Přejít k hlavnímu obsahu

Intimní zápach jako ženské tabu: Kdy je potřeba odhodit stud a zajít k lékaři? Vaginózu zažije každá žena

Info ikona
intimní partie

Intimní partie mají svůj specifický pach, což je naprosto přirozené a není důvod se za něj stydět. Ve chvíli, kdy se z "normální vůně“ stane nepříjemný zápach doprovázený případně i výtokem, signalizuje to zdravotní problém. Ten je potřeba řešit, i když se nám do toho mnohdy nechce, protože se prostě stydíme.

Každá vagína má svůj specifický pach, který má souvislost s naším životním stylem, aktivitami a celkovým zdravotním stavem. Měnit se může například v průběhu vašeho menstruačního cyklu, po pohlavním styku nebo třeba po zvýšené fyzické aktivitě. To bývá pach vagíny intenzivnější a je to zcela přirozené.

Silný a nepříjemný zápach - zejména takový, který přetrvává několik dní a je cítit rybinou ale normální není. Může signalizovat zdravotní problém, zejména pokud jej doprovází další příznaky, jako je šedobílý vaginální výtok, pálení či svědění.

Pátrání po příčinách

Zápach může mít zcela prozaický důvod jako je například špatná hygiena. Pokud pomineme tento fakt, nabízí se jako nejčastější příčina bakteriální vaginóza, což je v podstatně zánět pochvy. Gynekolog MUDr. Jakub Neumayer doplňuje: „Ve vyšším věku to může být ještě samovolný únik moči, vzácně i stolice a v klinické praxi je nutné myslet i na zapomenuté cizí těleso, například tampon či kondom.“

Funguje vám správně štítná žláza? Nepodceňujte padání vlasů, zimomřivost a další varovné signály

svetzeny.cz

Co je to vaginóza

Toto onemocnění spadá do kategorie infekcí, jež způsobují bakterie v pochvě, respektive jejich nadměrný nárůst. K tomu může dojít ve chvíli, kdy se naruší rovnováha vaginální mikroflóry. Jak se to stane? Zdravé poševní prostředí má kyselé pH, což brání přemnožení bakterií. Jenže pokud se pH změní a kyselost se sníží, začnou se bakterie způsobující infekci množit a problém je na světě.

Jak může vůbec dojít k tomu, že se změní pH pochvy? Někdy stačí málo. Třeba umýt se navoněným sprchovým gelem či mýdlem nebo si obléknout spodní prádlo ze syntetiky. Škodlivá může být i přehnaná či naopak nedostatečná hygiena. Infekci může spustit i sex s novým partnerem či sexuální praktiky, během kterých se do pochvy dostanou bakterie z vnějšího prostředí.   

Bolavá duše se projevuje pomocí nemocí: Žaludeční vředy, vysoký krevní tlak nebo revma

svetzeny.cz

Cesta k uzdravení

Jestliže se vám hned nechce k lékaři, můžete nejprve sáhnout po léčivých přípravcích, které seženete v lékárně bez předpisu. Mnohem lepší je ale pro jistotu gynekologa navštívit, protože ten může odhalit skutečnou příčinu vašich potíží. Pokud vaginózu potvrdí, předepíše vám lékař antibiotika, která léčí základní onemocnění a zbaví vás vaginálního zápachu. Ta mohou být užívána ve formě tablet nebo krému.

Prevence je důležitá

Tak jako u každé jiné nemoci, i zde je třeba pamatovat na prevenci. Jak by měla vypadat?

  • Nesnažte se zbavit se přirozeného pachu vagíny tím, že budete k mytí používat voňavá mýdla. Vsaďte na mycí prostředky určené pro intimní partie. Stejně tak se nepokoušejte překrýt intimní odér parfémem či deodoranty.
  • Pro praní spodního prádla nepoužívejte parfemované prací prostředky včetně aviváže.
  • Spodní prádlo je lepší používat bavlněné, nenoste tanga. Zejména pokud vás potíže trápí opakovaně.
  • V době menstruace si často měňte vložky a tampóny!
  • Nenechávejte na sobě uschnout mokré plavky. A pokud cvičíte a zpotíte se, nezůstávejte ve vlhkém spodním prádle. Co nejdříve si je vyměňte.  
Zdroj článku