Přejít k hlavnímu obsahu

Tajuplný Vladimír Dlouhý: Herectví bral zpočátku jako zábavu, chtěl být stavebním inženýrem. Po jeho smrti se mluvilo o utajovaných dětech

První herecký úspěch slavil, když mu bylo pouhých dvanáct let. Za roli malého Adama, který bojuje s následky dětské obrny, získal i své první ocenění. Herec Vladimír Dlouhý se od té doby objevil v mnoha úspěšných rolích a také byl považován za jednoho z nejtalentovanějších českých herců své doby. Bohužel však opustil svět v pouhých 52 letech.

Celebrity, které hořce litují plastik: Zohyzděná kvůli své marnivosti zůstala nejenom Priscilla Presley

Slavné herečky a modelky živí jejich vzhled, není se tedy co divit, že se snaží za každou cenu vypadat co nejlépe a také zastavit proces stárnutí. V některých případech však tyto snahy skončily fiaskem. Zohyzděná kvůli své marnivosti zůstala nejenom Priscilla Presley.
svetzeny.cz

Herectví pro zábavu

Vladimír Dlouhý se narodil 10. června roku 1958 v Praze do rodiny stavebního inženýra. Jeho otec významně ovlivnil jeho kariérní sny, kdy chtěl jít Vladimír ve šlépějích svého otce. V šesté třídě ho přímo ve škole objevila pro hlavní roli filmu Už zase skáču přes kaluže od Karla Kachyni pomocná režisérka Milada Mikešová. Ve filmu, kde ztvárnil chlapce Adama, který se těžce potýkal s následky dětské obrny, podal natolik přesvědčivý výkon, že byl oceněn Zlatým Dudkem. Ačkoliv se po úspěšném snímku stal dětskou filmovou a televizní hvězdou 70. let, filmování bral jako pouhou zábavu a stále se držel svého snu stát se stavebním inženýrem.

Kariérní sen mu „nevyšel“

Přihlásil se na průmyslovou školu, kam však nebyl přijat, proto se začal učit na zedníka. Režisér Petr Schulhoff ho však přesvědčil, aby nastoupil na Státní konzervatoř v Praze a stal se profesionálním hercem, načež Dlouhý tuto školu roku 1980 úspěšně absolvoval. Poté hrál v letech 1980 až 1991 v Divadle Na zábradlí, v letech 1991 až 1994 v Divadle Bez zábradlí, v letech 1994 až 1997 v Rokoku Městských divadel pražských a v letech 1997 až 2006 v Divadle na Vinohradech. Často však hostoval i v jiných divadlech, mezi kterými bylo i Národní divadlo. Jeho bratr Michal Dlouhý se také stal hercem, na jevišti se však setkávali jen výjimečně. Vladimír Dlouhý byl také obsazován do řady filmových rolí, kdy dokázal zahrát obdivuhodnou škálu postav. Dokázal se do svých postav vcítit, což se odráželo na jeho mimořádném hereckém talentu. Oblíbený byl také v pohádkách, kdy mezi jeho nejznámější pohádkové role patří například role mlynáře Petra Máchala v pohádce S čerty nejsou žerty z roku 1984 nebo inženýra Petra v seriálu Arabela z roku 1980. Vladimír Dlouhý spolupracoval i s rozhlasem a také byl výborným dabérem, kdy svůj hlas propůjčil například Tomu Hanksovi nebo Melu Gibsonovi.

Kvíz československých seriálů, které jsme milovali: Major Zeman nebo Pan Tau. Dokážete testem projít bez chyby?

Seriály z doby za socialismu měly své kouzlo a dodnes, když je vidíme, tak s láskou vzpomínáme na věci, co jsme měly, které poznáváme na televizních obrazovkách, a nebo hračky z tehdejší doby, které máme stále doma. Troufáte si na zábavný kvíz, který prověří vaše znalosti?
svetzeny.cz

Charismatický a tajuplný

Vladimír Dlouhý příliš nemluvil s novináři a nerad na sebe upozorňoval. Přesto byl mezi kolegy i diváky nesmírně oblíbený a populární, především díky svému talentu, který zužitkoval v celé řadě divadelních inscenací, filmů či seriálů. Podle jeho blízkých měl herec svéráznou, bouřliváckou a nezkrotnou osobnost, ale často prý své osobní potíže řešil alkoholem. Nejspíš i to mělo podíl na jeho předčasném skonu. V roce 1997 se poprvé oženil, kdy si vzal Gabrielu Heřmanovou, se kterou měl dceru Danielu.  Manželství však nevydrželo, kdy se herec oženil v roce 2008 podruhé. Tehdy se jeho manželkou stala herečka Petra Jungmanová, se kterou měl dvojčata, Jiřího a Jana. Ačkoliv si své soukromí Dlouhý přísně střežil, objevily se i informace, že měl mít na konci 70. let ještě další dvě děti, o kterých herec nikdy nemluvil. Tyto údajné děti se však na veřejnost nikdy nepřihlásily. Vladimír Dlouhý zemřel náhle ve věku 52 let na karcinom žaludku, ještě před premiérou svého posledního filmu Kajínek.

Vladimír Dlouhý během let
Zdroj článku