Přejít k hlavnímu obsahu

Co z té holky bude aneb Jak objevit v dítěti talent?

Každé dítě se rodí jako originál s celou škálou talentů a silných stránek. Problém je, že čím je starší, tím více ubývá synapsí v mozku a silné stránky tak nevystoupí do popředí, ale naopak upadají. Když ale dítěti talenty pomůžete objevit a rozvíjet, můžete mu pomoci k velmi úspěšné profesionální dráze, kde plně rozvine to, co jej baví a co mu jde.

Klíč k tomu, jak u svého dítěte vypozorovat talent, je jen ve vaší vnímavosti. Když jej pak budete rozvíjet a podporovat, může se časem proměnit ve velmi silnou stránku dítěte. A platí zde přímá úměra toho, že čím dříve začnete, tím více přínosná vaše spolupráce bude.

Když ještě ani nemluví

U malých  miminek se těžko rozeznává, co jim půjde a co ne, ale u dítka ve věku dvou let dokážete už ledacos odvodit. Minimálně si dokážete všimnout toho, co jim energii dává a co jim jí naopak bere. Stačí sledovat, jaké hračky si vybírá a jak jej zaměstnávají. Některé děti jsou pohlceni aktivitou tak moc, že nedokáží vnímat ani to, že na ně mluvíte. Dostanou se do takzvaného flow.

Když například vidíte, že dítě staví kostky a rádo buduje, ukažte mu, co všechno jde postavit, jak se na sebe kostky skládají a rozvíjejte tyto aktivity. Později v něm můžete probudit například smysl pro detail, představivost nebo třeba schopnost strategického uvažování.

Nečekejte na školu

Problém českého vzdělávacího systému je, že technika vyučování není rozvíjení talentů moc nakloněna. V klasické škole se spíše silné stránky potlačují tím, že se pracuje zejména na nedokonalostech a eliminaci chyb. Výsledkem je potom naprosto průměrný jedinec, který v ničem nevyniká. Zvažte, zda nezvolit školu s nějakým alternativním systémem (o mnoho napřed jsou v tomto případě severské země), nebo dítěti vyberte vhodné koníčky a rozvíjejte talenty mimo čas, který tráví ve škole.

Nechte dítě otestovat

Dítě, které už umí číst a psát, okolo 8 let věku, můžete nechat na talenty otestovat. Slouží k tomu test Gallup Strengths Finder, který je už několik let dostupný i ve verzi pro děti, a to díky spolupráci lektorky a spoluautorky Odemykání dětského potenciálu Kateřiny Novotné a globálního stratéga Jana Mühlfeita, kteří pořádají i semináře a kurzy pro rodiče a děti, jak objevit talenty a jakými technikami a postupy je proměnit v silné stránky.

Doporučená videa z partnerského webu z Lifee.cz: Tvoříme s lifee - papírová Liška