítání nemá nikdo rád. Vnést do aktuální hádky to, co se stalo nebo řeklo kdysi dávno v jiné hádce, není moc fér. Pokud použijete něco, co s hádkou nesouvisí, budete jen přilévat olej do ohně. Výčitky hodně ubližují a proto se i v hádkách používají, ale zkuste se ovládnout a zapomenout, co se stalo, nebo kdo co komu řekl… Uvidíte, že se Vám i uleví, pokud se nebudou vytahovat stará příkoří pořád dokola.

4. NADÁVKY A AGRESE JSOU NEPŘÍPUSTNÉ

Nadávky, ponižování a už vůbec ne agresivní chování ve všech fyzických i psychických podobách nejsou dobrými pomocníky v konfliktech. Je velmi obtížné a někdy nemožné vzít je zpátky a vztah může být nenapravitelně narušený. Pokud jsou u vás nadávky a agrese v hádkách běžné, je možná načase se zamyslet nad kvalitou vztahu, a zda v tomto vztahu chcete dál být. Nadávky ani fyzická agrese není normální a rozhodně se s takovou situací nesmiřujte.

5. EMPATIE – VNÍMEJTE DRUHÉ

Nejen poslouchejte, hlavně vnímejte, co vám říká protistrana. Pochopení je důležité, abyste se na problém mohli podívat i očima druhé strany. I když si chcete stát za svým, bez tohoto vcítění se nikdy řešení nedoberete. Pochopení může pak i hádkám v budoucnu předcházet. 

6. ŘEŠENÍ JE CÍLEM, NE HÁDKA SAMOTNÁ

Nezapomínejte, že cílem hádky není jen se pohádat a „provětrat ovzduší“ ale i něco vyřešit. Mějte to vždy na paměti – na konci by měly být obě strany připraveny na řešení problému - i když zůstane stále otevřený a může se probrat v méně napjatém stavu později. Do hádky tedy vstupujte s tím, že chcete problém řešit, ne se jen hádat.