Přejít k hlavnímu obsahu

Nejlepší parťák na spaní? Pes!

Spánek společně s vaším chlupatým čtyřnohým mazlíčkem přináší samá pozitiva, říkají vědci. Nejen že vám zlepší náladu, ale máte větší pocit bezpečí a ochrany, než když vedle vás spí přítel nebo vedle v pokoji spolubydlící.

Pokud máte pejska, vedle kterého pravidelně usínáte, jistě pochopíte odpovědi, které od účastníků studie získala univerzita Canisius College v americkém Buffalu. Studie se zaměřovala na to, jak kvalitní je spánek, když sdílíte svou postel právě se čtyřnohým mazlíčkem. Výsledky ukazují, že v noci se nejbezpečněji a nejklidněji cítí ti, kteří mají vedle sebe právě psa. Dokonce se lidé i méně budí, díky čemuž mají kvalitnější spánek, než když vedle nich spí jejich partner. 

Máte doma kočku, která je zvyklá spát vedle na polštáři? Tak ta vás v noci bude rušit víc než partner, říká průzkum! Je to jako spát vedle člověka, který chrápe.

Člověk je ve spánku aktivnější než zvířata a často může toho druhého neúmyslně budit. I vy sami můžete v noci rušit toho druhého tím, že mluvíte ze spaní, kopete kolem sebe anebo partnerovi berete peřinu, aniž byste si to uvědomovali.

Pokud sdílíte lože se svým partnerem, samozřejmě vás nechceme nabádat, abyste ho vyhnali a místo toho usínali vedle psa. Jestliže ale žijete sami a máte doma pejska, už víte, co vám zaručí klidný spánek: pomazlíte se, zahřeje vás v zimě a navíc vás vždycky bude bezmezně milovat. Co víc chtít?