Přejít k hlavnímu obsahu

Trápí vás zápach z úst? Zbystřete! Může to signalizovat vážnou nemoc

Info ikona
Zápach z úst

Všichni určitě známe ten pocit, když se ráno probudíme a z úst se nám line nepříjemný zápach. Většinou ale situaci zachrání ranní hygiena a je po problému. Ovšem v některých případech nepomůže ani hygiena, ani jídlo a ani žvýkačka. Zde je potřeba zbystřit, může se totiž jednat o vážnou nemoc.

Proč nám po ránu páchne dech?

Je důležité si uvědomit, že zapáchající dech je, především po ránu, zcela normální. Během dne totiž běžně sliny pomáhají zbavit se bakterií v ústech. Právě v noci ale produkce slin klesá a ústa se stávají jakousi “živnou půdou” pro bakterie, které pomáhají s trávením nejrůznější potravy a při své činnosti uvolňují nejrůznější pachy. Celý tento proces se nazývá xerostomie, tedy suchost v ústech a snížená produkce slin. Dýchání ústy nebo chrápání také zvyšují suchost v ústech, což přispívá k nepříjemně zapáchajícímu dechu. Většinou nás od zápachu z úst zachrání ranní hygiena nebo snídaně. Ovšem v momentu, kdy nepomůže ani jedno z toho a zápach z úst stále přetrvává, signalizuje to, že je pravděpodobně něco špatně s vaším zdravím.

Balená voda v sobě ukrývá částice, které mohou způsobit vznik rakoviny i neplodnost

Voda tvoří základ našeho pitného režimu. Denně bychom měli v průměru vypít 2,5 litru, což není málo. Ale není voda jako voda. Mnoho lidí před kohoutkovou vodou preferuje tu balenou. V té se ale ukrývají mikročástice, které mohou být zdraví škodlivé, a tak můžete nevědomky podporovat vznik rakoviny nebo třeba neplodnost.
svetzeny.cz

Přetrvávající zápach z úst signalizuje vážnou nemoc

Dlouhodobě přetrvávající špatný dech se v lékařství označuje jako halitóza. Ta ale není jen o zapáchajícím dechu, ale vážou se k ní i další vážné zdravotní problémy. Toto onemocnění trápí opravdu velkou část populace a ne každý ví, jak se s ním poprat. Prvně je důležité si uvědomit, že 90% této nemoci opravdu vzniká v dutině ústní. Často jsou špatná ústní hygiena, zubní kazy a onemocnění dásní hlavní příčinou špatného dechu. Důležitou roli hrají také těkavé sloučeniny síry (VSC), které se tvoří rozkladem organických látek, zejména v zadní části jazyka, kde se nachází mnoho mikroorganismů, které produkují pach.

Důkladná ústní hygiena je základ

Řešení halitózy spočívá v udržování dobré ústní hygieny a léčbě zubů, stejně jako v odstranění mikroorganismů na povrchu jazyka. K tomu slouží speciální škrabky na jazyk, které odstraňují mikrobiální plát. K odstranění bakterií a neutralizaci pachu existují nejrůznější produkty, jako jsou zubní pasty nebo ústní spreje. Je také třeba myslet na to, že je potřeba čistit i mezizubní prostory. K tomu slouží mezizubní kartáčky, které se jednoduše dostanou tam, kam obyčejný kartáček ne. A skvělým pomocníkem je také ústní voda, která jen dotáhne vaše čištění k dokonalosti.

Trápí vás otoky, celulitida či nadýmání? Na vině může být špatně fungující lymfa

Přestože patří lymfatický systém mezi důležité tělesné systémy, hodně ho přehlížíme a nevěnujeme mu dostatečnou pozornost. Přitom dohlíží na celé tělo, každou buňku zbavuje nečistot a ještě k tomu pomáhá regulovat imunitní systém. Pokud vás trápí otoky, celulitida či nadýmání, na vině může být špatně fungující lymfa. Zjistěte, jak ji správně rozproudit.
svetzeny.cz

Halitóza může signalizovat vážnou nemoc

Pakliže si pečlivě čistíte zuby i celou dutinu ústní, ale ústní zápach stále přetrvává, je potřeba zbystřit. Může se totiž jednat o vážné onemocnění, které správným čištěním zubů zkrátka nevyřešíte. Halitóza může být spojena se zánětem žaludku nebo refluxem, ale také s respiračními infekcemi nebo určitými metabolickými onemocněními. Je důležité rozlišovat různé typy zápachu dechu - například acetonový zápach, což může naznačovat začínající cukrovku typu 1, nebo zápach připomínající rybinu, který může být příznakem selhání ledvin.

Pokud si všimnete neobvyklého zápachu z úst, je dobré navštívit praktického lékaře a sdělit mu své obavy. Zápach z úst není nic, za co byste se měli stydět, naopak je to signál toho, že s vaším tělem není něco v pořádku.

Zdroj článku