To nejlepší na imunitu? Zkuste kolostrum

K čemu potřebujeme imunitu?

Všichni víme, že imunita brání naše tělo vůči virům a bakteriím. Tuto funkci vykonává prostřednictvím buněk a molekul, které jsou přítomny ve všech částech našeho organizmu. Část imunity (tzv. nespecifickou) máme vrozenou, část (tzv. specifickou) si budujeme v průběhu našeho života, takže je z části na nás, jak si naše tělo poradí s fyzickou a psychickou zátěží. Aby naše imunita fungovala jak má, je potřeba dodržovat zdravý životní styl, dostatek pohybu, pestrou stravu bohatou na přirozené zdroje vitaminů a minerálů a dostatek spánku.

Imunitu je možné podpořit i užíváním potravinových doplňků. Jedním z nejužívanějších je vitamin C známý pro své účinky proti nachlazení. Je rovněž nezbytný pro tvorbu kolagenu, pro syntézu bílkovin a vstřebávání železa z rostlinných zdrojů. Přispívá k normální funkci imunitního systému, k ochraně buněk před oxidativním stresem a ke snížení míry únavy a vyčerpání. Imunitu podporují i antioxidanty jako selen a zinek. Oblíbenou skupinou jsou imunoglukany, z nich jsou biologicky nejaktivnější beta-glukany. Jsou to přírodní látky, které najdeme u hub, kvasinek a obilovin. Beta-glukany mají účinky protizánětlivé, antioxidační i regenerační.

Kolostrum s beta-glukany

Doplněk stravy Kolostrum s beta-glukany

Kolostrum pro imunitu

Zajímavou látkou je kolostrum, neboli mlezivo. Tuto tekutinu vylučují mléčné žlázy matky do 48 hodin po porodu. Je jedinečným zdrojem vitaminů a minerálů, které novorozenec potřebuje v prvních kritických dnech po porodu a jsou nepostradatelné pro fungování nejen imunitního systému. Do doplňků stravy se používá bovinní kolostrum a připravuje se z mléka, které krávy produkují několik dnů po porodu.

Kolostrum je bohaté na imunoglobuliny, což jsou látky, které využívá organizmus, aby rozpoznal a zneškodnil „neznámé objekty“, hlavně viry a bakterie. Dále obsahuje cytokiny, které zabezpečují komunikaci mezi buňkami, regulují zánět a zlepšují obranyschopnost. Kolostrum obsahuje také laktoferrin, který je jednou z nejvýznamnějších látek podporujících imunitní systém. Jeho další výbornou schopností je vázat volné železo. Vychytávání železa z přijímané potravy již ve slinách je důležité, protože zabraňuje přemnožení bakterií, které využívají volné železo pro svůj růst. Kolostrum je bohaté na bílkoviny, tuky, cukry spolu s vitaminy a minerály. Obsahuje též mnohé růstové faktory, které podporují růst a množení buněk důležitých pro imunitu lidského těla.

@svetzeny