Přejít k hlavnímu obsahu

5 pozitivních věcí, které vás (možná) naučí milovat pondělí

Není snad nic horšího než po víkendovém relaxu slyšet zazvonit budík s vidinou, že máte před sebou pětidenní pracovní maraton. Z tohoto důvodu považuje pondělí za nepopulární většina lidí. Každá mince má ale dvě strany a i první den v týdnu přináší pozitiva. My jich našli hned pět. Není na čase přehodnotit postoj?

Věděli jste, že pondělí je velké téma pro vědce? Existují desítky teorií, studií a dokonce i výzkumů, které prvnímu dni v týdnu dost nahrávají. Možná, že se budete divit, kolik radosti v konečném důsledku do vašeho života může přinést.

1. Máte další šanci

Když se naučíte vnímat týden jako cyklus, kdy neděle představuje završení jedné etapy a pondělí otevírá tu další, zjistíte, že každý začátek týdne představuje nový začátek pro vás. Ocitáte se opět na startovní čáře a získáváte šanci na to něco změnit nebo zlepšit. A kdo nebo co jiného vám dá v dnešní době 52 šancí za rok?

2. Vypadáte lépe

Existuje průzkum, který odhalil spojitost pondělku se vzhledem. Přestože v něm 64 % dotázaných uvedlo, že se v tento den cítí méně atraktivní, okolí je vnímalo přitažlivější. V pondělí nemáme kruhy pod očima a dokonce se nám méně mastí pleť a vlasy. Vděčíme za to víkendovému režimu, kdy máme možnost zregenerovat tělo a mysl, odbourat stres i dohnat spánkový deficit.

3. Skvěle nakoupíte

Možná to zní trochu zvláštně, ale je dokázáno, že pondělí je nevhodnější den pro nakupování. Nejenže jdou obchodníci na začátku nového týdne trochu dolů s cenou, takže můžete ušetřit, ale chodí také nakupovat minimum lidí. Ve vylidněných obchodech tak máte daleko větší možnost si vše prohlédnout, popřípadě vyzkoušet a rozhodnout se bez stresu z toho, že do vás všichni vráží, čekání na kabinky nebo u pokladny. Ověřeno je vědci také to, že z věcí, které nakupujeme v klidu, máme větší radost – ať už jsou pro nás nebo někoho jiného.

 

4. Můžete perlit

Sami jste si určitě několikrát ověřili, že když si vyčistíte hlavu, máte lepší nápady. Přestože je vyzkoumáno, že v pondělí je produktivita práce o 30 % nižší, protože se nikomu moc nechce po víkendu „naskočit“ v plném tempu, naše myšlení je na „Olympu“. Pondělí je tedy vhodný den k tomu, abyste dokončili nějaký projekt, který dlouho stál, popřípadě vymysleli něco nového.

5. Dodržíte dietní plán

Přestože jedno rčení praví: „co můžeš udělat dnes, neodkládej na zítra“, v případě hubnutí a nastavení stravovacího režimu se na pondělí vyplatí počkat. Je prokázáno, že jídelníček totiž vydržíte déle dodržovat. Pondělí si také nejvíce lidí určuje ke kontrolnímu měření a vážení.