Přejít k hlavnímu obsahu

Kvíz: Která varianta je správně, Ježíšek, nebo ježíšek? Zjistěte, jak ovládáte pravopis vánočních výrazů

Vánoce nejsou jenom svátky plné nákupů, jídla a rodinných chvil. Mnoho z nás dostane vánoční přání, přání do nového roku a je třeba dotyčnému odpovědět. Ideálně bez pravopisných chyb. V našem kvízu si můžete otestovat vaše znalosti. Výsledky vám odhalí, zda jste mistři pravopisu, nebo máte nějaké mezery.

Ach ten pravopis. Ne jednoho z nás potrápily těžké diktáty a následné oznamování známek doma rodičům. Co ale pravopis, který se týká Vánoc a přání do nového roku? Obstojíte v našem kvízu? Svět ženy si pro vás připravil několik otázek, které prověří vaše znalosti.

Vánoční kvíz

Herci ze Sám doma po letech: Macaulay Culkin se odrazil ode dna, Catherine O'Hara stárne s grácií

Od uvedení prvního snímku z filmové série Sám doma uběhlo už dlouhých 32 let. Přesto tato rodinná komedie diváky nenudí ani po letech. Co se stalo s herci, kteří ve filmu účinkovali? Nejvíce se psalo o představiteli Kevina McCallistera, kterého ztvárnil americký herec Macaulay Culkin. Tomu se povedlo odrazit ode dna. Jaký osud potkal jeho kolegy?
svetzeny.cz

Věděli jste, že…

Možná jste nevěděli všechno odpovědi v našem kvízu, ale my vám zkusíme trochu pomoci.

Vánoce x vánoce

Tady je pravidlo jednoduché. Vánoce jsou vždy s velkým V. Pokud ovšem použijete přídavné jméno vánoční, tady naopak píšeme malé v.

Ježíšek x ježíšek

Zde jsou možné obě varianty, záleží na významu. Ježíšek s malým j použijeme v tom případě, pokud mluvíme o nadílce, tedy o dárcích.

Nový rok x nový rok

Pokud někomu přejete „Šťastný Nový rok,“ je to od vás moc milé, ale přejete mu šťastný pouze první den v roce. S malým n potom myslíme celý rok budoucí. V našem případě 2023.

Silvestr x silvestr

Pokud mluvíme o někom, kdo se jmenuje, nebo máme na mysli konkrétní den Silvestr, píšeme velké S. Pokud máme na mysli bujaré veselí a zábavu, píšeme malé s.

Zdroj článku