Přejít k hlavnímu obsahu

Hvězda S tebou mě baví svět Július Satinský bavil ostatní, sám však utápěl žal v alkoholu. Zničila ho tragická smrt ženy

Info ikona
Július Satinský

Ačkoliv byl Július Satinský skvělým komikem a komediálním hercem, v životě ho potkala obrovská tragédie, která mu vzala vůli k životu. Když se mu vůle k životu zas vrátila, onemocněl rakovinou střev. Zákeřnou chorobu bohužel neporazil a před dvaceti lety nás tak tento skvělý herec opustil. Jaký byl příběh této herecké legendy?

Komediální duch již od mládí

Július Satinský se narodil dne 20. srpna roku 1941 v Bratislavě, kde také prožil většinu svého dětství. V roce 1958 vyhrál v recitační soutěž Hviezdoslavov Kubín a vystudoval Střední pedagogickou školu. Po maturitě se chtěl místo učení věnovat herectví, ale k jeho studiu nebyl přijat, nakonec tedy studoval dramaturgii na Vysoké škole múzických umění. Od roku 1964 působil tři roky jako dramaturg v Československé televizi v Bratislavě. Kromě toho již od roku 1959 vystupoval jako komik spolu s Milanem Lasicou v autorských relacích. Společně pak vystupovali bratislavské Tatra revue a v Divadle na korze, později v kabaretu Večerní Brno kvůli zákazu umělecké činnosti na území Slovenska. V roce 1982 pak začali účinkovat ve Studiu S, které později přejmenovali na Studio L + S. Július zde působil až do své smrti.

Satinského nejvíce proslavila role doktora Alberta Horáka ve slavné komedii S tebou mě baví svět.

Princezny z pohádky Dračí prsten po 28 letech: Desiderie vypadá v 50 letech naprosto fantasticky, Selvaggia je nyní blondýna

svetzeny.cz

Životní láska dopadla tragicky

Jeho první velkou a osudovou láskou byla členka Baletu Slovenského národního divadla Olga Lajdová, kterou poznal na lodi Budapešť během natáčení jednoho z prvních svých filmů Výlet po Dunaji. Jiskra mezi nimi přeskočila hned v prvním okamžiku a jejich náklonnost byla opravdu silná. Satinský baletce posílal zamilované dopisy a nepřestal ani v okamžiku, kdy souhlasila se sňatkem. Jeho zamilované dopisy později vydala jeho dcera v publikaci Listy Olge. Olga se po skončení taneční kariéry vrhla do překladatelství, kdy překládala z angličtiny a španělštiny. Olga a Július tvořili idylický pár a zdálo se, že jejich láska roste každým dnem. Manželé roku 1985 zrovna slavili 20. výročí svatby, když se Olga rozhodla opět vycestovat na návštěvu k příbuzným do Ameriky. Kvůli omezením ze strany komunistického režimu se na cestu vydala sama, Satinský ji jako vždy doprovodil na letiště.

Smrt jeho ženy pro něj byla osudová rána

Po pár dnech od posledního polibku se však Satinský dozvěděl zdrcující zprávu – jeho milovaná manželka se utopila u ostrova Svatá Tomáš na Amerických Panenských ostrovech v Karibiku. Herec ani nemohl dát své lásce poslední sbohem, jelikož nedostal výjezdní doložku a pohřbu, kdy bylo tělo jeho milované spuštěno na dno moře, se nemohl zúčastnit.

Milovaná filmová babička a hospodyňka Zdenka Baldová tragicky přišla o adoptovanou dceru. Vlastní děti nikdy neměla

svetzeny.cz

Chtěl zemřít již dávno, ale dostal druhou šanci

Z její smrti byl herec natolik otřesen, že se rozhodnul upít k smrti. Po dlouhých měsících zapíjení žalu poznal během své protialkoholní léčby lékařku Vieru Satinskou, která mu pomohla jeho utrpení zmírnit. S tou se také později oženil a měl s ní dvě děti, syna Jána a dceru Lucii. Před šedesátými narozeninami herec onemocněl rakovinou střev.

Život mu nezachránila ani druhá žena

Július, kterému se díky jeho nové ženě a dětem vrátila chuť do života, byl rozhodnutý zákeřnou nemoc porazit. Jeho žena Viera mu dokonce kupovala všemožné prostředky, jako byl například čaj za tisíc dolarů. Veškeré jejich snahy však byly bohužel marné, kdy herec 29. prosince roku 2002 této zákeřné nemoci podlehl.

Zdroj článku