Přejít k hlavnímu obsahu

Leden jako měsíc rozchodů: Proč nám ničí vztahy?

Ať je to rok opice, kohouta nebo psa, má společný jmenovatel. Jeho začátek je obdobím s největší koncentrací rozpadlých vztahů. Proč se zlomená srdce na uvítání nového roku tak množí?

Podle průzkumu uveřejněném v Daily Mail právě v lednu až březnu nastane nejvíc konců všech svazků. Jedná se prý až o polovinu všech rozchodů, které se daný rok odehrají. Dle uvedeného žebříčku jsou hlavními viníky vyčerpání a stres z extrémně náročného prosince a vysoké množství hádek, například i kvůli finančním problémům spojeným  s vánočními přípravami.

Prohádaný prosinec

I podle serveru Psychology Today je prosinec měsícem, kdy dochází k největšímu množství hádek. Z dat pak vyplývá, že se jedná spíše o větší počet bouřlivých výpadů kvůli hloupostem, než hádky na závažná témata. Zajímavé pak je, že hádky vyvolávají spíše ženy, které jsou obecně méně konfliktní a jsou obdařeny dokonce i schopností hádky odvracet. Vzhledem k naprostému vánočnímu vyčerání pak ale  nabývají pocitu, že vše leží na jejich hlavě a hledají únikové ventily.

Hra na pravdu?

Odborníci se domnívají, že větší hádavosti nahrává i alkohol, který se v daných měsících konzumuje nejčastěji. Vzájemně si pak řekneme daleko více věcí, než obvykle. A svůj podíl má překvapivě i počasí. Kratší dny, kdy se dříve stmívá nebo kdy celý den proprší, se propisuje i v podobě nižší hladiny vyplavování hormonů dobré nálady, které jsou zcela potlačeny kortizolem, a ten nás, jak známo, spíše k boji popouzí.

Nový rok, nový krok

Všemu nahrává pak i symbolika nového roku, která je spojená s novými začátky. Mnoho lidí vnímá každý začátek nového roku jako příležitost sesumírovat si předešlých 12 měsíců a jsou pak více nabuzeni podniknout ve svém životě i radikální změny než kterýkoli jiný měsíc.